PIT-2 warto go złożyć i podwyższyć swoją pensję.

0
105
Reklama

Rok 2022 dla części pracowników, przede wszystkim nauczycieli przyniósł wiele zaskoczeń.  Ich wynagrodzenia wypłacane są z góry, czyli na początku miesiąca, w którym będzie wykonywana praca. Zatem oni jako pierwsi odczuli negatywne  skutki reformy podatkowej Polskiego Ładu tzn.  wypłaty niższe o nawet o kilkaset zł dla istotnej części zatrudnionych, szczególnie na więcej niż jednym etacie. Czy i jak można tego uniknąć? Rozwiązaniem jest złożenie formularza PIT-2.

PIT-2 jest oświadczeniem, jakie składa pracownik u pracodawcy do celów obliczania comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jest to wniosek o zastosowanie kwoty wolnej od podatku w naliczaniu  wynagrodzenia. Oświadczenie PIT-2 składa się jednorazowo, zazwyczaj przed rozpoczęciem pracy u danego pracodawcy. Osoby zatrudnione w kilku miejscach mogą złożyć PIT-2 tylko w jednej firmie. PIT-2 nie dotyczy też osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.

System podatkowy Polskiego Ładu zwiększył kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł, a tym samym także kwotę do odliczenia od podatku. Do końca 2021 roku złożenie PIT-2 powodowało możliwość zmniejszenia podatku o prawie 43  zł co miesiąc – kwota zmniejszającej podatek wynosiła bowiem zaledwie 525,12 zł rocznie. Dzielimy to przez liczbę 12 miesięcy. Od stycznia kwota ta wzrosła do 5100 zł rocznie, czyli 425 zł miesięcznie.

Jeśli zatem pracownik nie złożył u pracodawcy PIT-2 powinien to zrobić niezwłocznie, chcąc korzystać z ulgi co miesiąc przy wypłacie wynagrodzenia. Bez tego kroku zaliczka na podatek dochodowy nie będzie pomniejszana o 425 zł. I tu uwaga – pracownicy, którzy nie złożą PIT-2, tracą odpis podatkowy co miesiąc, ale środki finansowe będzie można rozliczyć z urzędem skarbowym i otrzymać je jako zwrot podatku rocznego. Ważne: PIT-2 mogą składają wyłącznie pracownicy rozliczający się w najniższym progu podatkowym oraz zatrudnione na etacie, przy stawce podatkowej 17 proc. Zatrudnieni, lepiej zarabiający, którzy rozliczają się zgodnie z drugim progiem podatkowym tj. 32 proc. – raczej nie powinni składać deklaracji PIT-2. Nie ma z tego kroku żadnych korzyści.

Czytaj również: 500 plus wypłaci ZUS

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj