Uczniowie dwóch szkół w powiecie pruszkowskim zyskali tysiąc powodów, by czytać.
Od trzech lat firma Empik organizuje konkurs, w ramach którego szkolne biblioteki mogą wzbogacić swoje zbiory aż o 1000 pozycji. Zasady są proste: uczniowie zgłaszanej szkoły wykonują ilustrację do wybranej przez siebie książki, następnie ich prace są poddawane pod głosowanie internautów. Liczy się więc nie tylko jakość pracy, ale również aktywność w promowaniu głosowania.
Do tegorocznej edycji przystąpiły również Szkoła Podstawowa nr 5 w Pruszkowie i Zespół Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie. Obu szkołom udało się pokonać niemałą konkurencję – w konkursie brało udział 550 szkół z całej Polski – i wejść do zwycięskiej dziesiątki.
Czarodziejka i pies-kolejarz
Brwinowscy uczniowie klasy IVa wykonali ilustrację inspirowaną "Naszą mamą czarodziejką" autorstwa Joanny Papuzińskiej. "Bohaterka zaczarowuje świat dla swoich dzieci – ze wszystkiego wydobywa dobro, w każdym dostrzega to, co najwartościowsze. Budzi wyobraźnię, dzięki której pragną szybować wysoko, spełniać swoje pragnienia. Czwartoklasistów zainspirowało zdarzenie, kiedy to dzieci przygotowują czar dla mamy. Rodzina unosi się nad miastem na poduszkach – metaforach marzeń. Teraz oni wyruszają w swoją podróż, do której zapraszają również dorosłych" – czytamy w opisie pracy.
Z kolei dzieci z podstawówki w Pruszkowie na temat swojej ilustracji wybrali "O psie, który jeździł koleją" Romana Pisarskiego. "Praca plastyczna przedstawia słynnego Lampo – psa, który jeździł koleją. Jest on głównym bohaterem książki autorstwa Romana Pisarskiego. Lampo podróżował pociągiem, przeżywając wiele przygód. Zawsze wracał do swojego właściciela – zawiadowcy stacji kolejowej w Marittima. Lampo był bardzo bohaterski – uratował małą Adele (córkę właściciela) przed nadjeżdżającym pociągiem, niestety sam przepłacił to życiem. Historia opisana w książce inspirowana była prawdziwymi wydarzeniami z lat 50 XX w. Do dziś na stacji Campiglia Marittima stoi pomnik psa Lampo" – mówi dołączony do ilustracji opis.
W głosowaniu wzięło udział ponad 925 tysięcy osób. Teraz przed uczniami jeszcze jedno trudne zadanie – wybór książek. Każda szkoła może bowiem samodzielnie wskazać tytuły, które pojawią się na bibliotecznych półkach. Listę trzeba skompletować do 10 stycznia, a do końca lutego wybrane pozycje zostaną dostarczone do szkół.
Pozostaje tylko pogratulować wyników i życzyć wszystkim uczniom miłej lektury.
Przeczytaj!
- Milanówek między idyllą a zbrodnią – kryminalne historie sprzed lat
- Konkurs Elegancji Samochodów w Brwinowie
- Patriarcha Aleksandrii w Otrębusach – historyczna wizyta Tawadrosa II
- Złodziej nie miał litości. Dziecko straciło rowerek rehabilitacyjny
- Milanówek: Kolejne ulice w strefie czasowego parkowania
- Przegląd Regionalny, wydanie 315
Napisz komentarz
Komentarze