Idea foodsharingu, czyli dzielenia się nadwyżkami żywności z potrzebującymi, zrodziła się w Niemczech w 2012 roku. Została podchwycona przez społeczników w Polsce, a niedawno punkt taki powstał w Żabiej Woli.
Na czym to polega? Tworzone są punkty, w których ustawia się lodówkę i regał. Każdy, kto ma u siebie żywność, której na pewno nie zużyje, zamiast wyrzucać ją do śmietnika, może przynieść ją do punktu. Z kolei potrzebujący mogą bezpłatnie wziąć stąd coś, czego im brakuje. Taka społeczna lodówka działa przez cała dobę, opierają się na prostej zasadzie: masz za dużo – przynieś, potrzebujesz – weź.
Szacuje się, że w Polsce marnuje się ok. 9 mln ton jedzenia rocznie, co statystycznie daje ponad 200 kg na każdego z nas. Wskaźnik ten jest zdecydowanie za wysoki, a wystarczy stosunkowo niewielki nakład sił i środków, aby problem ten zminimalizować. Pierwsze w Polsce jadłodzielnie, bo tak te punkty nazywają się w naszym kraju, powstały w Warszawie. Okazało się, że jest wielu ludzi, którym leży na sercu marnotrawstwo żywności. Dzięki nim kolejne punkty powstawać zaczęły w innych polskich miastach.
Jedna z takich społecznych lodówek stanie w Żabiej Woli, przy budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, które jest chyba najlepszą lokalizacją takiego punktu. Pomysłodawcą jego utworzenia jest Grupa Nieformalna którą tworzą: Justyna Wodnicka-Żuk, Tomasz Kujawa i Mariusz Luc. Na realizację swojego pomysłu grupa otrzymała dofinansowanie z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Mazowsze Lokalnie. To jedna z wielu inicjatyw społecznych wspieranych przez Stowarzyszenie Europa i My w ramach projektu „Mazowsze Lokalnie uruchamia energię społeczną”, który dofinansowywany jest ze środków FIO.
– Cieszy nas zaangażowanie mieszkańców w działania dla swojego środowiska. – mówi Daniel Prędkopowicz, prezes Stowarzyszenia Europa i My. – Widzimy, że przy niewielkim wsparciu i wspólnej mobilizacji, mieszkańcy nawet niewielkich miejscowości mają wpływ na swoje otoczenie.
Dzięki finansowemu wsparciu możliwa jest realizacja wielu społecznych projektów integrujących lokalne społeczeństwa, poprawiających komfort ich życia, dbających o lokalną tradycję i historię. Wiele z tych wartościowych inicjatyw nigdy nie zostałoby zrealizowanych, gdyby nie wsparcie finansowe.
Od 2014 roku w ramach FIO Mazowsze Lokalnie dofinansowanych zostało już 760 projektów, a łączna kwota przyznanych środków wynosi ponad 3,2 mln złotych.
Napisz komentarz
Komentarze