Zima postanowiła pokazać swoje oblicze i w ciągu kilku dni obficie sypnęła śniegiem. Na drogach zrobiło się ślisko, więc warsztaty blacharskie miały pełne ręce roboty. Zalegający śnieg utrudniał życie nie tylko kierowcom ale i pieszym.
W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców gminy Nadarzyn, dotyczącymi obowiązku odśnieżania chodników, Urząd Gminy w Nadarzynie wyjaśnia ten problem. Wprawdzie chodniki należą do zarządcy drogi, wzdłuż której chodnik biegnie, jednak zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu w czystości i porządku w gminach, obowiązek ten spoczywa na właścicielach nieruchomości przylegających do chodnika.
W gminie Nadarzyn obowiązują nieco inne zasady. Powyższe dotyczy wprawdzie dróg powiatowych i wojewódzkich, natomiast inaczej jest w przypadku chodników biegnących wzdłuż dróg znajdujących się w zarządzie gminy. Przedsiębiorstwo Komunalne Nadarzyn odśnieża nie tylko jezdnie i ciągi pieszo-rowerowe, które odśnieżane są w pierwszej kolejności, ale również chodniki wzdłuż dróg gminnych i to niezależnie od tego, czy biegną one przy posesjach prywatnych właścicieli, czy przy terenach należących do gminy. Takie podejście ułatwia szybkie odśnieżenie chodników, co poprawia komfort i bezpieczeństwo pieszych. Gmina wyszła bowiem z założenia, że trudno jest karać za brak odśnieżenia chodnika właściciela posesji, który po całonocnym opadzie, rano musiał iść do pracy i usunięciem śniegu mógł zająć się dopiero wieczorem. W tej sprawie prawo rozmija się trochę z realiami życia.
Na terenie gminy Nadarzyn drogi wojewódzkie to ulica Błońska (DW 720) i Braci Leśnej (DW 721).
Drogi powiatowe to ulice: Brzozowa, Młynowa, Jastrzębska, Mazowiecka Młochowska, Al. Kasztanowa, 3101W (Młochów-Krakowiany-Tarczyn), Klonowa, Rolna, Nad Utratą, Mszczonowska, Warszawska, Pruszkowska, Grodziska, św. Piotra i Pawła, Centralna, Sękocińska.
Do zimowych obowiązków właścicieli posesji należy również usuwanie śniegu i sopli z dachów. Temperatury oscylujące wokół zera sprzyjają tworzeniu się na krawędziach dachów dużych sopli, które stanowią duże niebezpieczeństwo.
Zaleganie śniegu jest szczególnie groźne na dachach obiektów wielkopowierzchniowych – marketów, hal targowych, magazynów. Oprócz dużych powierzchni, dachy tych obiektów są na ogół zupełnie płaskie lub o niewielkim spadku, co powoduje duże obciążenie konstrukcji.
Przeczytaj!
- Planowane wyłączenia prądu w Pruszkowie, Grodzisku Mazowieckim i okolicach
- Dwa groźne wypadki. Autokar uderzył w barierki, a TIR wbił się w wóz strażacki!
- Przegląd Regionalny, wydanie 314
- Bilet wycieczkowy na długi weekend – tanie podróże po Mazowszu
- Nowa linia autobusowa i zmiany w rozkładach jazdy od 1 maja
- Gala Pereł Mazowsza 2024 - wielki finał w Tarczynie!
Napisz komentarz
Komentarze