Ranking szkół

0
641

Po raz dwudziesty drugi został przygotowany ranking Perspektyw, który przedstawia najlepsze szkoły średnie. Najwyżej z regionu znalazło się Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 5 STO w Milanówku – 28. miejsce w kraju i 12. w województwie mazowieckim.

W tegorocznym rankingu pod uwagę brano 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników. Głównymi kryteriami udziału w zestawieniu były wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz sukcesy w olimpiadach. W przypadku techników uwzględniano również osiągnięcia z egzaminu zawodowego. Wśród liceów w kraju najlepsze jest Uniwersyteckie LO w Toruniu, zaś w województwie mazowieckim przewodzi XIV LO im. S. Staszica. Pierwsze miejsce w rankingu techników zajęło Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie.

Sprawdźmy lokaty liceów z powiatów pruszkowskiego i grodziskiego. Najwyżej sklasyfikowano Społeczne LO nr 5 STO w Milanówku, które w skali kraju jest 28., zaś w województwie 12. 182. pozycja w ogólnopolskim rankingu dla Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie. W zestawieniu wojewódzkim szkole przypadła 47. lokata. Należy nadmienić, że te placówki otrzymały złoty znak jakości.

Na 410. miejscu w rankingu krajowym znalazło się Podkowiańskie LO nr 60 (87. pozycja w województwie), zaś Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana w Pruszkowie znalazło się na 433. lokacie (na Mazowszu jest 93.). Obie szkoły mogą pochwalić się srebrnymi tarczami. Na 687. pozycji w kraju jest Społeczne LO nr 23 w Pruszkowie (137 na Mazowszu). Liceum im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie sklasyfikowano odpowiednio na 777. miejscu w kraju i 153. w województwie mazowieckim. 883. pozycję zajmuje LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Piastowie (na Mazowszu 168). Grodziskie liceum jest 956. w kraju, zaś w województwie – 177.

Spójrzmy na ranking techników. Szkoła z Milanówka jest 166. w skali kraju, zaś na poziomie wojewódzkim zajmuje 23. lokatę, co daje placówce srebrną tarczę. Technikum nr 1 w Grodzisku Mazowieckim zostało sklasyfikowane na 365. pozycji (55. na Mazowszu) i otrzymało brązowy znak jakości. Poza czołową 500 uplasowały się ZSTiL nr 2 w Grodzisku – 81. w województwie, oraz (ZS nr 1 im. St. Staszica) w Pruszkowie – 96. pozycja na Mazowszu.