Reklama

Historia i osiągnięcia Ochotniczych Straży Pożarnych w Raszynie, Dawidach i Falentach

Ochotnicze Straże Pożarne w Raszynie, Dawidach i Falentach mają za sobą bogatą historię, a ich zaangażowanie i poświęcenie przyczyniły się do znaczących osiągnięć na rzecz lokalnych społeczności. Dzięki współpracy z władzami samorządowymi oraz ciągłemu rozwojowi, jednostki te nie tylko zyskują nowoczesne wyposażenie, ale również uczestniczą w ważnych zawodach sportowo-pożarniczych, zdobywając wysokie miejsca na podium. Współpraca z innymi jednostkami oraz podnoszenie kwalifikacji członków tych straży pozwala im na skuteczne interweniowanie w różnych sytuacjach ratowniczych, zarówno na terenie własnych gmin, jak i poza nimi.
Historia i osiągnięcia Ochotniczych Straży Pożarnych w Raszynie, Dawidach i Falentach

Źródło: OSP Raszyn

Rys historyczny i działalność OSP Raszyn

           

OSP Raszyn

 Ochotnicza Straż Pożarna w Raszynie powstała w 1932 roku. Naczelnikiem był wówczas Jan Cyran, jego zastępcą – Karol Lange, gospodarzem – Józef Rzepniewski, funkcję skarbnika pełnił Walenty Cherubin, a stanowisko sekretarza objął Józef Sierakowski. Jednostka liczyła 31 członków. 7 lutego 1934 roku Administracja Dóbr i Interesów Księżnej Zofii Czetwertyńskiej w Warszawie pozwoliła na odbudowę i bezpłatne użytkowanie „starych murów” przy Alei Krakowskiej 1 jako remizy do 31 grudnia 1940 roku. W czynie społecznym obiekt został odbudowany i straż miała w końcu swoją przestrzeń. W wyposażeniu remizy były sikawka ręczna, bosaki i tłumice. W maju 1936 odbył się pierwszy historyczny start raszyńskiej jednostki w zawodach sportowo-pożarniczych w Rembertowie. Honorowym członkiem straży był ksiądz proboszcz Bolesław Suliński, który osobiście poświęcił remizę i odprawił nabożeństwo w raszyńskim kościele. Okres drugiej wojny nie był pomyślny dla rozwoju naszej jednostki. Działalność nasza obejmowała prowadzenie pogadanek o zabezpieczeniu przeciwpożarowym oraz działalność kulturalno-oświatową. W latach 1943/1944 pozyskano pierwszą motopompę oraz węże ssawne. 21 marca 1946 roku odbyło się pierwsze po wojnie zebranie członków straży, na którym, został powołany nowy Zarząd na czele z prezes – Witold Krauze, naczelnik - Stefan Płoński. Na walnym zebraniu 28 kwietnia 1946 roku został wybrany naczelnik straży Jan Misztal, który zaapelował do lokalnej społeczności o wsparcie w postaci dobrowolnych składek na remont remizy. W 1948 roku, staraniem Zarządu, został zakupiony pierwszy w historii OSP Raszyn samochód marki „Bedford”.

OSP Raszyn

             W 1951 roku została podjęta decyzja o sprzedaży samochodu „Bedford” straży w Duchnowie, i w jego miejsce zakupiono samochód marki „Steyr” pod cysternę. Należy podkreślić, że zakupione wozy były z demobilu i wymagały gruntownego remontu. Wszelkich napraw dokonywał druh Tadeusz Olejnikowski, który był fachowcem w tych sprawach. Dzięki niemu sprzęt straży był zawsze sprawny. Fundusze na ten cel były pozyskiwane z dobrowolnych składek mieszkańców Raszyna, z organizowanych w remizie bądź na powietrzu zabaw tanecznych oraz loterii fantowych.

            W 1955 roku na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym Stefan Płoński przedstawił ofertę sprzedaży szwedzkiej motopompy „Archimedes”, która mimo licznych napraw nie nadawała się do dalszego użytku. Poruszono również kwestię zakupu motopompy „Leopolia” PO-1.. 

