Wyższe mandaty już obowiązują. Łamanie przepisów będzie słono kosztować

0
38
Reklama

Od 1 stycznie wchodzi w życie nowy taryfikator mandatów. Kary finansowe za łamanie przepisów będą znacznie bardziej dotkliwe, a punkty karne „wyzerują się” dopiero po 2 latach.

Wraz z Nowym Rokiem weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym zaostrzającą kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Podwyższona została m.in. maksymalna wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd – z 5 do 30 tys. zł oraz wysokości mandatów nakładanych przez policjanta – do 5 tys.

Nowe stawki mandatów, które będą obowiązywać od 1 stycznia zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów.

Zgodnie z dokumentem, mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wyniesie do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h zapłacimy co najmniej 800 zł, a dalej – o 41-50 km/h – 1000 zł; o 51-60 km/h – 1500 zł; o 61-70 km/h – 2000 zł; o 71 km/h i więcej – 2500 zł. Podwójna wysokość mandatów grozi w przypadku „recydywy”, czyli powtórzenia któregokolwiek wykroczenia w ciągu dwóch lat.

Za rozmowę przez telefon w czasie jazdy zapłacimy 500 zł , za wyprzedzanie na zakazie – 1000 zł, tyle kosztować też będzie nieprawidłowe wyprzedzanie czy prowadzenie pojazdu nie mechanicznego (np. roweru) w stanie po użyciu alkoholu (ponad 0,2 promila w organizmie). Za jazdę „na podwójnym gazie” lub pod wpływem środków odurzających pojazdami mechanicznymi zapłacimy 2,5 tys. zł. Nie zatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej; wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych; omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu; naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych; prowadzenie pojazdu bez uprawnień do kierowania; nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – tu kara wyniesie 1,5 tys. zł. Karę w wysokości 2 tys. zł zapłacimy za objechanie opuszczonych zapór lub półzapór na przejeździe kolejowym; wjeżdżanie na przejazd, gdy opuszczanie zapór lub półzapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone; wjechanie na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych; wjechanie na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Za spowodowanie kolizji, w wyniku której inna osoba poszkodowana dozna rozstroju zdrowia lub naruszenia czynności narządu ciała grozi 2,5 tys. zł. Za jazdę bez uprawnień grozi 1,5 tys. zł kary.

Reklama

Zmienia się też taryfikator punktów karnych

15 pkt. karnych otrzymamy m.in. za: omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka, spowodowanie wypadku drogowego, sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym, naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi, przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 41 do 50 km/h otrzymamy 13 pkt. Karnych, za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – 10 pkt. Tyle punktów otrzymamy też w przypadku nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku, naruszenie zakazu zawracania na autostradzie albo na drodze ekspresowej, naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy, naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczenie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało ukończone. 8 pkt. grozi za zatrzymanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem, albo w odległości 10 m za tym przejściem lub przejazdem na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu; używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim, niezastosowanie się do: sygnałów świetlnych; sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym; sygnałów i poleceń dawanych przez osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu rowerzystom lub pojazdom szynowym, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu, niestosowanie się do znaku „zakaz wyprzedzania”, naruszenie zakazu wyprzedzania przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, na zakrętach, skrzyżowaniach, przejazdach tramwajowych i kolejowych oraz bezpośrednio przed nimi, naruszenie zakazu cofania na drodze ekspresowej lub autostradzie.

Czytaj również: 16-latek zatrzymany z marihuaną

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj