Reklama

Edukacyjne skarby Gminy Raszyn: Odkryj bibliotekę, szkoły i przedszkola łączące tradycję z nowoczesnością

Odkryj różnorodność placówek oświatowych na terenie Gminy Raszyn, które oferują nowoczesne metody nauczania i bogate tradycje. Sprawdź możliwości edukacyjne dostępne dla dzieci i młodzieży w tych szkołach i przedszkolach, które łączą wysokie standardy nauczania z przyjaznym i wszechstronnym środowiskiem wychowawczym.
Edukacja w Gminie Raszyn

Źródło: Gmina Raszyn

Edukacja w gminie Raszyn:

  • GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
  • PRZEDSZKOLE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 1 „POD TOPOLĄ” 
  • PRZEDSZKOLE NR 2 „W STUMILOWYM LESIE” 
  • PRZEDSZKOLE NR 3 „WYSPA SKARBÓW" 
  • PRZEDSZKOLE W SĘKOCINIE
  • BAJKOWE PRZEDSZKOLE W DAWIDACH 
  • PRZEDSZKOLE W FALENTACH 
  • SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KS. JÓZEFA PONIATOWSKIEGO W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W ŁADACH
  • SZKOŁA PODSTAWOWA IM. CYPRIANA GODEBSKIEGO 
  • SZKOŁA IM. WŁODZIMIERZA POTOCKIEGO
  • OGNISKO WYCHOWAWCZE W JAWOROWEJ
  • ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA „ŚWIETLIK” 

Ponadto na terenie Gminy Raszyn funkcjonuje 10 niepublicznych placówek oświatowych takich jak: Przedszkole „Pociecha”, Przedszkole „Gwiazdeczka”, Przedszkole Muzyczne „Zebra”, Przedszkole Akademia Misia Uszatka, Przedszkole „Dobre Przedszkole”, Przedszkole „Moje Przedszkole”, Przedszkole Niepubliczne „Smyk”, Przedszkole „Bajkowe Przedszkole”, Przedszkole „Łowcy Przygód”, Przedszkole „Mały Da Vinci” oraz 3 niepubliczne żłobki.

Wizja i misja Gminnej Biblioteki Publicznej

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie istnieje od 1947 r. i jest najstarszą instytucją kultury w Gminie Raszyn (76 lat). Posiada osobowość prawną.

Biblioteka działa na podstawie: ustawy o bibliotekach, ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz statutu (najnowsza wersja 2019). Jest wpisana do rejestru instytucji kultury Gminy Raszyn. Dodatkowo działamy na podstawie opracowanej w 2012 misji i wizji instytucji oraz kodeksu etyki bibliotekarza i pracownika informacji naukowej.

MISJA

Biblioteka w Raszynie to powszechna, publiczna instytucja kultury, której celem jest odpowiadanie na kulturalne i informacyjne potrzeby lokalnej społeczności. Wyznajemy zasadę złotego środka – nie zapominając o tradycji, dostosowujemy ofertę do wymogów współczesności. W przyjaznej atmosferze, odwiedzający nas mogą korzystać z pomocy profesjonalnego zespołu bibliotekarzy, jak również z bogatych zasobów bibliotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem regionaliów.

WIZJA

Nasza biblioteka to nowoczesne, otwarte i przyjazne miejsce, umożliwiające wspieranie inicjatyw odwiedzających nas Mieszkańców. Nasza unikalna oferta jest wynikiem połączenia różnorodności gromadzonych zasobów i wszechstronności podejmowanych działań. Nie powielamy usług innych lokalnych instytucji, ale – w ramach współpracy – dopełniamy je i wzmacniamy.

Organizatorem Biblioteki jest Gmina Raszyn w ramach zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym. Terenem działania Biblioteki jest obszar Gminy Raszyn. Biblioteka jest częścią ogólnokrajowej sieci bibliotecznej. Nadzór finansowy nad biblioteką – Wójt Gminy, a merytoryczny nad działalnością Biblioteki sprawuje Książnica Pruszkowska im. Henryka Sienkiewicza w Pruszkowie i Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego. Organizację wewnętrzną Biblioteki oraz zakres działania poszczególnych komórek organizacyjnych ustala Dyrektor w regulaminie organizacyjnym i innych przepisach wewnętrznych. On także ustala regulaminy korzystania dla użytkowników. Celem działalności Biblioteki wg zapisu statutu jest zaspokajanie i rozwijanie potrzeb czytelniczych, edukacyjnych, kulturalnych i informacyjnych społeczeństwa oraz upowszechnianie wiedzy i kultury.
Do podstawowych zadań Biblioteki należy przede wszystkim:

  1. Gromadzenie, opracowanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych z uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu.
  2. Obsługa użytkowników, wypożyczanie i udostępnianie zbiorów, prowadzenie wypożyczeni międzybibliotecznych.
  3. Prowadzenie działalności informacyjnej – bibliotecznej, bibliograficznej i rzeczowej.
  4. Popularyzacja książki i czytelnictwa za pomocą różnych form pracy z użytkownikami.
  5. Zapewnienie obsługi bibliotecznej osobom starszym i niepełnosprawnym.
  6. Współdziałanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi i społecznymi, wolontariuszami oraz środowiskiem lokalnym w celu zaspokajania potrzeb użytkowników w zakresie czytelnictwa, podnoszenia poziomu wiedzy, kultury i zachowania dziedzictwa własnego regionu oraz zapobiegania wykluczeniu.

