Inflacja a podwyżki wynagrodzeń

Czy pracodawcy wytrzymają presję płacową swoich pracowników. Przy nieokiełznanej inflacji może być to trudne. Coś w zamian?
Inflacja a podwyżki wynagrodzeń

iągle rosnąca inflacja, sprawia, że zarabiane pieniądze mają coraz mniejszą siłę nabywczą. Właśnie dlatego w części przedsiębiorstw wprowadzana jest podwyżka inflacyjna, która ma rekompensować pracownikom skutki inflacji. Pozwoli to pracownikom mieć pewność swojego wynagrodzenia. Podwyżka inflacyjna to waloryzacja wynagrodzenia o wskaźnik inflacji rocznej podawanej przez GUS. Waloryzacja każdemu z nas najczęściej kojarzy się z emeryturami i rentami i związana jest z dostosowaniem świadczeń do wzrostu cen usług i towarów. Z tych samych powodów co roku podnoszona jest pensja minimalna. Wielu pracowników przez rosnące ceny usług i towarów zastanawia się, czy należy się podwyżka inflacyjna. Otóż podwyżka ta jest dobrowolnym działaniem pracodawców na rzecz swoich pracowników. Aby była ona wypłacana, powinien znaleźć się o niej zapis w Regulaminie Zakładowym. 

– Od początku 2022 roku obowiązuje wyższy, urzędowo wyznaczany, poziom płacy minimalnej, a to działa na rzecz podwyższania także pozostałych wynagrodzeń. Na pewno będzie presja płacowa w tych ośrodkach i branżach, gdzie są największe trudności z pozyskiwaniem pracowników, czyli tam, gdzie jest najniższa stopa bezrobocia albo nie ma go wcale. W takiej sytuacji pracodawcy chcąc pozyskać pracowników, muszą im oferować dostatecznie korzystne warunki płacowe. Jednak sama wyższa pensja niekoniecznie musi być rozstrzygającym czynnikiem. Istotny jest całokształt warunków pracy – mówi prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Co zamiast podwyżki przy kilkunastoprocentowej inflacji?

Jak stwierdza prof. Stanisław Gomułka, podwyżka płac powinna być większa od inflacji, ale mniejsza od inflacji połączonej ze wzrostem wydajności pracy. Jeżeli wynagrodzenia rosną zbyt szybko, to obroną ze strony przedsiębiorców może być tylko podnoszenie cen. To może być groźne i inflacjogenne. Z drugiej strony szczególnie w przypadku niskich zarobków pracownika, kiedy i tak już ponad jedną pensję zabiera mu inflacja to presja na podwyżkę rośnie. W dodatku w Polsce pracuje tylko 55% ludzi, a udział płac w PKB nie przekracza 50%. To oznacza, że połowa tego, co wytworzy pracownik trafia do właściciela firmy i do urzędu skarbowego. Dla porównania w Szwajcarii ten wskaźnik płac sięga 70%. Inflacja zatem zabiera kilkanaście procent realnej wartości pieniędzy zarabianych przez pracowników, ale i przedsiębiorców. To z pewnością stanie się przyczynkiem do starcia o płace w firmach. A może zastosujmy „coś pozapłacowego” zamiast lub razem z podwyżką. Npczterodniowy tydzień pracy. Pensja pracownika pozostaje bez zmian. Także więcej pracy zdalnej w miejsce podwyżki wynagrodzeń. Pandemia pokazała, że można zaoszczędzić na pracowniku poza biurem. Z punktu widzenia pracodawcy to może być nawet kilkaset złotych oszczędności w skali miesiąca. Z punktu widzenia pracownika podobnie. Uwaga: pensja co tydzień zamiast wypłaty raz w miesiącu oraz możliwość pobierania zaliczek na wynagrodzenia. Mniejsze odstępy między wypłatami to zwłaszcza dla niżej wynagradzanych pracowników okazja do lepszego zarządzania pieniędzmi. Z kolei możliwość pobierania zaliczki od pensji to prezent, który można potraktować jako rodzaj nieoprocentowanego kredytu od pracodawcy. 

Od 2022 roku pojawiają się czynniki, które mogą doprowadzić do dalszego wzrostu inflacji. To przede wszystkim jakość zarządzania i wyższe ceny nośników energii związane z wojną w Ukrainie. Mamy też nowe zjawisko, czyli setki tysięcy osób z Ukrainy, które wchodzą na rynek pracy w Polsce. To może spowodować zmiany w strukturze zatrudnienia i częściowe zmniejszenie efektu nacisku na wzrost wynagrodzeń.

Czytaj także: Na Mazowszu węgiel idzie w odstawkę

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!
 
OPERATOR MASZYN OPERATOR MASZYN DOŁĄCZ DO NASZEGO PRĘŻNIE ROZWIJAJĄCEGO SIĘ ZESPOŁU!Silni dzięki jakości. Dzięki niezbędnym umiejętnościom i odpowiednim surowcom tworzymy wysokiej jakości farby proszkowe. Jesteśmy szwajcarską firmą rodzinną oraz wiodącym europejskim producentem z zakładem produkcyjnym w Siestrzeni (pow. grodziski).Poszukujemy osób na stanowisko OPERATORA MASZYNPraca nie wymaga wcześniejszych kwalifikacji. Oferujemy dobrą atmosferę oraz nowoczesną infrastrukturę. Praca w systemie 3 zmian.Lokalizacja: SiestrzeńWymiar pracy: Pełny etatTyp umowy: Umowa o pracęDoświadczenie nie jest wymagane!Oferujemy:Rynkowe wynagrodzenie, uzupełnione o premięŚwiadczenie urlopoweStabilne warunki zatrudnienia w oparciu o umowę o pracęPrzyjazną atmosferęBenefity pozapłacowe: opieka medyczna, ubezpieczenie, karta multisport, możliwość rozwoju zawodowego, szkolenia, program poleceńZaplecze socjalne: szafki na ubrania, dostęp do kawy i herbaty, jadalnia, lodówka, mikrofalówka, zmywarka oraz prysznice do dyspozycji pracowników.Profesjonalne wyposażenie i infrastrukturę na wysokim poziomie.Serwis odzieżowy: dbamy o czystość i konserwację odzieży roboczej pracowników.Obowiązki:Gotowość do pracy w systemie trzyzmianowym 6-14, 14-22, 22-6.Realizacja zleceń produkcyjnych zgodnie z wymaganiami ilościowymi i jakościowymi.Nadzorowanie parametrów produkcji i prowadzenie ewidencji danych maszyn.Informowanie przełożonego o wszelkich odchyleniach, przerwach lub sytuacjach awaryjnych.Utrzymanie czystości i porządku w miejscu pracy oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.Zapewniamy stabilne warunki zatrudnienia oraz możliwość rozwoju w dynamicznym środowisku. Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną i sumienną, zapraszamy do aplikowania!KONTAKT:539 035 869,608 629 286.