Reklama

Burmistrz Krupski w ogniu pytań, czyli afery obiadowej w Grodzisku ciąg dalszy

Afera obiadowa w Grodzisku Mazowieckim wstrząsnęła opinią publiczną. Rodzice zgłaszali robaki i pleśń w posiłkach dzieci. Teraz burmistrz Tomasz Krupski odpowiada na pytania mieszkańców.
Burmistrz Krupski w ogniu pytań, czyli afery obiadowej w Grodzisku ciąg dalszy
Burmistrz Tomasz Krupski przekazał obszerne wyjaśnienia w swoim liście otwartym opublikowanym 9. lipca

Autor: Tymoteusz Janczak

Sprawdź, jak Grodzisk Mazowiecki reaguje na aferę obiadową.

Początek problemu, który poruszył wszystkich

Jeszcze niedawno Grodzisk Mazowiecki stał się centrum ogólnopolskiej afery. Rodzice uczniów dokumentowali drastyczne nieprawidłowości w jakości szkolnych posiłków: robaki, pleśń, zgniłe owoce. Sprawa trafiła do mediów po reportażu „Uwaga!” TVN, który uruchomił lawinę reakcji. Głównym dostawcą posiłków była firma „Mały Smakosz”, której właściciel to litewski biznesmen Irmantas Norkus. Spółka już wcześniej była krytykowana za fatalną jakość usług w innych krajach – została nawet wpisana na „czarną listę” na Litwie. Więcej o całej aferze w naszym artykule:

Burmistrz odpowiada: konkretne działania

Burmistrz Tomasz Krupski przekazał obszerne wyjaśnienia na pytania zawarte w liście otwartym rodziców, który został złożony 9. czerwca. Gmina zdecydowała się na rewolucję w systemie żywienia: od września 2025 roku dania mają pochodzić z kuchni gminnych, a nie od zewnętrznych firm.

W placówkach takich jak SP w Szczęsnem czy Przedszkole nr 6 powstaną własne kuchnie. Zatrudnieni zostaną kucharze, dietetyk i specjalista ds. jakości. Posiłki będą kontrolowane codziennie, również przez rodziców.

Do końca 2025 roku kuchnie gminne pojawią się m.in. w ZSP nr 1 oraz w nowym przedszkolu przy ul. Orężnej. Wyremontowane zostaną także kuchnie w Przedszkolu nr 4 i SP2. Przewidziano także dokładny harmonogram prac oraz kosztorys – np. remont kuchni w ZSP1 pochłonie ponad 2,6 mln zł. W lipcu i sierpniu 2025 r. posiłki będą tymczasowo przygotowywane w kuchniach już istniejących, aby nie przerwać żywienia dzieci podczas wakacji.

Kadry, HACCP i dieta

Nowy system wymaga nowego zespołu. Gmina zatrudni dodatkowe osoby – kucharzy, intendenta, dietetyka oraz specjalistę ds. jakości. Całość nadzorować będą dyrektorzy placówek, którzy także odpowiadają za bezpieczeństwo żywności. Wszystkie osoby odpowiedzialne za żywienie będą przeszkolone z HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points - Analiza Zagrożeń i Krytyczny Punkt Kontroli). Wprowadzony zostanie również jednolity jadłospis dla całej gminy, co ułatwi kontrolę i zakupy - mówi w liście otwartym burmistrz Tomasz Krupski.

Dialog z rodzicami

Rodzice będą mogli uczestniczyć w kontrolach i będą mieli dostęp do dokumentacji. Powstanie także Społeczna Rada ds. Żywienia złożona m.in. z dietetyków, szefów kuchni i przedstawicieli rodziców. Władze Grodziska zapewniają o pełnej transparentności – konsultacje z rodzicami już się odbyły, a ich wyniki jednoznacznie poparły przejście na kuchnie gminne. Większość zadeklarowała też gotowość do poniesienia wyższych opłat za lepszą jakość posiłków. O wynikach ankiety wśród rodziców pisaliśmy tutaj:

Co z winą i rozliczeniami?

Władze Grodziska podkreślają, że nadzór nad umowami cateringowymi spoczywał głównie na dyrektorach szkół. Firma „Mały Smakosz” nie ma obecnie zaległości wobec gminy, jednak inna spółka – Prima Sort – spłaca zadłużenie w ratach. Oficjalnie nie odnotowano zatruć pokarmowych, jednak władze przyznają, że system komunikacji i reagowania wymagał poprawy – co teraz ma się zmienić.

Czytaj więcej:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!
 
OBWIESZCZENIE Starosty Pruszkowskiego OBWIESZCZENIE Starosty Pruszkowskiego OBWIESZCZENIEStarosty Pruszkowskiegoo wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowejZgodnie z art. 11d ust. 5 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowaniai realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 311)  zawiadamiam, że na wniosek Burmistrza Gminy Brwinów zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dotyczącej rozbudowy dróg gminnych ul. Żytniej, ul. Moczydłowskiego i ul. 11 Listopada w Brwinowie. Inwestycja obejmuje następujące działki:Nieruchomości objęte linią rozgraniczającą inwestycji (pas drogowy): obręb 0004 w Brwinowie: działki nr ew.: 15/3, 15/7, 15/1, 15/6, 15/13, 15/5, 15/10, 15/15, 15/8, 15/2, 15/11, 15/9, 15/14, 15/4, 14, 3/21, 97/3, 25/1, 25/2, 16 (16/1, 16/2), 49 (49/1, 49/2), 38 (38/1, 38/2, 38/3), 13 (13/1, 13/2), 24 (24/1, 24/2). W odniesieniu do działek ulegających podziałowi – przed nawiasem podano numer działki przed podziałem, w nawiasie numery działek po podziale, numery działek objętych liniami rozgraniczającymi teren (nowy przebieg drogi) zostały oznaczone pogrubioną czcionką.Nieruchomości lub ich części, z których korzystanie będzie ograniczone:obręb 0004 w Brwinowie: działki nr ew.: 98/1, 98/2, 98/12, 52, 53, 38 (38/1, 38/2, 38/3), 24 (24/1, 24/2), 34/36, 34/35, 1/1, 1/2.W odniesieniu do działek ulegających podziałowi – przed nawiasem podano numer działki przed podziałem, w nawiasie numery działek po podziale, numery działek, z których korzystanie będzie ograniczone zostały podkreślone. Jednocześnie informuję o możliwości zapoznania się z aktami sprawy w godzinach pracy urzędu (poniedziałek 8:00-18:00, wtorek, środa i czwartek 8:00-16:00, piątek 8:00-14:00) w Wydziale Architektury Starostwa Powiatowego w Pruszkowie; ul. Drzymały 30, 05-800 Pruszków. Uprzejmie proszę telefonicznie (22 738 14 00, nr wewnętrzny 437) poinformować osobę prowadzącą sprawę (z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym) o planowanym terminie wizyty w celu zagwarantowania możliwości zapoznania się z aktami w wybranym terminie.  
Reklama