Polski Ład a podatki w 2022 roku

0
39
Reklama

Zlikwidowanie możliwości odliczenia składki zdrowotnej, zwiększenie kwoty wolnej od podatku, nowy limit drugiego progu podatkowego to część rewolucyjnych zmian, które wprowadza „Polski Ład”.

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje „Polski Ład”, który zawiera pakiet zmian w systemie podatkowym. Ta „rewolucja” dotyczy zarówno wprowadzenia nowych, jak i likwidacji niektórych ulg w podatkach m.in.

Likwiduje się możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Od 1 stycznia 2022 r. nowe przepisy wprowadzają brak możliwości zmniejszenia podatku o składkę zdrowotną. Wynosi ona 9 proc. i naliczana jest od podstawy opodatkowania, z czego 7,75 proc. podlega odliczeniu od podatku. W związku z tym pracownik obciążony był składką w wysokości 1,25 proc. podstawy opodatkowania. Natomiast od 2022 r. osoba zatrudniona nie będzie mieć możliwości odliczenia składki zdrowotnej, a dochód pracownika zostanie pomniejszony o 9 proc. podstawy opodatkowania, czyli całość tej składki.

Zwiększa się wysokość kwoty wolnej od podatku do sumy 30 tys. zł rocznie dla podatników rozliczających się zgodnie z zasadami PIT. Z kwoty wolnej od podatku skorzystają wszyscy podatnicy.

Zwiększa się limit drugiego progu podatkowego. „Polski Ład” zmienia także kwotę maksymalną dochodu dla drugiego progu podatkowego. Od 1 stycznia 2022 r. stawka podatku dla osób, które zarabiają do 120 tys. zł, wynosi 17 proc. Natomiast nadwyżka ponad kwotę 120 tys. zł będzie opodatkowana stawką 32 proc. Do tej pory próg podatkowy ustalony był na poziomie 85 528 zł rocznie.

Reklama

Wprowadza się ulgę dla klasy średniej. Przepisy „Polskiego Ładu” przewidują wprowadzenie wielu nowych odliczeń podatkowych – jednym z nich jest ulga dla tzw. klasy średniej. Skorzystają z niej pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, których roczne przychody wynoszą od 68 412 zł do 133 692 zł oraz przedsiębiorcy, rozliczający się wg stawek podatkowych, których dochody mieszczą się w wymienionym przedziale. Ulga dla klasy średniej nie przysługuje emerytom, pracownikom na umowie zleceniu oraz osób zatrudnionych w ramach umowy o dzieło. Ulga ta ma złagodzić negatywne skutki wprowadzenia zakazu odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

W życie wchodzi zwolnienie z podatku dla rodzin 4+. Nowość w przepisach podatkowych dotyczy rodzin z minimum czwórką dzieci. Skorzystają z niej rodzice, opiekunowie prawni oraz osoby sprawującej funkcję rodziny zastępczej. Zwolnienie z PIT dostępne jest dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, zlecenie oraz przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych. Nowa ulga umożliwia zwolnienie z PIT do kwoty 85 528 zł rocznie na każdego rodzica.

„Polski Ład” wprowadza tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – 12 tys. zł na dziecko. Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12 do 36 miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie pieniężne. Pieniądze w ramach nowego świadczenia na dziecko będą wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Decyzję o sposobie wypłaty kapitału podejmują rodzice. Maksymalna kwota RKO wynosi 12 tys. zł na dziecko. RKO będzie wypłacane niezależne od dochodów rodziny, a środki pieniężne nie będą opodatkowane.

„Polski Ład” wprowadza zwolnienie z PIT dla zatrudnionych seniorów tzw. PIT 0 dla seniora.  Przepisy dotyczą osób, które pracują na etacie, umowie zlecenia lub są przedsiębiorcami rozliczającym się według skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu. Pracujący seniorzy, którzy pomimo osiągnięcia wieku uprawniającego ich do emerytury rezygnują z jej pobierania i pozostają aktywni zawodowo od 1 stycznia 2022 r., nie zapłacą podatku dochodowego. Zwolnieniem z PIT objęte są dochody do kwoty 115 528 zł rocznie – w tym 30 tys. kwota wolna od podatku i 85 528 zł ulgi.

Wnioski: Na reformie podatkowej wprowadzonej w „Polskim Ładzie” najwięcej zyskają najmniej zarabiający, zatrudnieni na umowę o pracę oraz emeryci otrzymujący najniższe świadczenia. Część pracowników i przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej będzie mogła skorzystać z ulgi dla klasy średniej, co sprawi, że program zmian okaże się dla nich neutralny. Większość przedsiębiorców, zwłaszcza tych rozliczających się podatkiem liniowym i najlepiej zarabiający etatowcy stracą.

Czytaj również: NBP wyemituje banknot poświęcony „obronie polskiej granicy wschodniej”

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj