Z papieru i pasji. Wycinanki ludowe w Otrębusach

W sercu Mazowsza, we wsi Otrębusy, kryje się unikatowe miejsce – Muzeum Sztuki Ludowej, skarbnica dziedzictwa polskiej i wschodnioeuropejskiej kultury. Jego założycielem był wybitny etnolog prof. dr hab. Marian Pokropek, który poświęcił życie dokumentowaniu i ochronie sztuki ludowej.
Z papieru i pasji. Wycinanki ludowe w Otrębusach
Polskie wycinanki to jeden z najbardziej charakterystycznych przejawów sztuki ludowej.

Autor: Tymoteusz Janczak

Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach to wyjątkowe miejsce na mapie Mazowsza!

Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach [GALERIA ZDJĘĆ]

Dziedzictwo Mariana Pokropka

Profesor Marian Pokropek. Fot. Tymoteusz Janczak

Marian Pokropek (1932–2023) przez całe życie dokumentował i badał kulturę ludową, m.in. budownictwo, osadnictwo, sztukę obrzędową. Był współtwórcą „Polskiego Atlasu Etnograficznego”, prowadził badania terenowe, a ich efektem jest kolekcja obejmująca rzeźby, obrazy, pisanki, wyroby słomiane, tkaniny i wycinanki – prezentowane od 1996 r. w jego domu w Otrębusach, przekształconym w prywatne muzeum, które dziś prowadzi jego rodzina.

Kolorowa tradycja i sztuka z papieru

Wycinanka z kogutem umieszczona na okiennicy. Fot. Tymoteusz Janczak

Polskie wycinanki to jeden z najbardziej charakterystycznych przejawów sztuki ludowej. Wyjątkowe techniki – składanie papieru, symetria, intensywne kolory – pozwalały tworzyć misterne kompozycje: leluje, lalki, koguty, drzewa życia. Choć często uznawane za twórczość wiejską, ich korzenie sięgają Dalekiego Wschodu, a w Europie popularność zyskały m.in. dzięki teatrowi cieni. Z czasem proste formy przeobrażały się w małe dzieła sztuki, tworzone przez nieprofesjonalnych, lecz niezwykle utalentowanych artystów.

Sztuka dostępna dla każdego

Nowa wystawa jest w fazie przygotowań. Fot. Tymoteusz Janczak

Choć wycinanki często pełniły funkcje zdobnicze, w przeszłości miały też znaczenie rytualne. Zawieszane w izbach podczas świąt, stanowiły nie tylko ozdobę, ale i symboliczny element obrzędów domowych. Dzięki łatwej technice, dostępności materiałów i artystycznej inwencji ludowych twórców, wycinankarstwo stało się formą ekspresji dostępnej dla każdego – od chłopa po artystę.

Nowa wystawa - zwierzęta w sztuce ludowej

Każdy pokój to istne sanktuarium sztuki ludowej. Fot. Tymoteusz Janczak

Od końca maja 2025 roku muzeum zaprasza na nową wystawę „Arka Noego i motywy zwierzęce w sztuce ludowej”. Choć muzeum nie prowadzi regularnych godzin otwarcia dla grup, jego drzwi pozostają otwarte dla miłośników sztuki, naukowców, pasjonatów kultury i turystów. Obiekt odwiedzić można po uprzednim telefonicznym umówieniu.

Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach [GALERIA ZDJĘĆ]

Czytaj więcej:

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!