OSP Raszyn

             Na początku lat 60. Zarząd OSP poczynił kroki zmierzające do ustalenia lokalizacji na budowę nowej remizy. Bardzo pomocny przy tym był ówczesny Powiatowy Komendant Straży Pożarnej w Piasecznie mjr Kajetan Jankowski. Z początkiem lat 70. OSP Raszyn otrzymała od ówczesnych władz działkę przy ul. Sportowej w Raszynie. Rozpoczęły się starania o projekt strażnicy i materiały budowlane. Po wielkich trudach, 7 października 1972 roku uroczyście rozpoczęto budowę nowej remizy strażackiej. Zaczęto gromadzić materiały budowlane z różnych miejsc, z rozbiórek, itp. Do budowy włączali się mieszkańcy Raszyna, którzy bezinteresownie pracowali przez wiele dni. Wszyscy członkowie straży mieli obowiązek przepracowania 5 dni w czynie społecznym, ale byli i tacy, którzy przepracowali znacznie więcej. W 1977 strażnica została oddana do użytku. Podczas uroczystości otwarcia wbijano gwoździe do tablicy pamiątkowej i odznaczono zasłużonych członków straży.

OSP Raszyn

            W 1982 roku otrzymaliśmy wóz bojowy marki Star 244 w dobrym stanie. Zarząd podjął uchwałę o zatrudnieniu czterech kierowców przy symbolicznej opłacie 1 000 zł w stosunku miesięcznym, a zostali nimi druhowie: Adam Nowakowski, Marek Oczyński, Władysław Samerdak i Wojciech Płoński. W związku z obchodami Tygodnia Straży urządzono pokazy i ćwiczenia sportowo-pożarnicze dwóch jednostek: Dawid i Raszyna dla mieszkańców gminy, aby zademonstrować wysoką sprawność operacyjno-bojową. W sierpniu 1992 roku nasza jednostka brała udział w gaszeniu największego pożaru lasu w powojennej Polsce i Europie Środkowej w miejscowości Kuźnia Raciborska. W 1995 roku jednostka OSP w Raszynie została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). W dniu 3 maja 1996 roku podczas mszy w kościele w Raszynie dokonano przekazania i poświęcenia nowego sztandaru dla naszej jednostki.

OSP Raszyn

             Staraniem Zarządu OSP, po licznych apelach i pismach wysyłanych do mieszkańców i firm znajdujących się na terenie gminy, a przede wszystkim dzięki pomocy ówczesnych władz gminy, w 1997 roku został zakupiony nowy samochód Jelcz 014. We wrześniu 1998 roku został podpisany akt notarialny pomiędzy gminą Raszyn a Ochotniczą Strażą Pożarną w Raszynie o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste i przeniesieniu własności budynku na rzecz OSP. W 2001 roku zakupiono autobus AUTOSAN, który po dwóch latach został sprzedany, gdy zakupiono autobus MERCEDES. W latach 2006-2010 udało się doposażyć jednostkę w nowy  ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 5/32 MAN TGM, łódź z silnikiem zaburtowym, kamerę termowizyjną, detektor wielogazowy AUER Solaris, motopompy pływające i szlamowe, piły i pilarki spalinowe. W latach 2011-2016, dzięki dotacjom z KSRG i przychylności władz gminy, a także dzięki dochodom własnym znacznie powiększyło się wyposażenie jednostki w specjalistyczny sprzęt ratowniczy i pożarniczy. Zakupiono m.in. ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 12/65 MAN TGS, lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy SLRR Isuzu D-Max oraz przyczepo-lawetę.  W 2016 roku nastąpiła zmiana Zarządu. Po 25 latach pełnienia funkcji prezesa i naczelnika druh Kazimierz Komar zostaje prezesem honorowym OSP w Raszynie. Prezesem zostaje druh Krzysztof Maciak, wiceprezesem-naczelnikiem Krzysztof Marczak, zastępcą naczelnika – Łukasz Komar, kronikarzem – Sławomir Gajewiak, gospodarzem – Robert Płoński, członkami Zarządu – Kazimierz Komar i Tomasz Czajor. W skład komisji rewizyjnej wchodzą Marcin Malczewski –przewodniczący, Jacek Grzyb i Michał Oczyński – członkowie. W 2016 roku przystąpiono do kolejnej rozbudowy remizy. Dobudowano dwustanowiskowy garaż oraz piętro z 5 pokojami socjalnymi, wraz z łazienkami. W 2019 roku zakupiono nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBARt 3/27 SCANIA P360. W latach 2016-2020, dzięki przychylności mieszkańców gminy Raszyn udało się zakupić z funduszy sołeckich: 14 kompletów ubrań specjalnych, pilarki spalinowe oraz motopompy pływające. Ponadto wykonano termoizolację budynku, elewację, remont garażu (wymiana oświetlenia, zakup szafek ubraniowych, wymiana posadzki).

