Dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Grodzisk Maz. Kwoty podane przez oferentów w przetargu na obsługę systemu odpadów w gminie napawają optymizmem.
Z ostatnim dniem czerwca kończy się aktualna umowa na odbiór i obsługę odpadów w Grodzisku. Na początku kwietnia magistrat ogłosił przetarg mający wyłonić nowego operatora, który zajmie się realizacją usługi. Postępowanie podzielono na siedem odrębnych części. Jak tłumaczy burmistrz Grzegorz Benedykciński, taki ruch miał pozwolić na większą konkurencyjność. Gmina będzie mogła bowiem teraz powierzyć poszczególne zadania różnym operatorom, oferującym najatrakcyjniejsze ceny. Włodarz nie kryje, że przetargowi towarzyszyły obawy o kolejny wzrost cen. W ostatnim czasie faktycznie koszty odbioru i obsługi odpadów ostro poszybowały w górę. Ma to związek z kilkoma czynnikami.
Po pierwsze, zaostrzono przepisy dotyczące zasad prowadzenia składowisk odpadów, co zaowocowało likwidacją wielu takich punktów w kraju. To spowodowało, że obłożenie pozostałych wysypisk wzrosło wielokrotnie. W dodatku firmy śmieciarskie muszą teraz transportować odpady na większe odległości, co również generuje koszty. Kolejnym powodem podwyżek była nowelizacja zakazująca samorządom dokładać do obsługi odpadów. W efekcie lokalne władze mają związane ręce i wszelkie podwyżki muszą być finansowane bezpośrednio z kieszeni mieszkańców. A ci są już niejednokrotnie na skraju wytrzymałości – w niektórych gminach ceny odbioru śmieci wzrosły nawet o kilkaset procent.
Nic więc dziwnego, że kolejne przetargi na obsługę odpadów odbywają się w nerwowej atmosferze. Tym razem na szczęście z grodziskiego magistratu płyną optymistyczne wieści. – Ceny nie są tak wysokie, jak się spodziewaliśmy, a to oznacza, że ewentualne podwyżki dla mieszkańców nie będą duże – cieszy się burmistrz Benedykciński.
Do przetargu stanęły cztery przedsiębiorstwa: Przedsiębiorstwo Usługowe HETMAN, firma BYŚ WOJCIECH BYŚKINIEWICZ, PPHU LEKARO Jolanta Zagórska oraz Jarper. Każdy z oferentów mógł złożyć propozycje dotyczące poszczególnych części przetargu, odpowiadających konkretnym frakcjom. Część pierwsza obejmuje odbiór odpadów zmieszanych. Druga ma dotyczyć odpadów kuchennych i zielonych (bioodpadów). Trzecia obejmuje odbiór papieru i tektury, czwarta – tworzyw sztucznych, piąta – szkła, szósta – odpadów wielkogabarytowych, a siódma – zużytych opon. Na każdą z części przeznaczono osobny budżet. Teraz magistrat pochyli się nad złożonymi ofertami i wyłoni operatorów, którzy zajmą się realizacją poszczególnych części zadania. Umowy zostaną zawarte w czerwcu na okres jednego roku.
Dużych podwyżek nie będzie
- 13.05.2020 03:56

Napisz komentarz
Komentarze