Nasza sieć biblioteczna jest nieduża – biblioteka główna ok. 450 m i filia w Jaworowej 45 m (Warszawska 95). Zatrudniamy 8 osób, w tym 5 bibliotekarzy. Biblioteka główna czynna od pon do pt i wybrane soboty, filia podobnie oprócz wtorków. (biblioteka jest czynna połowę sobót w roku).

OBSŁUGA UŻYTKOWNIKÓW

Budynek główny w części bibliotecznej na ponad 450 m2 mieści Wypożyczalnię dla Dorosłych, Wypożyczalnię dla Dzieci i Młodzieży (obie z wolnym dostępem do zbiorów), Czytelnię Czasopism, Salę Spotkań oraz hol wystawowy. (W budynku głównym ma siedzibę także Pełnomocnik Wójta i Stowarzyszenie Arka). W filii w Jaworowej na powierzchni 45 m2 znajduje się wypożyczalnia dla dorosłych, kącik dziecięcy, mikroczytelnia czasopism. Księgozbiór siedziby głównej liczy dziś 29.696 woluminów, filii zaś 9258 – łącznie 38.954 woluminy, należy do niego dodać 4.886 woluminów zbiorów audiowizualnych tj. audiobooków i filmów (stan na 31 XII 2022). Liczba zarejestrowanych  na koniec 2022 r. czytelników – 2.850 osób, przed pandemią 2.995, 2023 mamy nadzieję będzie rekordowy i przekroczymy 3.000 osób. W bibliotece zarejestrowanych jest ok. 3x więcej kobiet niż mężczyzn. W 2022 r. wypożyczono na zewnątrz 51.779 wol. książek, 939 czasopism, 3.061 wol. zbiorów audiowizualnych. W czytelniach udostępniono na miejscu 3.060 wol. książek, 103 filmy, 2.351 wol. czasopism. Instytucja współtworzy konsorcjum mazowieckie, oferując czytelnikom dostęp do setek tysięcy tytułów e-booków na platformie IBUK Libra, e-booków, audiobooków i synchrobooków na platformie Legimi, e-booków, audiobooków i podcastów na platformie EmpikGo oraz audiobooków na platformie Audioteka. Kody do tych platform wydawane są 1roboczego dnia miesiąca i wszystkie 75 rozchodzi się w 1-2 dni (koszt dostępów roczny ok. 13.000 zł). Opisy katalogowe zbiorów biblioteki są widoczne w katalogach centralnych: własnym oraz bazie bibliotek posługujących się systemem MAK+ tj. www.szukamksiążki.pl oraz Mazowieckim Systemie Informacji Bibliotecznej, a także lubimyczytac.pl. Obsługa wypożyczeń i rejestracja czytelników odbywa się w całości komputerowo. Prenumeruje się ponad 30 tytułów czasopism tradycyjnych. Do użytku czytelników oddane są w bibliotece głównej i filii stanowiska (komputery stacjonarne/tablety) z siecią Internet wraz z pełnym centralnym katalogiem elektronicznym dostępnym online z możliwością zdalnych zamówień, rezerwacji i samodzielnej prolongaty i śledzeniem historii wypozyczeń. Użytkownicy pracujący na własnym sprzęcie mogą korzystać z Internetu poprzez Wi-Fi zarówno w bibliotece głównej, jak i w filii. Z Internetu skorzystało w 2022 r. ok. 4000 os.

  • Obsługa użytkowników uchodźców (ok. 200 dostępnych tytułów) – literatura ukraińsko i rosyjskojęzyczna, dwujęzyczna, do nauki polskiego.
  • Prowadzimy projekt dla dzieci przedszkolnych Mała Książka Wielki Człowiek
  • Uczestniczymy w projekcie – DEPOZYT BIBLIOTECZNY – fundacja (o tej samej nazwie) w kooperacji z bibliotekami i Legimi – digitalizacja i udostępnianie tytułów out of commerce.

Biblioteka generuje ok. 60.000 odwiedzin rocznie (stacjonarnych i online) –kontakt z czytelnikiem/użytkownikiem poprzez kanały komunikacyjne non stop także w weekendy.

EDUKACJA

W 2022 r. w bibliotece i filii przeprowadzono 28 stacjonarnych lekcji bibliotecznych z udziałem 505 uczniów. Lekcje biblioteczne są prowadzone wg autorskich scenariuszy przygotowywanych przez bibliotekarzy, odpowiedzialnych za edukację i połączone są z akcjami głośnego czytania dzieciom. Dodatkowo powadzimy warsztaty wokół konkretnych tytułów.

  • Edukacja dorosłych – warsztaty antywykluczeniowe (prowadziliśmy je do czasu wybuchu pandemii).
  • Instrukcje używania katalogu i innych kat. centralnych umieszczone są na naszej na www.

