Więcej zielonych projektów w Piastowie

0
484
Reklama

Piastów stawia na rozwiązania przyjazne środowisku. Miasto podpisało list intencyjny z Saule Technologies i Columbus Energy na projekty objęte umowami PPA, czyli dotyczącymi zakupu energii elektrycznej.

Samorządy podejmują wiele działań na rzecz poprawy jakości powietrza i troski środowiska. Piastów realizuje wiele projektów ekologicznych. Ostatnio miasto pozyskało blisko 630 tys. zł na wymianę pieców. Zajęto się również kwestią modernizacji budynków komunalnych. Kolejna sprawa to termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, na którą pozyskano blisko 8 mln zł. Mieszkańcy mogą korzystać z parkingu „Parkuj i Jedź” w ul. J. Hallera. Planowane jest powstanie kolejnych tego typu inwestycji.

Piastów chce stworzyć nowoczesne centrum miasta, które będzie ekologiczne czerpiąc energię z paneli fotowoltaicznych na bazie perowskitów. Prace nad koncepcją New City trwają, o czym pisaliśmy w 96. wydaniu Przeglądu Regionalnego. Miasto jest w drugim etapie programu „Rozwój Lokalny”. O dofinansowanie starają się 54 miasta, a otrzyma je 15.

Carporty i fotowoltaika

Podczas wydarzenia Perovskite Day w Piastowie władze miasta podpisały list intencyjny ze spółką produkującą ogniwa fotowoltaiczne – Saule Technologies oraz z Columbus Energy na projekty objęte umowami Power Purchase Agreements. Chodzi o działania związane z zakupem energii elektrycznej z instalacji OZE (umowa między wytwórcą a odbiorcą). Środki na inwestycje przekaże Columbus Energy, z kolei Saule Technologies wspiera miasto w pracach nad koncepcją New City.

– Zamierzamy być miastem przyjaznym środowisku dzięki nowoczesnym panelom fotowoltaicznym, zainstalowanym na obiektach należących do miasta, a także elektrycznym autobusom, solarnym stacjom ładowania rowerów czy samochodów. Chcieliśmy znaleźć partnera, który pomoże nam w tym, żeby technologia była znakiem jakości New City. Z Saule nawiązaliśmy współpracę wiosną tego roku, gdy dostrzegłem informację na temat carportu oferowanego przez spółkę. Postanowiliśmy sprowadzić taki carport do Piastowa i skontaktowaliśmy się z Saule. Gdy na prośbę przedstawicieli firmy, zademonstrowaliśmy projekt, którego carport miałby być częścią, Saule Technologies zaoferowało swoją pomoc przy rozwijaniu koncepcji New City – wyjaśnia Grzegorz Szuplewski, burmistrz Piastowa.

Reklama

Partnerzy miasta zapewniają współpracę w całym procesie wdrażania rozwiązań energetycznych. – Razem z naszym partnerem z Columbus Energy chcemy doradzać polskim gminom, które są pewnymi partnerami biznesowymi, zarówno w zakresie systemowych rozwiązań energetycznych, ale też ich finansowania i kompleksowego wdrożenia. Każda gmina w Polsce potrzebuje transformacji energetycznej, jednak najczęściej infrastruktura administracji publicznej nie pozwala na zastosowanie tradycyjnych paneli krzemowych, które są ciężkie i przekroczyłyby możliwości nośne starszych budynków. Odpowiedzią na ten problem mogą być lekkie, cienkie ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów. Ich dużym atutem jest fakt, że oprócz dachów, można je instalować także na elewacjach, czyniąc budynki w pełni niezależnymi energetycznie. Co więcej, ogniwa te mogą być dopasowane kolorystycznie do powierzchni, co czyni je niemal niewidocznymi – mówi Piotr Krych, CEO Saule Technologies.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj