Podpisali umowę na plac. Grodzisk doczeka się nowego parku

0
686
Reklama

Burmistrz Grodziska podpisał umowę na projekt placu Wolności. Przebudowa placu to początek zmian na miejskim deptaku.

Zgodnie z zapowiedziami, jakie padły w maju, grodziski magistrat wykonał pierwszy krok w kierunku rewitalizacji deptaka. Zmiany zaczną się na pl. Wolności. – Chcemy poprawić architekturę tego miejsca, tak aby stało się atrakcyjnym do przebywania, by pojawiły się restauracyjki, sklepiki itd. Ale nie osiągniemy tego bez lokalnego small biznesu, który w rzeczywistości może stworzyć tam wyjątkową przestrzeń dla mieszańców. My jako gmina musimy zapewnić warunki do tego, stąd pomysł na przeprojektowanie terenu – mówił burmistrz podczas podpisywania umowy z wykonawcą, pracownią Miejski Krajobraz.

Projekt zakłada stworzenie nowego parku z małą architekturą i fontanną typu „dry plaza” – czyli to tzw. mokry chodnik lub inaczej fontanna bez lustra wody. Dysze i oświetlenie w tego typu fontannie umieszczone są specjalnych modułach przystosowanych do montażu w płytach kamiennych, przykrywających nieckę fontanny. W planach są też dodatkowe nasadzenia zieleni oraz wymiana oświetlenia. Jak zapowiada Grzegorz Chmielewski z pracowni Miejski Krajobraz, duże znaczenie przy projektowaniu będzie miało wykorzystanie wód opadowych. Powierzchnie na placu zostaną wymienione na przepuszczalne. Ma to zapobiec tworzeniu się „wyspy ciepła”, jak to dotychczas miało miejsce.

Realizację projektu podzielono na etapy. Wizualizacja ma być gotowa w lipcu, a zakończenie przewidziano na sierpień br. Koszt całości ma wynieść ok. 3 mln zł, gmina będzie ubiegać się o dofinansowanie projektu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj