Reklama

Szczepić już można

Szczepić już można

Autor: Doctor vaccinating baby in clinic

Przychodnie wznowiły wykonywanie szczepień ochronnych. Odbywają się one z zachowaniem zaostrzonych procedur sanitarnych. Minister Zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny oraz pediatrzy apelują przede wszystkim o realizację kalendarza szczepień u noworodków i dzieci do 24. miesiąca życia.

Do 18 kwietnia z rekomendacji Ministerstwa Zdrowia i GIS szczepienia dzieci były zawieszone w związku z sytuacją epidemiologiczna w kraju. Po tym terminie ogłoszono wznowienie szczepień.

W komunikacie Ministerstwa Zdrowia, a także w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Konsultanta Krajowego w dziedzinie pediatrii, mowa o realizacji wszystkich szczepień w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Wyjątkowy nacisk położono jednak zwłaszcza na szczepienia na oddziałach noworodkowych, szczepieniach, które zgodnie z kalendarzem powinny zostać wykonane do ukończenia przez dziecko 2 lat, a także szczepień związanych z sytuacją dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne do szczepień.

Zaleca się również wykonywanie tzw. szczepień poekspozycyjnych – przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, WZW typu B – według wskazań medycznych we wszystkich grupach wiekowych. Kontynuowane powinny też być rozpoczęte serie szczepień ochronnych zgodnie z charakterystyką danej szczepionki, czyli podanie kolejnej dawki w określonym odstępie czasowym.

W dobie epidemii szczepienia odbywają się w zwiększonym reżimie sanitarnym, by chronić zarówno personel, jak i pacjentów. Zalecenia Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego wyraźnie określają warunki przeprowadzenia szczepień. Obejmują one standard, czyli stosowanie maseczek i rękawiczek jednorazowych, ale również przyjmowanie pacjentów w odzieży ochronnej oraz dezynfekowanie powierzchni, z którymi styka się pacjent. Szczepienia powinny być przeprowadzane w wydzielonych pomieszczeniach, w których nie przyjmuje się osób chorych z objawami infekcji – to tzw. separacja przestrzenna. Jeśli w placówce nie ma gabinetu i poczekalni dla dzieci zdrowych, szczepienia należy wykonywać w godzinach porannych po otwarciu przychodni, przed przyjęciem pozostałych pacjentów. Dzieci należy umawiać indywidualnie, na określoną godzinę, tylko z jednym opiekunem, aby w poczekalni przebywało w jednym czasie jak najmniej osób – to tzw. separacja czasowa. Oczywiście opiekun musi być bezwzględnie zdrowy.

Wstępna kwalifikacja do szczepienia może się odbywać w formie teleporady, podczas której przeprowadzony zostanie wywiad epidemiologiczny, dotyczący nie tylko pacjenta, ale również innych domowników. Szczepienia należy odroczyć, jeśli w domu znajduje się osoba z infekcją dróg oddechowych o nieustalonej przyczynie, objęta kwarantanną lub poddana izolacji w warunkach domowych. Natomiast można je przeprowadzić w sytuacji, gdy nie ma epidemiologicznych czynników zakażenia SARS-CoV-2 zarówno u dziecka, jak i u jego opiekunów lub innych domowników.

Ponadto instytucje rekomendują w dobie epidemii koronawirusa upowszechnienie szczepień przeciwko krztuścowi u kobiet w ciąży, a także przeciwko pneumokokom oraz grypie u osób powyżej 60. roku życia i przewlekle chorych, gdyż ich stan zdrowia może sprzyjać zachorowaniom na zapalenie płuc.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!
 
Reklama