OCHRONA DZIEDZICTWA

Przystępując w 2012 r. do sieci Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej pod patronatem Ośrodka KARTA, Biblioteka rozpoczęła działania związane z archiwistyką społeczną. Było to o tyle istotne, że w Gminie Raszyn odczuwalny był brak zaplanowanej na długie lata akcji zbierania i ratowania świadectw nieodległej przeszłości wraz z ich szczegółowym opisywaniem, digitalizacją i udostępnianiem w globalnej sieci. Odnalezienie i upowszechnienie źródeł takich jak fotografie, dokumenty, pamiątki, które dotychczas spoczywały w rodzinnych albumach i szufladach mieszkańców gminy było wyzwaniem, z którym biblioteka postanowiła się zmierzyć. Organizacja archiwum społecznego stała się niezwykłą przygodą z historią w tle, ale też długim i trudnym procesem z szeregiem przemyślanych i profesjonalnych działań, od których zależało powodzenie przedsięwzięcia. Najważniejszym jego ogniwem jest lokalna społeczność, z którą utrzymanie dobrych stosunków przez opiekuna archiwum ma znaczenie kluczowe, gdyż projekt ten jest w założeniu bezterminowy. Dziś Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej przy raszyńskiej bibliotece obchodzi 10-lecie istnienia. Biblioteka pozyskała przez ten czas kilkudziesięciu darczyńców – osób i instytucji. Sprawdziła się zaproponowana przez opiekunów – Łukasza Żywulskiego i Dagnę Mach – formuła spotkań z mieszkańcami, sprzyjająca integracji i zaangażowaniu uczestników we wspólną budowę archiwum, dyskusję i rozwiązywanie zagadek przeszłości. Współpraca i wzajemne zaufanie zaprocentowały zbiorem blisko 1300 zdigitalizowanych obiektów, które można oglądać w portalu https://zbioryspoleczne.pl/archiwa/PL_2046 , wspieranym przez Centrum Archiwistyki Społecznej. Materiały są z wielu powodów wyjątkowe. Przede wszystkim są inne, niż te przechowywane w archiwach państwowych. Portal jest kopalnią wiedzy o lokalnej historii i tradycjach, ale też o ludzkich pasjach i twórczości, a obecność opisanych materiałów w Internecie sprawia, że mamy do czynienia z fantastycznym zjawiskiem „sieciowania” się ludzi i informacji. Niezliczone kwerendy genealogiczne, muzealne, pączkowanie kolejnych oddolnych inicjatyw związanych z najnowszą historią gminy, powstawanie publikacji regionalnych, wystawy archiwalnych fotografii, a nawet jedna praca magisterska (Collegium Civitas)– wszystko to dzieje się dzięki bezpośredniemu lub pośredniemu oddziaływaniu bibliotecznego archiwum społecznego. Ofiarodawców zbiorów łączy wątek sentymentalny, archiwum to dla nich podróż do czasów dzieciństwa i młodości, a także wspomnienie bliskich osób, przyjaciół i miejsc, po których ślad pozostał często już tylko na zdjęciach. Kilku z darczyńców archiwum nie ma już wśród nas, co dobitnie uzmysławia, jak szybko płynie czas i jak ważne jest, aby zdążyć opowiedzieć swoją historię. (Poszanowanie praw autorskich – licencje) Poza Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej, Biblioteka udostępnia na www dwa pełne cyfrowe archiwa lokalnych czasopism „Kurier Raszyński” i „Grobla”. Wielka w tym zasługa lokalnego przedsiębiorcy p. Jerzego Buczka z Mikrofilm Service (ul. Krótka/Raszyn – profesjonalna digitalizacja dla wielkich instytucji państwowych, archiwów i bibliotek). Archiwum gminnej gazety zostało przejęte do Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej, bibliografia twórczości amatorskiej lokalnych twórców piszących w Grobli została przejęta przez Instytut Badań Literackich PAN do Polskiej Bibliografii Literackiej (jednej z najlepszych pol. bibliografii literaturoznawczych).

 

POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA

W 2022 r. - 95 różnego rodzaju imprez i działań. Były to: spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki (12/rok), spotkania autorskie (w tym roku gościliśmy Joanna Bator), spotkania z ciekawymi ludźmi, spotkania dot. historii gminy, warsztaty językowe, warsztaty rękodzieła, warsztaty arteterapii, warsztaty sensoryczne, kiermasze używanej książki, wystawy (ok. 10 rocznie), wydarzenia plenerowe (współorganizacja), uczestnictwo w piknikach, bokkcrossing, całorocznie dostępne e-kursy językowe.

PROMOCJA - Nasze kanały informacyjne – www (na bieżąco archiwizowana i aktualizowana), FB, Instagram, Twitter, BIP (w nowej odsłonie), kalendarium gminne.

