W ubiegłym roku władze Grodziska podjęły decyzję o budowie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla osób niepełnosprawnych w Szczęsnem. Złożono również wniosek o jego dofinansowanie, który jednak nie został zatwierdzony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W tym roku gmina ponownie złożyła wniosek.
Opieka nad dorosłymi osobami ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zajmuje całą dobę. Często uniemożliwia opiekunom podjęcie pracy zarobkowej, a nawet udanie się do lekarza czy wyjazd do sanatorium. Niemożliwa jest rzecz tak prozaiczna, jak wizyta u fryzjera czy pójście do kina. Dziś gmina może pomóc niewielu opiekunom dorosłych niepełnosprawnych, gdyż dysponuje jedną placówką środowiskową dla osób dorosłych. Placówka pełni inną funkcję niż miałoby pełnić Centrum – nie prowadzi bowiem opieki całodobowej. Dorosłe osoby z niepełnosprawnościami mogą tam przebywać w ciągu dnia, aby opiekunowie mogli iść do pracy lub np. do lekarza. Niestety wszystkie miejsca są już zarezerwowane i to na kilka lat. Zwalniają się zasadniczo dopiero z chwilą śmierci osoby niepełnosprawnej.
Rodzi się też pytanie: co w wypadku ciężkiej choroby lub śmierci opiekuna osoby wymagającej ustawicznej opieki? Nie zawsze może lub chce podjąć się jej dalsza rodzina.
– Chcielibyśmy pomoc opiekunom osób ze znaczną niepełnosprawnością i samym niepełnosprawnym, budując ośrodek całodobowej opieki – mówi Agata Batory z grodziskiego magistratu. – Dlatego w zeszłym roku odpowiedzieliśmy na zamieszczone na stronie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych ogłoszenie o naborze na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla osób niepełnosprawnych. Gmina przeznaczyła także we wsi Szczesne działkę pod budowę centrum, którego koncepcja projektowa powstała w konsultacji z fundacją Godne Życie, która od kilkunastu lat zabiega o budowę takiego ośrodka.
Ile dorosłych osób niepełnosprawnych mieszka w powiecie Grodziskim? W zeszłym roku orzeczenie o niepełnosprawnością uzyskało 2941 osób dorosłych. Ale należy pamiętać, że nie wszyscy w ubiegłym roku musieli stanąć przed komisją orzekającą. Dlatego dane te z pewnością nie dają pełnego obrazu sytuacji.
Projekt koncepcyjny ośrodka zakłada powstanie budynku o pow. ok. 500 m2, podzielonego na cześć mieszkalną i dzienną. Korzystać z niego miałoby 18 pensjonariuszy. 10 osób w ramach pobytu całodobowego, a ośmioro w ramach opieki dziennej (udział w zajęciach odbywających się w ośrodku). Budynek ma być parterowy, a każdy z pokoi będzie posiadać taras. We wrześniu ub.r. Gmina złożyła wniosek o dofinasowanie na budowę Centrum na sumę 2 mln 650 tys. zł. Projekt został pozytywnie zweryfikowany przez rzecznika ds. niepełnosprawności i uzyskał pozytywną opinię wojewody mazowieckiego. Niestety wniosek nie został zatwierdzony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Kiedy w maju tego roku ogłoszono kolejny nabór na dofinansowanie wniosków grodziski magistrat ponownie złożył swój. Obecnie Gmina oczekuje na jego weryfikację i liczy na to, że tym razem uzyska dotację.
Napisz komentarz
Komentarze