Reklama

Nowy mural w Grodzisku Mazowieckim. Kto jest jego twórcą?

W Grodzisku Mazowieckim znów robi się kolorowo! Z okazji trzeciej edycji Festiwalu Kultur Świata powstaje nowy mural, który zdobi aż dwa budynki. Oficjalne odsłonięcie już w piątek, a my porozmawialiśmy z twórcami tego dzieła!
Nowy mural w Grodzisku Mazowieckim. Kto jest jego twórcą?
Ekipa szacuje, że do wykonania całego muralu zużyją nawet około 300 sprayów!

Autor: Tymoteusz Janczak

Zobacz wyjątkowe dzieło z okazji Festiwalu Kultur Świata i poznaj kulisy jego powstania.

Jak powstaje mural w Grodzisku? [GALERIA ZDJĘĆ]

Radek z ekipy "WypiszWymaluj". Fot. Tymoteusz Janczak

Mural w Grodzisku: tradycja, która trwa

Festiwal Kultur Świata w Grodzisku Mazowieckim to nie tylko koncerty i spotkania z egzotycznymi kulturami – to także wyjątkowe murale, które z każdą edycją przyciągają wzrok mieszkańców i gości. Tradycja rozpoczęła się od pierwszego festiwalu, kiedy na budynku przy ul. Montwiłła 12 powstał pierwszy tematyczny obraz.

W kolejnych latach kontynuowano ten pomysł – rok temu artyści z grupy WypiszWymaluj stworzyli dzieło inspirowane Afryką, a teraz przyszła pora na coś bliższego naszym korzeniom. Nowy mural powstaje przy skrzyżowaniu ulic Szczerkowskiego i Teligi i zajmuje nie jeden, a aż dwa budynki mieszkalne!

Przepiękne i zachwycające kolory muralu. Fot. Tymoteusz Janczak

Słowiańska para w słońcu

Autorem tegorocznego projektu jest znana już grodziskim mieszkańcom ekipa WypiszWymaluj. Jak mówi Radek, jeden z twórców muralu:

– To już nasz trzeci mural z rzędu w ramach festiwalu, ale tym razem w podwójnej wersji, bo do dyspozycji dostaliśmy dwa bloki. Od razu padł pomysł stworzenia malowidła pary.

Inspiracją do projektu byli… sami Słowianie. Mural przedstawia więc symbolicznie słowiańską parę w tańcu lub w słońcu – jak podkreślają twórcy, zależy to od interpretacji.

– Inspiracją były poprzednie edycje, gdzie pokazaliśmy postać z Ameryki Południowej i Afryki. W tym roku postawiliśmy na nasze rodzinne podwórko – region słowiański. – tłumaczy Radek. 

Proces twórczy i współpraca z miastem

Zanim farba trafiła na ściany, powstał dokładny projekt – przygotowany przez artystów, ale konsultowany z urzędem miasta. 

– Projekt jest nasz, oczywiście w konsultacji z urzędem, ale współpraca z gminą układa się bardzo dobrze. To naprawdę dobra kooperacja – podkreśla artysta.

Realizacja wymaga sporego nakładu pracy i materiałów – ekipa szacuje, że do wykonania całego muralu zużyją nawet około 300 sprayów! Sam proces malowania trwa kilka dni, a postępy można obserwować na żywo – dzieło powstaje na oczach mieszkańców.

Uroczyste odsłonięcie muralu – kiedy i gdzie?

Choć festiwal oficjalnie rozpoczął się w środę, uroczyste odsłonięcie muralu zaplanowano na piątek, 25 lipca o godzinie 12:00. To wydarzenie, które co roku przyciąga wielu ciekawych świata i sztuki mieszkańców – i tym razem na pewno nie będzie inaczej.

Jeśli jeszcze nie widzieliście, jak powstaje nowy mural – koniecznie zajrzyjcie do galerii zdjęć dołączonej do artykułu. Kolory, symbolika i skala dzieła robią ogromne wrażenie!

Jak powstaje mural w Grodzisku? [GALERIA ZDJĘĆ]

Czytaj więcej:

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!