WOLONTARIAT - 7 i 8 klasiści (kilkunastu uczniów rocznie)

GRANTY I NAGRODY 

GRANTY - (69.000 zł w 2022 = ponad 7,5 procent budżetu)

*Projekt „Utalentowane Mazowsze” dofinansowany w ramach Pakietów promocyjnych Samorządu Województwa Mazowieckiego – wydarzenie „Marzenia nie realizują się same, czyli utalentowane Mazowsze” (odsłonięcie muralu „Iga Świątek – dziewczyna z Raszyna”), wystawa prac Magdaleny Salome, konkurs na hasło „Aktywne Mazowsze” . Organizatorzy: Stowarzyszenie Projekt Raszyn 1809, Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie, Klub Sportowy Raszyn, październik 2022 – 25.000 zł.

  • Spotkanie autorskie z Joanną Bator dofinansowane ze środków Instytutu Książki w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki – 1.500 zł.
  • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowany przez Bibliotekę Narodową, Priorytet 1 „Poprawa oferty bibliotek publicznych”, Kierunek interwencji 1.1. „Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych”. Wartość dotacji – 11.250 zł.
  • Darowizna na cele statutowe biblioteki (na zakup książek dla uchodźców wojennych z Ukrainy i drobnego sprzętu IT wspierającego stanowiska z publicznym dostępem do Internetu) – Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Projekcie „My Digital Life” ze środków Microsoft w ramach inicjatywy Philanthropies for Skills and Employability, maj 2022 – 13.000 zł.
  • Projekt „Działo się na Mazowszu : żywa historia pod Raszynem” dofinansowany w ramach Pakietów promocyjnych Samorządu Województwa Mazowieckiego. Organizatorzy: Stowarzyszenie Projekt Raszyn 1809, Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach, 23 kwietnia 2022 – 10.000 zł.
  • Wyróżnienie w konkursie Centrum Archiwistyki Społecznej „Odkryj swoje archiwum” dla Dagny Kruszewskiej-Mach – opiekunki Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej przy GBP w Raszynie za tekst „Tadeusz Jaworski: chemik, wynalazca, plantator i społecznik„, marzec 2022 – nagroda rzeczowa skaner Epson V600 wartości 1.500 zł i nagroda finansowa – 500 zł.
  • Darowizna – 5.000 (os. fizyczna na działalność statutową)

Za nieterminowy zwrot materiałów bibliotecznych – 3.100

NAGRODY (biblioteka jest znana w środowisku branżowym)

W 2018 roku laureatką “Listy STU” Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, tj. 100 osób, które w wyróżniający sposób przyczyniły się do podnoszenia umiejętności cyfrowych w Polsce, została kustosz raszyńskiej biblioteki Dagna Kruszewska-Mach. W 2019 r. biblioteka została uhonorowana „Nagrodą im. Kierbedziów” w kategorii „Działalność wielokulturowa. Nagroda im. Kierbedziów została ustanowiona przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy w 2005 r., jako hołd dla Eugenii i Stanisławów Kierbedziów – fundatorów zabytkowej siedziby Biblioteki na Koszykowej. Nagrody im. Kierbedziów wyłaniają ze środowiska bibliotekarskiego placówki wyjątkowe, działające wzorcowo i przekraczające oczekiwania. Honorują także wybitne postaci: mentorów, autorytety i mecenasów bibliotekarstwa.  Laureaci to współcześni "Kierbedziowie" – osoby i instytucje szczególnie zaangażowane w działalność na rzecz książki i czytelnictwa oraz zasłużone dla rozwoju bibliotekarstwa na Mazowszu. W 2022 roku biblioteka otrzymała wyróżnienie w konkursie Centrum Archiwistyki Społecznej „Odkryj swoje archiwum” za tekst „Tadeusz Jaworski: chemik, wynalazca, plantator i społecznik” autorstwa Dagny Kruszewskiej-Mach – opiekunki Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej przy GBP w Raszynie.

WIZYTACJE W 2022 (biblioteka jest polecana w ramach dobrych praktyk):
  1. Dr hab. Anna Mierzecka z Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Jamie Johnston z Oslo Metropolitan University – rozmowa o tym, jak biblioteki publiczne włączyły się w działania na rzecz uchodźców z Ukrainy, oraz o wielokulturowości i związanych z nią wyzwaniach w projektowaniu usług bibliotecznych
  2. Naukowczynie i pracownice instytucji kultury z Ukrainy – uczestniczki wizyty studyjnej w ramach Study Tours To Poland - wymiana doświadczeń dot. wsparcia rozwoju archiwistyki społecznej w Ukrainie.
  3. Justyna Orlikowska - Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna – rozmowa w związku z powstającą serią podcastów Wielogłosy w projekcie Wielokulturowe Mazowsze – rozmowa nt. kultury sikhów z terenu gminy Raszyn
  4. Pracownicy Narodowego Archiwum Cyfrowego – przekazanie fotografii powojennej odbudowy Warszawy praz naszą czytelniczkę.
  5. Ale biblioteka także wizytuje inne biblioteki, ma wystąpienia na kongresach branżowych, szkoli innych, udziela wywiadów.
ODBIÓR SPOŁECZNY

Jakość pracy przekłada się na pozytywny wizerunek w środowisku lokalnym i poza granicami gminy. Biblioteka jest postrzegana jako instytucja otwarta, przyjazna, bezpieczna, działająca w oparciu o wartości etyki zawodowej, współpracująca, nie rywalizująca, chętna do działania w partnerstwach, wskazywana jako źródło dobrych praktyk. Odbierana jako „trzecie miejsce”.

