Reklama
Paszport covidowy – przepustka do wolności?

Parlament Europejski zgodził się na wydawanie tzw. paszportów covidowych. Zdania są mocno podzielone, choć to rozwiązanie jest już stosowane w niektórych krajach.

Pod koniec kwietnia członkowie Parlamentu Europejskiego zdecydowaną większością głosów opowiedzieli się za pomysłem stworzenia dokumentów potwierdzających przyjęcie szczepionki. Przyjęta rezolucja daje podłoże do negocjacji nad ostatecznym kształtem uchwały.

Co wiadomo na ten moment? Zgodnie z założeniami, każdy kraj Unii Europejskiej powinien akceptować świadectwo zaszczepienia jednym z preparatów dopuszczonych do użytku przez Europejską Agencję Leków (EMA). Mowa tu zatem o szczepionkach Pfizer, Moderna, AstraZeneca lub Janssen (Johnson & Johnson). W przypadku pozostałych szczepionek, jak np. rosyjski Sputnik V czy chiński Sinovac, decyzja należałaby już indywidualnie od każdego państwa. Paszport mogliby również otrzymywać ozdrowieńcy.

Pomysł zakłada, że osoby posiadające paszport covidowy mogłyby podróżować bez potrzeby odbywania kwarantanny czy każdorazowego wykonywania testów na obecność wirusa.
 

Paszport covidowy: za i przeciw


Zdania na temat wydawania (i honorowania) takiego dokumentu są mocno podzielone. Zwolennicy pomysłu wskazują, że paszporty pomogą stanąć na nogi branży turystycznej. To koronny argument rządów państw, których gospodarka w znacznym stopniu opiera się na turystyce: Grecji, Hiszpanii, Portugalii czy Włoch. O wdrożenie paszportów covidowych apeluje również sektor lotniczy. Pojawiają się jednak również głosy przeciwne. Oponenci pomysłu wskazują, że ograniczenia w przemieszczaniu się osób niezaszczepionych mogą być dyskryminujące.

Nasz rząd na razie wypowiada się o pomyśle paszportów ostrożnie. – W ramach Unii Europejskiej dyskutowane są różne pomysły, które mogą być dla naszych obywateli uciążliwe i od których być może nie będziemy mogli odejść ze względu na to, że będą narzucone przez inne państwa, takie jak np. możliwość wejścia na pokład samolotu lub pociągu, lub wjazdu do jakiegoś państwa, lub skorzystania z obiektu hotelowego w innym państwie tylko z ważnym szczepieniem lub jakimś innym dokumentem, który poświadcza brak ryzyka lub zminimalizowane ryzyko zakażenia innych ludzi – mówił na konferencji prasowej 28 kwietnia premier Mateusz Morawiecki.

Innego zdania jest poseł Lewicy Bogusław Liberadzki. –  Nie można nadużywać tzw. swobody w imię szkodzenia innym. Jeżeli ktoś nie chce być zaszczepiony, to powinien ponosić konsekwencje tego, że nie chce być zaszczepiony i nie zarażać ewentualnie innych – mówił niedawno na antenie Polsat News.
 

Żadna nowość


Dyskusja wciąż jest żywa, warto jednak pamiętać, że temat tak naprawdę nie jest nowy. Ba – swoiste "paszporty szczepionkowe" istnieją już od blisko 90 lat. Międzynarodowa Książeczka Szczepień, zwana też "żółtą książeczką" lub "medycznym paszportem turysty" to oficjalny dokument potwierdzający przebyte szczepienia. Wpisy w książeczce mogą być sprawdzane podczas przekraczania granic państwowych. Szczególnie, jeśli nasza podróż wiedzie przez rejony endemiczne danej choroby, brak potwierdzonego szczepienia może skutkować odmową wpuszczenia na teren danego państwa, kwarantanną lub przymusowym szczepieniem na granicy.

Podobne rozwiązania stosuje się już zresztą również w ramach profilaktyki COVID-19. Paszporty covidowe funkcjonują już w niektórych państwach. W Izraelu osoby zaszczepione mogą np. swobodnie robić zakupy w galeriach handlowych czy brać udział w zajęciach sportowych. Od 1 maja podobny system przyjęły Węgry, gdzie zaszczepieni mogą pójść na basen czy do zoo, a nawet zjeść posiłek w restauracji czy zwiedzić muzeum.
 

Prace jeszcze potrwają


Przygotowanie ostatecznej wersji uchwały o paszportach nie będzie łatwe. Dokument będzie musiał zawierać wiele szczegółów, m.in. w kwestii osób, które mają medyczne przeciwwskazania do szczepienia. Parlament Europejski chciałby zakończyć prace legislacyjne najpóźniej pod koniec czerwca. Wówczas również poznamy dokładną treść przepisów.
 

Czytaj również: Stopniowe odmrażanie gospodarki


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!
 
OBWIESZCZENIE Starosty Pruszkowskiego OBWIESZCZENIE Starosty Pruszkowskiego OBWIESZCZENIEStarosty Pruszkowskiegoo wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowejZgodnie z art. 11d ust. 5 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowaniai realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 311)  zawiadamiam, że na wniosek Burmistrza Gminy Brwinów zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dotyczącej rozbudowy dróg gminnych ul. Żytniej, ul. Moczydłowskiego i ul. 11 Listopada w Brwinowie. Inwestycja obejmuje następujące działki:Nieruchomości objęte linią rozgraniczającą inwestycji (pas drogowy): obręb 0004 w Brwinowie: działki nr ew.: 15/3, 15/7, 15/1, 15/6, 15/13, 15/5, 15/10, 15/15, 15/8, 15/2, 15/11, 15/9, 15/14, 15/4, 14, 3/21, 97/3, 25/1, 25/2, 16 (16/1, 16/2), 49 (49/1, 49/2), 38 (38/1, 38/2, 38/3), 13 (13/1, 13/2), 24 (24/1, 24/2). W odniesieniu do działek ulegających podziałowi – przed nawiasem podano numer działki przed podziałem, w nawiasie numery działek po podziale, numery działek objętych liniami rozgraniczającymi teren (nowy przebieg drogi) zostały oznaczone pogrubioną czcionką.Nieruchomości lub ich części, z których korzystanie będzie ograniczone:obręb 0004 w Brwinowie: działki nr ew.: 98/1, 98/2, 98/12, 52, 53, 38 (38/1, 38/2, 38/3), 24 (24/1, 24/2), 34/36, 34/35, 1/1, 1/2.W odniesieniu do działek ulegających podziałowi – przed nawiasem podano numer działki przed podziałem, w nawiasie numery działek po podziale, numery działek, z których korzystanie będzie ograniczone zostały podkreślone. Jednocześnie informuję o możliwości zapoznania się z aktami sprawy w godzinach pracy urzędu (poniedziałek 8:00-18:00, wtorek, środa i czwartek 8:00-16:00, piątek 8:00-14:00) w Wydziale Architektury Starostwa Powiatowego w Pruszkowie; ul. Drzymały 30, 05-800 Pruszków. Uprzejmie proszę telefonicznie (22 738 14 00, nr wewnętrzny 437) poinformować osobę prowadzącą sprawę (z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym) o planowanym terminie wizyty w celu zagwarantowania możliwości zapoznania się z aktami w wybranym terminie.  
Reklama