W samorządzie jest coraz więcej kobiet

Coraz więcej kobiet odnosi sukcesy w samorządzie, biznesie czy działalności społecznej. - Nie byłoby też sukcesu Mazowsza, gdyby nie przedsiębiorcze, silne, ale też wrażliwe społecznie kobiety – powiedział marszałek Adam Struzik na mazovia.pl
W samorządzie jest coraz więcej kobiet
Na Mazowszu jest 3248 sołtysek i 4037 sołtysów (GUS 2020)

Autor: Pixabay

W tym roku władze Mazowsza przeznaczyły 3 mln zł dla aktywnych gospodyń z terenów wiejskich. Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa podkreśla, że organizacje takie jak koła gospodyń wiejskich są siłą sprawczą wielu ważnych przedsięwzięć. Pielęgnują one regionalne tradycje i kulturę, aktywizują mieszkańców, poprzez edukacje. 

Pani sołtys z koła gospodyń

- Działamy skromnie małymi kroczkami we własnym zakresie – mówi Ewa Błońska sołtyska wsi Czarny Las i przewodnicząca Koła gospodyń wiejskich Loża Czarnych Lasek. – Jako koło gospodyń działamy na rzecz społeczności lokalnej organizując m.in. warsztaty oddechowe dla osób po covidzie czy lekcje samoobrony dla kobiet -dodaje.

Sołtyska Ewa Błońska jest jedną z 3248 kobiet sprawujących te funkcje na Mazowszu. Według danych GUS w 2020 r. na Mazowszu było w sumie 7285 sołtysów, z czego prawie połowa to kobiety. Po wyborach w 1990 r. w gminach wiejskich było tylko 9 proc. kobiet. Obecnie jest ich trzykrotnie więcej. Kobiety w samorządzie, to szersze spojrzenie na sprawy mieszkańców także na ich zdrowotne czy emocjonalne potrzeby. Samorządy każdego szczebla potrzebują kobiet. 

Kobiet w samorządzie

Dane mówią także, że rośnie liczba kobiet zasiadających na fotelach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, tę funkcję na Mazowszu pełni obecnie 40 pań. 

W Samorządzie Mazowsza jest 14 kobiet i 37 mężczyzn. Kobiety coraz częściej i z większą otwartością wchodzą w świat polityki.

- Wbrew stereotypom bywają silniejsze psychicznie od mężczyzn i lepiej radzą sobie ze stresem – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Kobiety stanowią 70 proc. pracowników urzędu marszałkowskiego i połowę kadry dyrektorskiej. Są szefowymi departamentów i liderkami licznych społecznych inicjatyw. W Budżecie Obywatelski Mazowsza ponad 40 proc. projektów przygotowały kobiety.

Kobiety na Mazowszu

Kobiety stanowią 52,1 proc. mieszkańców. Jest ich 2,8 mln. Na 100 mężczyzn przypada aż 109 pań. Mazowszanki żyją średnio o 8 lat dłużej a największą grupę stanowią te w wieku 35-39 lat. 

 

Czytaj także: Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!