OSP Raszyn

            Zakupy i inwestycje były możliwe dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy Raszyn, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Państwowej Straży Pożarnej. W 2020 roku cały świat musiał podjąć walkę z chorobą zakaźną COVID-19. Przed strażakami stanęły nowe zadania, m.in. zwiększona ilość interwencji przy izolowanych zdarzeniach medycznych, dezynfekcja miejsc publicznych, akcje informacyjne dla społeczeństwa, przewozy osób na szczepienia. Przez dwa lata wszystkie działalności kulturowe, religijne i prewencyjne zostały zawieszone lub odbywały się w ograniczony sposób. Nie odbywały się ćwiczenia, zawody sportowo-pożarnicze, itp. Na zebraniu 10 maja 2021 nastąpiły duże zmiany w składzie Zarządu. Aż 6 członków zrezygnowało z dalszego kandydowania do składu Zarządu. Ostatecznie prezesem został Łukasz Komar, wiceprezesem-naczelnikiem – Patryk Dąbrowski, zastępcą naczelnika – Monika Kruszewska, skarbnikiem – Norbert Białek, sekretarzem – Eliza Zaleska, kronikarzem – Artur Maciak, gospodarzem – Marcin Malczewski, członkami Zarządu – Kazimierz Komar i Michał Śmietanka. W skład komisji rewizyjnej weszli Daniel Wiśniewski – przewodniczący, Tomasz Wąsik i Jacek Grzyb – członkowie. Przez rok działalności i staraniom nowego Zarządu i członków OSP udało się m.in. zakupić: przyczepkę (przystosowaną na pompowo-wężową), profesjonalny zestaw do prania i suszenia ubrań specjalnych, nową myjkę ciśnieniową oraz maszynę do mycia podłóg. Ponadto wyremontowano salę, korytarz oraz trwa postępowanie na wybór wykonawcy na remont klatki schodowej i łazienki. Dzięki przychylności władz samorządowych obecnie prowadzone jest postępowanie przetargowe na zakup nowego samochodu do przewozu 8 osób. Jeśli wszystko odbędzie się pomyślnie, to jeszcze w 2022 roku OSP w Raszynie wzbogaci się o nowy pojazd. Do ważniejszych wydarzeń w długoletniej historii straży należą starty drużyn OSP Raszyn w powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych, podczas których nasze drużyny plasują się zawsze na czołowych miejscach. Od 2001 roku w zawodach sportowo-pożarniczych startuje też drużyna żeńska, która przeważnie zajmuje I miejsca. W roku 2002 Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z OSP Raszyn po wygranej kwalifikacji strefowej i wojewódzkiej wystartowała w Ogólnopolskich Zawodach Sportowo-Pożarniczych CTIF w m. Turek. Drużyna zajęła 15. miejsce i jest to największe, jak do tej pory, osiągnięcie naszej OSP. Jednostka brała również udział w innych zawodach, takich jak: zawody ratowników KPP, Wieżowiec, zawody sikawek strażackich, zawody strzeleckie Sport-Bezpieczeństwo- Obronność oraz o Puchar Starosty Pruszkowskiego,  rajdy samochodów zabytkowych w kraju i za granicą. Z zawodów tych w naszej strażnicy jest mnóstwo pucharów i dyplomów.