Wykaz przedszkoli publicznych na terenie Gminy Raszyn.

 

PRZEDSZKOLE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 1 „POD TOPOLĄ” Pruszkowska 21c, 05-090 Raszyn 

Przedszkole jest placówką oświatową, która łączy wieloletnią tradycję z innowacyjnym działaniem. Jest jedynym przedszkolem z oddziałami integracyjnymi na terenie Gminy Raszyn.

Historia przedszkola zaczęła się na ul. Godebskiego od około 1954 r. W budynku mieściły się wówczas dwa oddziały. 

Kilkudziesięcioletnie topole znajdujące się na terenie ogrodu przedszkolnego, widok na stawy raszyńskie to charakterystyczne elementy otaczającego budynek środowiska.
Uchwałą Rady Gminy  z dnia 16 grudnia 1998 r. Przedszkole nr 1 nazwane zostało „Pod Topolą”. W ten sposób podkreślono usytuowanie przedszkola. 

W 1998 r. do przedszkola zaczyna uczęszczać pierwsze dziecko o SPE czyli o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Uchwałą Rady Gminy  z dnia 2 września 2004 r. w  przedszkolu utworzono oddział integracyjny.

W roku 2010 został oddany do użytkowania nowo wybudowany budynek przedszkola, który znajduje się przy ul. Pruszkowskiej.  Od tego czasu Przedszkole stało się placówką, która funkcjonowała w dwóch budynkach. Budynek Przedszkola przy ul. Godebskiego liczył 2 oddziały, a budynek Przedszkola przy ul. Pruszkowskiej 4 oddziały. 

W roku 2017 został zamknięty budynek przedszkola przy ul. Godebskiego. 

Przy przedszkolu działa Stowarzyszenie „Skrzydła Topoli” , organizacja pożytku publicznego. Głównym zadaniem stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju dziecka i rodziny, organizowanie różnych form wsparcia dla dzieci i młodzieży, w szczególności tych ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Wolontariuszami stowarzyszenia są nauczyciele i pracownicy zatrudnieni 
w przedszkolu oraz rodzice wychowanków. 

Przedszkole współdziała aktywnie z Polskim Komitetem Światowej Organizacji wychowania Przedszkolnego OMEP. Sztandarowe działania przedszkola to: organizacja ogólnogminnej akcji „ Światowy dzień świadomości autyzmu” , Dzień Praw dziecka” , przegląd muzyczno-taneczny „Muzyczna Wiosna Pod Topolą”, outdoor education - koncepcja edukacji poza salą przedszkolną. Od roku 2021 przedszkole wdraża edukację włączającą. 

PRZEDSZKOLE NR 2 „W STUMILOWYM LESIE” ul. Lotnicza 43A, 05-090 Raszyn

Przedszkole nr 2 zostało utworzone 12 października 1982 roku. Pierwotny adres to ul. Poniatowskiego 18. 

Od 27.01.2014 roku przedszkole mieści się w parterowym budynku przy ul. Lotniczej 43a., którym jest 5 grup. Pod swoimi skrzydłami Stumilowy Las ma także odział przy ul. Spokojnej 23, w którym są dwie grupy.

Motto Przedszkola brzmi: Dbamy o szczęście dzieci dziś, aby były szczęśliwe w przyszłości. Wartości, którymi kierujemy się w codziennej pracy to: szacunek, rozwój, bezpieczeństwo, współpraca. 

Przedszkole nr 2 jest certyfikowaną freblowską placówką. Aby dbać o wszechstronny rozwój dzieci każda sala wyposażona m. in. jest w 10 naturalnych, drewnianych zestawów Darów Frebla

Każdy dzień zaczyna się wspólnie na sali widowiskowej w rytmie freblowskich przywitanek. Nowe logo przedszkola także nawiązuje do freblowskiej pedagogiki. Jest to tradycyjna konstrukcja złożona z kuli, sześcianu i walca.

Przedszkole nr 2 „W Stumilowym Lesie” zawsze uroczyście świętuje: 

*21.04 Urodzin Froebla

*20.09 Dzień Przedszkolaka

*20.11 Dzień Praw Dziecka

PRZEDSZKOLE NR 3 „WYSPA SKARBÓW" ul. Poniatowskiego 18, 05-090 Raszyn 

Przedszkole powstało w 2017 roku. Do przedszkola liczącego 9 oddziałów uczęszcza 225 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Jest to największe publiczne przedszkole w Gminie Raszyn. Decyzję o wybudowaniu nowego przedszkola w Raszynie zostały  podjęte w czerwcu 2016 r. 

We wrześniu 2016 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego i podpisania Aktu Erekcyjnego. 

Przedszkole rozpoczęło swoją działalność od 4 września 2017 roku. Pierwszym dyrektorem nowo powstałego przedszkola była Pani Ewa Gac.

W związku z rozpoczęciem działalności Przedszkola Nr 3 w Raszynie, zamknięte zostały przestarzałe budynki przy ulicy Szkolnej i Godebskiego w Raszynie. Dzieci z tych placówek zostały przeniesione do nowego przedszkola. 

