reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów Od jutra ważne zmiany dla wszystkich kierowców i pieszych!

Od jutra ważne zmiany dla wszystkich kierowców i pieszych!

0
Zmiana prawa o ruchu drogowym, Polska

1 czerwca wchodzą w życie 3 ważne zmiany dotycząca Prawa o ruchu drogowym. Będą one dotyczyć zarówno kierowców jak i pieszych.

Ochrona pieszego na pasach, zakaz jazdy zbyt blisko poprzedzającego pojazdu na drogach szybkiego ruchu i zrównanie prędkości do 50 km/h w obszarze zabudowanym – to trzy zmiany, które zaczną obowiązywać już od 1 czerwca.

Zgodnie z nowymi przepisami, osoba wchodząca na przejście dla pieszych będzie miała pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

– zachować szczególną ostrożność,
– zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu lub wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia. W dalszym ciągu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię albo torowisko.

Limit prędkości

Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu aut przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h.

Zakaz jazdy na zderzaku

Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go – na tym samym pasie ruchu – samochodu. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.

Czytaj także: Bat na e-hulajnogi

News4Media, fot.: iStock, graf.: Policja

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version