OSP Raszyn

            Na przestrzeni wielu lat działalności naszej jednostki współpraca z władzami Związku Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwową Strażą Pożarną układa się bardzo dobrze. Na uwagę zasługuje też współpraca z władzami gminy, która zawsze była i jest wspaniała, a potrzeby naszej jednostki zauważane i w miarę możliwości spełniane. Od założenia OSP w Raszynie do końca lat 80. trzonem interwencji było zwalczanie pożarów budynków mieszkalnych, budynków gospodarczych i inwentarzowych, traw i lasów, pojazdów itp. Od 1990 roku, w związku z rozwojem cywilizacyjnym i urbanistycznym OSP w Raszynie stanęła przed nowymi wyzwaniami, związanymi z ratowaniem życia i zdrowia ludzkiego. W związku z lokalizacją OSP przy południowej „wylotówce” z Warszawy, tj. drogach krajowych nr 7 i 8 coraz częściej byliśmy dysponowani do zdarzeń przy wypadkach drogowych.

OSP Raszyn

W latach 1992-2002 jednostka OSP w Raszynie średnio brała udział w 80 działaniach ratowniczo-gaśniczych w ciągu roku, w kolejnym dziesięcioleciu (2002-2012) ilość interwencji znacznie wzrosła i przekraczała już 150 interwencji w ciągu roku. Od 2012 do końca 2021 roku OSP w Raszynie brała udział w blisko 2500 działań ratowniczo-gaśniczych. W ostatnich latach nastąpił wzrost zdarzeń związanych z usuwaniem skutków gwałtownych burz i silnych wiatrów, tj. zalania, wiatrołomy, uszkodzone konstrukcje budowlane.

OSP Raszyn

Do lipca 2022 roku interweniowaliśmy przy blisko 300 działaniach ratowniczo-gaśniczych. Dwa nasze zastępy oraz łódź wchodzą w skład Kompanii Powodziowej „Piaseczno” Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego Mazowieckiej Brygady Odwodowej. Ponadto jesteśmy przydzieleni do Specjalistycznego Plutonu Ratowniczego WICHURA oraz FABRYKA. Przez ostatnie lata byliśmy dysponowani wielokrotnie do działań poza nasz powiat, m.in. do pow. grodziskiego, piaseczyńskiego, gostynińskiego, płockiego.

Rys historyczny i działalność OSP Dawidy

OSP Dawidy

Ochotnicza Straż Pożarna w Dawidach została założona 10 maja 1966 roku. Na zebraniu założycielskim było obecnych 16 druhów, którzy wybrali pierwszy zarząd, Prezesem został Kazimierz Kilian, Naczelnikiem Władysław Gilewski, Sekretarzem Jan Piskorz, Skarbnikiem Stanisław Wielogórski, Gospodarzem Stanisław Lewandowski. Wybrano również komisje rewizyjną w składzie: przewodniczący Marian Łoś, członkowie Alojzy Gilewski, Witold Brodzicki. 

W roku 1977 dzięki inicjatywie i pomocy druhny Krystyny Ciszek jednostka otrzymała samochód pożarniczy z Państwowego Zakładu Wyrobów Gumowych w Grudziądzu wyposażony w motopompę  M-800.

Do roku 2011 jednostka posiadał dwa samochody bojowe: średni samochód bojowy na podwoziu Stara oraz ciężki samochód pożarniczy na podwoziu Jelcz.

W 2011 do podziału włączono w miejsce GCBA Jelcz nowy ciężki samochód pożarniczy na podwoziu SCANIA.

W roku 2020 do podziału wprowadzony nowy Samochód Kwatermistrzowski MAN TGE.

Od 1966 roku siedziba OSP w Dawidach mieściła się w wynajmowanych pomieszczeniach na terenie spółdzielni HRS.

Obecnie OSP W Dawidach posiada 3 samochody:

  1. GBA Star rok produkcji 1984
  2. GCBA Scania rok produkcji 2011
  3. SLK MAN TGE rok produkcji 2020
OSP Dawidy

W roku 2021 rozpoczęła się budowa nowej remizy dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Dawidach, którą ukończono w październiku 2022 roku.

OSP Dawidy

Obecnie OSP w Dawidach liczy 33 członków zwyczajnych, posiada również MDP która liczy 8 osób.

OSP Dawidy
OSP Dawidy

 

OSP Dawidy

 

OSP Dawidy
OSP Dawidy
OSP Dawidy
OSP Dawidy

Rys historyczny i działalność OSP Falenty

OSP Falenty

Jednostka Ochotniczej Straż Pożarnej w Falentach powstała 2 lutego 1989 roku z inicjatywy dh. Władysława Samerdaka ówczesnego członka OSP w Raszynie.