Oficjalne otwarcie przedszkola i nadanie imienia „Wyspa Skarbów” nastąpiło 6 grudnia 2017r.

PRZEDSZKOLE W SĘKOCINIE, Sękocin Stary, ul. Sękocińska 20, 05-090 Raszyn

Przedszkole w Sękocinie mieści się w historycznym budynku dawnej szkoły elementarnej. Ufundowany przez ówczesną dziedziczkę budynek był przeznaczony na szkołę elementarną 
i był wykorzystywany przez wiele lat jako 4 klasowa szkoła. Po wybudowaniu nowej szkoły 
w Słominie, w tutejszym budynku powstało przedszkole. Stare drzewa wokół przedszkola, rosły tu już w ubiegłym stuleciu, a w 1940 roku rósł przed budynkiem ogromny krzew jaśminu. Pierwszy oddział przedszkolny  w opuszczonym budynku organizowała Barbara Janson, była jego pierwszym dyrektorem. Przedszkole było placówką jednooddziałową. Przez wiele lat budynek był modernizowany, ale nadal zachował charakter małego dworku. W 2000r przekształcono placówkę na przedszkole dwuoddziałowe i tak funkcjonuje nadal.

Dyrektorami na przestrzeni lat były:

Barbara Janson od 1952 do 1981

Barbara Zielińska od 1982 do 1986

Marianna Szmit-Pękala  od 1986 do 2009

Jolanta Kosz 2009 – obecnie.

Kronika Państwowego Przedszkola w Sękocinie prowadzona jest od 1982 roku do chwili obecnej.

Przedszkole w Sękocinie określa się mianem „domowego przedszkola” – małe, przytulne, bezpieczne i kolorowe. Atutem jest naturalny ogród zachęcający do zabaw o każdej porze roku. Wszyscy w przedszkolu wspólnie dbają o otoczenie wokół przedszkola między innymi hodują rośliny, pielęgnują ogródek warzywno-owocowy, dbają o „Eko-Zakątek” i klomb kwiatowy. Dzieci doświadczają, badają, uczą się szacunku do natury. 

BAJKOWE PRZEDSZKOLE W DAWIDACH ul. Długa 49, 05-090 Dawidy Bankowe

Niegdyś przedszkole mieściło się na terenie Spółdzielni Hodowlano - Rolniczej w Dawidach i początkowo nosiło nazwę Przedszkole Przyzakładowe przy Hodowlano-Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Czerniaków” w Dawidach. Był to wolnostojący, jednopiętrowy budynek. 

Budynek, w którym mieściło się Przedszkole został zaadoptowany 15 grudnia 1979 roku. Termin uruchomienia przedszkola ustalono na 30 styczeń 1981 roku, jednak otwarcie odbyło się 15 czerwca 1981 roku, początkowo przyjęto dzieci tylko pracowników spółdzielni HRS.

Nazwę Bajkowe Przedszkole nadano z dniem 1 czerwca 2006 roku uchwała Gminy Raszyn nr LXII/1049/06.

1 kwietnia 1981 roku pierwszym dyrektora przedszkola została mgr Helenę Józefowska. Drugim dyrektorem została Krystyna Woziwoda od 1 września  1983 r i pełniła funkcję dyrektora do  31 grudnia 2009 roku. Od 1 stycznia 2010 roku dyrektorem została Ewa Gac do 31 sierpnia 2017 roku. Następnie z dniem 1 września 2017 r. Wójt Gminy Raszyn powierzył pełnienie obowiązków dyrektora przedszkola Zofii Witkowskiej. 

W dniu 30 kwietnia 2019 roku podjęto uchwałę NR IX/82/2019 Rady Gminy Raszyn w sprawie: utworzenia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ładach, które dokonało się z dniem 1 września 2019 roku.  Połączenie jednostek w zespół to efektywne wykorzystanie zasobów kadrowych obu jednostek oraz większe możliwości  dla kadry pedagogicznej i pracowników obsługi.

Od 1 września 2019 r w Bajkowym  Przedszkolu w Ładach było 5 grup przedszkolnych, od 2021 roku w placówce jest 8 grup przedszkolnych - 200 dzieci.

Dyrektorem ZSP w Ładach jest Irena Uszyńska, natomiast wicedyrektorem ds. przedszkola jest Zofia Witkowska

PRZEDSZKOLE W FALENTACH ul. Opackiego 44 ,05-090 Raszyn 

Przedszkole w Falentach powstało w lutym 1976 r. jako Przyzakładowe Przedszkole ZDMUZ z dwiema grupami dzieci w wieku od 3 lat do 6 lat.

W chwili obecnej placówka jest przedszkolem publicznym,  prężnie rozwijającej się gminy Raszyn, w którym mieszczą się 3 oddziały dzieci od 3 do 6 lat.

Przedszkole mieści się w wolnostojącym, parterowym budynku zlokalizowanym przy ul. Opackiego 44, otoczonym z jednej strony ogrodem, a z drugiej strony dużym placem zabaw, który służy celom rekreacyjnym. Niedaleko przedszkola znajduje się zespół pałacowo – parkowy, Rezerwat przyrody, Stawy Raszyńskie, które są miejscem częstych spacerów przedszkolaków i całych rodzin.

