Reklama

Hymn ma cztery zwrotki

Na placu Zygmunta Starego w samo południe 11 listopada mieszkańcy miasta oraz pracownicy magistratu i radni odśpiewali uroczyście hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Ponieważ nie wszyscy znają cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, organizatorzy rozdali zgromadzonym kartki z tekstem hymnu autorstwa Józefa Wybickiego.
Hymn ma cztery zwrotki
Zespół Tambourmajorki dodał obchodom Dnia Niepodległości radości i piękna.

Obchody rozpoczęły się od zbiórki pocztów sztandarowych pod pomnikiem Józefa Chełmońskiego. Stamtąd uroczysty pochód, na którego czele szła Młodzieżowa  Orkiestra Dęta pod kierownictwem Tomasza Kirszlinga oraz 18 dziewcząt z zespołu Tambourmajorki przeszedł deptakiem na pl. Zygmunta Starego. Tam o godzinie 12.00 w ramach akcji Niepodległa do hymnu, odbyło się uroczyste odśpiewanie czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego. Msza w kościele św. Anny, w której udział wzięły władze miasta i mieszkańcy zakończyła tę część obchodów Narodowego Święta Niepodległości. 

Kolorowe kostiumy i muzyka 

Ten dzień może być i powinien pełen refleksji, ale także radości płynącej z tego, że Polska jest niepodległa. Występ 18 dziewczyn w wysokich czapkach w stylu czako i barwnych kostiumach huzarów z Zespołu Tambourmajorki, działającego przy Młodzieżowej Orkiestrze Dętej, sprawił, że święto nabrało energii, witalności i radości. 

– Ojczyzna jest naszym domem i naszą miłością – mówi kierowniczka zespołu Dorota Lach-Antczak. – Dziewczyny były bardzo dumne, że tego właśnie dnia będą mogły przed tak dużą publicznością zademonstrować swoje umiejętności podczas tańca w marszu i żonglerki buławami – dodaje. 

– Patriotyzm dziś to poznać swój kraj i go kochać – mówi obecny na obchodach Dnia Niepodległości harcmistrz i honorowy obywatel miasta Edmund Sobieraj. – Jestem instruktorem harcerstwa od ponad 60 lat i czuję z tego powodu dumę. Zostałem wychowany w rodzinie patriotycznej i dlatego idee miłości do Ojczyzny chcę przekazywać młodzieży, jak najdłużej będzie to tylko możliwe – dodaje 

Młodzieżowa Orkiestra Dęta prowadziła uroczystą paradę mieszkańców dania 11 listopada deptakiem na pl. Zygmunta Starego. 

– Niepodległość i wolność nie są dane nam raz na zawsze. Mamy na to dowody za wschodnią granicą – mówiła radna Aleksandra Kapuściak. – Dlatego dzisiejsze święto powinno być dla nas radosne, bo jesteśmy wolni. Jednak dobrze jest też znaleźć chwilę na zastanowienie, że możemy tę wolność utracić – dodaje. 

– Warto kultywować Dzień Niepodległości, właśnie po to by dzieciom i młodzieży przekazywać znaczenie tego święta, uczyć je czym jest patriotyzm dnia dzisiejszego. A jest postawą, jaką powinniśmy prezentować wobec całego społeczeństwa. Nie stać obojętnie z boku, ale angażować się w ważne sprawy – mówi Sylwester Stankiewicz harcmistrz. – Wczoraj w szkole gdzie pracuję im. Szarych Szeregów, był „szaro-szeregowiec” pan Stanisław Rumianek, który opowiadał o walce o Polskę. Dzieci były zaciekawione, skupione, zadawały pytania. Niesamowicie przeżywały spotkanie z kimś, kto walczył o nasz kraj. Takie spotkania podobnie jak i dzisiejsze święto, uczą szacunku do ludzi, do historii, do Polski – dodaje.

Rodzinna Gra Historyczna „W służbie Rzeczypospolitej”, Wieczornica Pieśni Patriotycznych oraz pokaz filmu „Mój Grodzisk – opowieści z ożywionych fotografii” – sprawiły, że cały dzień mieszkańcy mogli bawić się i wzruszać, pamiętając o tych, którym zawdzięczamy prawo do życia w wolnym kraju.

Od lewej harcmistrze Hufca Grodzisk Mazowiecki: Aurelia Sobieraj, Sylwester Stankiewicz, Edmund Sobieraj i radna Aleksandra Kapuściak podczas obchodów Dnia Niepodległości.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!
 
OBWIESZCZENIE Starosty Pruszkowskiego OBWIESZCZENIE Starosty Pruszkowskiego OBWIESZCZENIEStarosty Pruszkowskiegoo wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowejZgodnie z art. 11d ust. 5 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowaniai realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 311)  zawiadamiam, że na wniosek Burmistrza Gminy Brwinów zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dotyczącej rozbudowy dróg gminnych ul. Żytniej, ul. Moczydłowskiego i ul. 11 Listopada w Brwinowie. Inwestycja obejmuje następujące działki:Nieruchomości objęte linią rozgraniczającą inwestycji (pas drogowy): obręb 0004 w Brwinowie: działki nr ew.: 15/3, 15/7, 15/1, 15/6, 15/13, 15/5, 15/10, 15/15, 15/8, 15/2, 15/11, 15/9, 15/14, 15/4, 14, 3/21, 97/3, 25/1, 25/2, 16 (16/1, 16/2), 49 (49/1, 49/2), 38 (38/1, 38/2, 38/3), 13 (13/1, 13/2), 24 (24/1, 24/2). W odniesieniu do działek ulegających podziałowi – przed nawiasem podano numer działki przed podziałem, w nawiasie numery działek po podziale, numery działek objętych liniami rozgraniczającymi teren (nowy przebieg drogi) zostały oznaczone pogrubioną czcionką.Nieruchomości lub ich części, z których korzystanie będzie ograniczone:obręb 0004 w Brwinowie: działki nr ew.: 98/1, 98/2, 98/12, 52, 53, 38 (38/1, 38/2, 38/3), 24 (24/1, 24/2), 34/36, 34/35, 1/1, 1/2.W odniesieniu do działek ulegających podziałowi – przed nawiasem podano numer działki przed podziałem, w nawiasie numery działek po podziale, numery działek, z których korzystanie będzie ograniczone zostały podkreślone. Jednocześnie informuję o możliwości zapoznania się z aktami sprawy w godzinach pracy urzędu (poniedziałek 8:00-18:00, wtorek, środa i czwartek 8:00-16:00, piątek 8:00-14:00) w Wydziale Architektury Starostwa Powiatowego w Pruszkowie; ul. Drzymały 30, 05-800 Pruszków. Uprzejmie proszę telefonicznie (22 738 14 00, nr wewnętrzny 437) poinformować osobę prowadzącą sprawę (z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym) o planowanym terminie wizyty w celu zagwarantowania możliwości zapoznania się z aktami w wybranym terminie.  
Reklama