W związku z koronawirusem przełożono na późniejszy termin działania związane z budżetem obywatelskim Pruszkowa na 2021 rok. Urzędnicy zapewniają, że procedury powinny ruszyć do końca maja.
Budżet obywatelski to narzędzie pozwalające na realizację wielu ciekawych inicjatyw obywatelskich. Mieszkańcy opisują swoje projekty, zbierają określoną liczbę podpisów, a następnie wnioski są weryfikowane. Momentem kluczowym jest głosowanie, które pozwala wyłonić zwycięskie propozycje. Pozostaje czekać na ich realizację i cieszyć się efektami wspólnego wysiłku.
W tym roku sytuacja jest wyjątkowa. Wobec zagrożenia epidemicznego samorządy ograniczają funkcjonowanie urzędów, organizowanie wydarzeń i innych zaplanowanych działań. Dotyczy to również budżetu obywatelskiego Pruszkowa na 2021 rok. Na rozpoczęcie wszelkich procedur trzeba poczekać.
9 marca prezydent Paweł Makuch ogłosił, że na realizację budżetu obywatelskiego zostanie przeznaczone ponad 1,8 miliona złotych. To pierwszy krok do rozpoczęcia wszelkich procedur, jednak w zaistniałej sytuacji konieczne było wstrzymanie działań. W związku z wprowadzeniem stanu epidemicznego i brakiem możliwości realizacji harmonogramu budżetu obywatelskiego, włodarz Pruszkowa zdecydował się uchylić wcześniejsze zarządzenie. Decyzja podyktowana jest troską o bezpieczeństwo mieszkańców. Każdy zgłoszony projekt musi uzyskać 30 głosów poparcia, a obecnie wobec ograniczonych możliwości gromadzenia się osiągnięcie takiego wyniku byłoby niezwykle trudne, a dodatkowo narażałoby zdrowie zaangażowanych osób. Ponadto, problemowa stałaby się również kwestia promocji budżetu obywatelskiego. Trzeba zauważyć, że nie wszyscy mieszkańcy korzystają z Internetu. Sama akcja plakatowa w obecnych warunkach również mogłaby nie przynieść efektu. Wydaje się więc, że przesunięcie rozpoczęcia budżetu obywatelskiego jest jedynym słusznym krokiem władz miasta.
Urzędnicy zapewniają, że procedury zostaną uruchomione w późniejszym terminie. Do końca maja zostanie ogłoszona kwota budżetu obywatelskiego. Już teraz mieszkańcy mogą zastanawiać się, co chcieliby zmienić w przestrzeni miejskiej. Na jeden projekt magistrat przeznaczy maksymalnie 120 tys. zł.
Warto wspomnieć, że w budżecie obywatelskim na 2020 rok znalazło się ponad 1,7 mln zł. W głosowaniu mieszkańcy wybrali 24 projekty do realizacji.
Przeczytaj!
- Uciekał pijany, z zakazem i narkotykami
- Chcą przebudować ulicę Bodycha. Ma być bezpieczniej
- Policja zabrała dziecko pijanej matce
- Początek prac na Drodze Hrabskiej – będą utrudnienia
- Ulice Tuwima i Dworcowa w nowej odsłonie
- Przegląd Regionalny, wydanie 316
- Paszkowianka, ścieżki rowerowe i nowe rondo – co dalej z inwestycjami w Nadarzynie?
- Milanówek między idyllą a zbrodnią – kryminalne historie sprzed lat
- Konkurs Elegancji Samochodów w Brwinowie
Napisz komentarz
Komentarze