Wykwalifikowana kadra pedagogiczna i wszyscy pracownicy, nie tylko zaspakajają potrzeby, ale przekazują dzieciom przede wszystkim treści wychowawcze wplecione w rytm życia codziennego, zabawy i zajęcia. Wyposaża „małego” człowieka w bogaty bagaż norm i zasad postępowania pomocnych w społecznym i przedszkolnym życiu. Kształtuje zatem określone podstawy moralne oparte  na wartościach i tradycji połączonej z nowoczesnością. 

W przedszkolu od 2019 roku funkcjonuje projekt „Pomocna dłoń”. 

Wykaz szkół na terenie Gminy Raszyn.

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KS. JÓZEFA PONIATOWSKIEGO W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W ŁADACH,  ul. Długa 49, 05-090 Raszyn

Szkoła Podstawowa im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Ładach to nowoczesna szkoła z 50-letnią tradycją. Teren pod jej budowę odsprzedał pan Władysław Ochman. Uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej w Ładach nastąpiło w październiku 1968 r. Przez pierwsze dwa lata kierownikiem był pan Wacław Trzaska, później pracował jako nauczyciel języka polskiego. W 1970r. kierownikiem szkoły została pani Janina Bońska, pełniła tę funkcję przez piętnaście lat. 

18 czerwca 1996 r. w Szkole Podstawowej w Ładach odbyła uroczystość podczas której szkoła otrzymała Sztandar ufundowany przez Radę Rodziców. Wtedy też nadano szkole imię - Księcia Józefa Poniatowskiego. Data też nie była przypadkowa. Dzień urodzin księcia Józefa Poniatowskiego - 7 maja jest Świętem Szkoły Podstawowej w Ładach.

W 1990 r. Rada Gminy Raszyn podjęła decyzję o rozbudowie Szkoły Podstawowej w Ładach i pierwszą cegłę położono już w kwietniu tego samego roku. Do nowych sal lekcyjnych wprowadzono się w lutym 1994 r. W czerwcu szkoła miała zaszczyt gościć w swoich murach Prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa. Natomiast oficjalne uroczyste oddanie nowej szkoły, z udziałem władz oświatowych i gminnych, odbyło się 14 grudnia 1994 r. Dyrektorem szkoły od 1997 do 2018 roku był dr Wiesław Borsuk.

W ciągu lat wciąż wzrastała liczba uczniów i oddziałów. Dzieci chodziły na dwie zmiany, a liczba sal wciąż była niewystarczająca. 15 września 2016 roku Gmina Raszyn ogłosiła przetarg na rozbudowę Naszej Szkoły dla siedmiuset dzieci, z dużą halą sportową, z salą widowiskową oraz z 4 oddziałami przedszkolnymi. Rozbudowa i wyposażenie Szkoły w Ładach to najdroższa, ale też największa inwestycja w historii Gminy Raszyn. Całe przedsięwzięcie zakończyło się na początku 2019 roku.

Od września 2018 roku nowym Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Ładach jest Irena Uszyńska.

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. CYPRIANA GODEBSKIEGO RASZYNIE ul. Szkolna 2 , 05-090 Raszyn

Pierwsza  wzmianka o szkole w Raszynie to rok 1603.  Wcześniejsze lokalizacje szkoły – budynek przy figurce Godebskiego od 1846 r  (nie istniejący), budynek przy ul. Godebskiego 1 późniejsze przedszkole nr 1 (od 1901-1952). Decyzję o organizacji placówki w obecnej lokalizacji podjęto w roku 1951, a oddanie szkoły w lokalizacji obecnej nastąpiło w roku 1952. Uroczystość nadania imienia szkoły Cypriana Godebskiego odbyła się w roku 1959. Pierwszy sztandar szkoły został ufundowany 25 kwietnia 1976 roku. W 1991 rozpoczęła się rozbudowa i oddanie do użytku nowej części szkoły (obecne wejście główne). 1996 oddano do użytku nową kotłownię gazową, sterowaną komputerowo, której innowacyjny system sterowania był prezentowany na Targach Poznańskich. W 2011 do użytku oddane zostało  boisko wielofunkcyjnego Wronik. Z kolei w 2017 roku nastąpiło przejęcie budynku wygaszanego Gimnazjum, w którym obecnie uczą się dzieci klas 0 – 3. Od 2019 roku szkoła zakupiła sztandar, a wcześniejsze sztandary (włącznie ze sztandarem byłego Gimnazjum) są eksponowane w gablotach na korytarzach szkolnych.

 

Szkoła im. Włodzimierza Potockiego w Sękocinie, Słomin, ul. Wierzbowa 5, 05-090 Raszyn

Szkoła Podstawowa im. Włodzimierza Potockiego w Sękocinie powstała w połowie XIX wieku. Informacja pochodzi z jednej z kronik szkolnych, gdzie znajdujemy notatkę z 1956 r., odręcznie spisaną przez St. Sierajewskiego, byłego nauczyciela. Niegdyś szkoła mieściła się w budynku, gdzie obecnie funkcjonuje Przedszkole w Sękocinie. Szkoła była parterowa, nieotynkowana, z drewnianymi drzwiami.

