20 milionów będzie kosztowała budowa energoefektywnego przedszkola w Regułach. Władze gminy Michałowice podpisały umowę na realizację zadania.
Krok w stronę rozwoju bazy oświatowej i stworzenia odpowiednich warunków dla dzieci. Gmina Michałowice chce przygotować placówkę z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań. – W tym projekcie wcale nie chodzi o architekturę – mówiła wójt Małgorzata Pachecka. – Chodzi o to, żeby dziecko zaczęło swoją drogę w życiu i przez życie w dobrej, funkcjonalnej architekturze. Aby przyzwyczaiło się, że świat tak właśnie powinien wyglądać – dodawała.
W postępowaniu przetargowym oferty złożyły dwie firmy. Po analizie dokumentów wybrano wykonawcę, 6 maja miało miejsce podpisanie umowy. – Naszym głównym celem jest ochrona środowiska i to, żeby przyszłe pokolenia żyły w zdecydowanie lepszych warunkach. W związku z tym budowa takiego obiektu jest dla nas kolejnym etapem, wyzwaniem – powiedział Andrzej Szewczyk, prezes firmy Ekoenergia odpowiadającej za realizację przedsięwzięcia. – Projekt, który będziemy realizować dla gminy Michałowice, jest tak naprawdę projektem budynku pasywnego. Zużycie energii, jakie tutaj panie projektant oraz architekci założyli, w zasadzie spełniają wymogi budynku pasywnego. Jedyną rzeczą, jaka jest tutaj do spełnienia dodatkowo, jest szczelność tego budynku – uzupełniał.
Czytaj także: Robert Krawczyk nowym dyrektorem Szpitala Powiatowego w Pruszkowie
Nowoczesny obiekt
Efekty powinny być widoczne za dwa lata. Z pewnością samorządowcy i mieszkańcy z zainteresowaniem będą obserwować rozwój inwestycji. Obiekt zlokalizowany będzie pomiędzy Aleją Topolową a Aleją Powstańców Warszawy, przy ul. Kuchy. Główne założenia projektu odnoszą się do zapewnienia odpowiednich warunków dydaktycznych z uwzględnieniem wyrównywania dysfunkcji i dostępności dla osób z ograniczeniami ruchowymi, pełnego programu żywieniowego z jadalnią dla dzieci starszych oraz energoefektywności i proekologiczności budynku.
Plan obiektu oparto o dwa przenikające się moduły, które dzielą go na mniejsze części. W punkcie przecięcia zaplanowano centralne patio. Powierzchnia użytkowa wyniesie około 2000 m2. Na parterze zaprojektowano hol wejściowy, a także dziewięć sal dydaktycznych z odpowiednim zaplecze. Dwie z nich będą przystosowane do pełnienia funkcji rekreacyjnej i zajęć ruchowych. Na parterze pojawi się także kuchnia oraz jadalnia dla dzieci starszych. Z kolei piętro zostanie zagospodarowane na sale do zajęć indywidualnych oraz terapii, część administracyjną i pomieszczenia techniczne.
Wokół terenu powstanie parking, wiata i stojaki na rowery, pojawi się zieleń, będą również ogródki dydaktyczne. – Cieszę się, że to centrum gminy Michałowice, które powstaje tutaj rozwija się dzięki budynkom oświatowym – podkreśla wójt Pachecka.
Napisz komentarz
Komentarze