Druh Samerdak został pierwszym Naczelnikiem OSP w Falentach. 

Pierwszy pojazd gaśniczy GBAM 2/8+8 STAR A26P jednostka pozyskała w 1989 roku z jednostki OSP w Raszynie. W sierpniu 1992 jednostka brała udział w największym pożarze lasu w powojennej Polsce w okolicach Kuźni Raciborskiej. Jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego 14 kwietnia 1995 roku.

 

Pierwszy budynek jednostki mieścił się w Falentach przy Aleii Hrabskiej 2. Była to prowizoryczna szopa, w której mieściło się stanowisko na pojazd, prowizoryczna szatnia dla strażaków oraz skromny magazyn na sprzęt.

 W roku 2002 rozpoczęto budowę nowej remizy na potrzeby OSP. W 2004 roku zakończono budowę oraz oddano do użytku nową remizę OSP, w której do dnia dzisiejszego funkcjonuje jednostka. 

W 2005 roku jednostka pozyskała z OSP w Raszynie ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Jelcz GCBA 5/32, który służył jednostce do 2019 roku. W roku 2005 jednostka dysponowała dwoma pojazdami w/w Jelczem oraz Star 244 GBA 2,5/16.

OSP Falenty

W roku 2011 jednostka pozyskała z OSP Dawidy ciężki pojazd ratowniczo-gaśniczy Jelcz 004 GCBA 6/32. 

W 2014 roku miał miejsce historyczny moment dla jednostki mianowicie OSP została doposażona w fabrycznie nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy Renault Midlum GBA 3,5/24. Pojazd został uroczyście poświęcony oraz przekazany we wrześniu podczas uroczystości 25 lecia powstania OSP. 

osp

OSP Falenty
OSP Falenty

Ochotnicza Straż Pożarna w Falentach co roku bierze udział w zawodach sportowo-pożarniczych i zajmuje wysokiej miejsca na podium. W latach 2015-2020 jednostka zajmowała I miejsce na szczeblu powiatowym. W 2015 roku jednostka reprezentowała powiat pruszkowski na zawodach sportowo-pożarniczych szczebla wojewódzkiego i zajęła wysokie VI miejsce. Jednostka z własnych środków finansowych w 2015 roku pozyskała samochód kwatermistrzowski Renault Kangoo SLKw, który w 2023 roku zostanie zastąpiony fabrycznie nowym pojazdem. Jednostka w roku 2018 pozyskała używany samochód specjalny z drabiną mechaniczną SCD30 Iveco Magirus. Pojazd w pełni został sfinansowany ze środków własnych OSP. Od 2021 roku pojazd służy mieszkańcom powiatu pruszkowskiego oraz Gminy Raszyn.

OSP Falenty
OSP Falenty
OSP Falenty

 Jednostka bierze udział w licznych zdarzeniach ratowniczo-gaśniczych. W roku 2022 jednostka podejmowała 309 interwencji na terenie powiatu pruszkowskiego. Średni czas wyjazdu pierwszego zastępu od momentu zaalarmowania liczy średnio 2 minuty i jest najkrótszym czasem reakcji jednostek OSP na ternie powiatu. Ochotnicza Straż Pożarna w Falentach liczy 46 członków czynnych, w tym 5 kobiet. 32 druhów może brać bezpośredni udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, w tym 5 funkcjonariuszy Państwowej Straż Pożarnej.  OSP liczy 10 kierowców kat. C, w tym 9 operatorów drabiny mechanicznej. Od kwietnia 2021 roku funkcję Prezesa Zarządu piastuje druh Jakub Cędrowski oraz funkcję Naczelnika druh Tomasz Możdżeń.

OSP Falenty
OSP Falenty
OSP Falenty

 

Materiał powstał we współpracy z Centrum Sportu Raszyn, OSP Raszyn, OSP Dawidy, OSP Falenty, Gminą Raszyn w ramach cyklu Wielki Quiz Wiedzy o Raszynie.

Materiały zdjęciowe podesłane przez OSP Raszym, OSP Dawidy, OSP Falenty

 


Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!
 
Reklama
Reklama