Z wywiadów, jakie przeprowadzili absolwenci szkoły w latach 2001 – 2002 ze swoimi krewnymi, wynika, że w latach 20. i 30. XX wieku w budynku była tylko jedna sala lekcyjna, w której uczyli się wszyscy uczniowie podzieleni na oddziały. Ciepła dostarczał piec kaflowy. Wszystkich uczył jeden nauczyciel. 

W czasach okupacji dyrektorką była Jadwiga Ułasiewicz.

8 maja 1944 szkoła została przeniesiona do nowego lokalu na terenie wsi Słomin, czyli do obecnego miejsca. Wśród inicjatorów wzniesienia tego obiektu był Józef Królikowski, późniejszy pierwszy po wojnie Wójt Gminy Falenty. 

W 1998 roku dobudowano blok sportowy, a dawną salę gimnastyczną, która mieściła się na piętrze, zaadaptowano na dwie pracownie: polonistyczną i komputerową, które istnieją do dziś.

25 kwietnia 2009 szkoła otrzymała imię Włodzimierza Potockiego, który jako dwudziestoletni pułkownik zasłynął odwagą i męstwem w bitwie pod Raszynem 19 kwietnia 1809. Rok wcześniej z własnych środków Potocki utworzył pierwszy polski oddział artylerii konnej, który swój chrzest bojowy przeszedł właśnie w tej bitwie.

W 2010 roku zostało otwarte nowoczesne wielofunkcyjne boisko “Orlik 2012”. Funkcję kolejnych dyrektorów pełnili:
- Bolesław Badaczewski (1947-1981), nauczyciel matematyki,
- Mirosława Leonarska (1981-1991), zatrudniona w szkole od 1963, nauczyciel j. rosyjskiego,
- Ryszard Pajda (1991-2011), nauczyciel wychowania fizycznego.

W dniu 1 lipca 2012 roku rozpoczęła się rozbudowa, nadbudowa  i przebudowa  Szkoły Podstawowej w Sękocinie. Uroczyste otwarcie nowego budynku nastąpiło 1 września 2014 roku.

Od 1 września 2011 dyrektorem szkoły jest pani Magdalena Karpiniak.

OGNISKO WYCHOWAWCZE W JAWOROWEJ, Warszawska 95, 05-090 Raszyn

Ognisko Wychowawcze w Jaworowej powstało w styczniu 1999 roku. Od momentu powstania placówki funkcje kierownika obejmuje niezmiennie Pan Wojciech Kucewicz.

Ognisko wychowawcze w Jaworowej jest placówką samorządową.

Ognisko to placówka opiekuńczo-wychowawcza wsparcia dziennego.

Główne zadania ogniska:

1. pomoc w kryzysach szkolnych, rodzinnych, rówieśniczych, osobistych

2. pomoc w nauce

3. organizacja czasu wolnego, rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży.

4. pomoc rodzinie w kryzysie.

Ognisko opiekuje się ok. 30 dzieci.

ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA „ŚWIETLIK” W RYBIU, ul. Spokojnej 23

Świetlica Środowiskowa „Świetlik” w Rybiu została powołana do życia w 2010 roku. Teren świetlicy obejmuje budynek o pow. ok 800 m2, plac zabaw i boisko. W sumie w Świetlicy odbywa się 14 stałych zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w których w tygodniu uczestniczy ok. 250 osób, z czego, w przypadku zajęć powtarzających się, część osób korzysta więcej niż 1 raz. Zajęcia są bezpłatne. Jako placówka opiekuńczo-wychowawcza wsparcia dziennego prowadzi stałą opiekę i edukację dla 30 dzieci ze szkół podstawowych Gminy Raszyn.  

Od momentu powstania placówki funkcje kierowników placówki obejmowali: Wojciech Kucewicz, Katarzyna Klimaszewska, Mariusz Smolicha, a od 1 czerwca 2015 roku kierownikiem placówki jest Małgorzata Kaiper. 

 

Ponadto na terenie Gminy Raszyn funkcjonuje 10 niepublicznych placówek oświatowych takich jak: Przedszkole „Pociecha”, Przedszkole „Gwiazdeczka”, Przedszkole Muzyczne „Zebra”, Przedszkole Akademia Misia Uszatka, Przedszkole „Dobre Przedszkole”, Przedszkole „Moje Przedszkole”, Przedszkole Niepubliczne „Smyk”, Przedszkole „Bajkowe Przedszkole”, Przedszkole „Łowcy Przygód”, Przedszkole „Mały Da Vinci” oraz 3 niepubliczne żłobki.

Materiał powstał we współpracy z Centrum Sportu Raszyn, jednostkami edukacyjnymi Gminy Raszyn oraz z Gminą Raszyn w ramach cyklu Wielki Quiz Wiedzy o Raszynie.

Materiały zdjęciowe podesłane przez jednostki edukacyjne gminy Raszyn.


Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!
 
Reklama
Reklama