W minioną niedzielę wybraliśmy naszych przedstawicieli do Sejmu i Senatu na kolejną kadencję. Jak rozłożyły się głosy Polaków?
Po długiej i zaciętej kampanii wyborczej przyszedł czas decyzji. Ostateczne wyniki niewiele różnią się od tych, które już od dłuższego czasu podawały sondażownie – zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z 43,59% głosów. Koalicja Obywatelska zdobyła 27,4% głosów. Trzecią siłą w Sejmie będzie Lewica, która zdobyła 12,56%. W sejmowych ławach zasiądą również przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego (8,55%) i Konfederacji Wolność i Niepodległość (6,81%). Frekwencja w wyborach wyniosła 61,74% – to najwyższy wynik od 1989 r. i oznacza, że do urn poszło o blisko 2,5 miliona więcej osób niż w poprzednich wyborach.
Podział mandatów
Powyższe wyniki wyborcze dają partii rządzącej 235 mandatów w Sejmie, co oznacza, że przez następne 4 lata PiS będzie mógł rządzić samodzielnie. Koalicja Obywatelska wprowadzi do Sejmu prawie połowę mniej przedstawicieli – 134 mandaty. W poselskich ławach zasiądzie też 49 posłów Lewicy, 30 reprezentantów PSL i 11 posłów Konfederacji (1 mandat tradycyjnie przypada Mniejszości Niemieckiej).
Znacznie bardziej zacięta była walka o mandaty senatorów. Ostatecznie szala przechyliła się lekko na stronę opozycji – w nowej kadencji w senackich ławach zasiądzie 49 reprezentantów PiS i 51 przedstawicieli partii opozycyjnych.
Jak głosowaliśmy?
W okręgu nr 20, tzw. "obwarzanku warszawskim", wyniki okazały się bardzo zbliżone do ogólnopolskich: PiS 43,76%, KO: 27,24%, Lewica: 12,52%, PSL: 8,58% i KWiN: 6,79%. W wyborach do Senatu z okręgu 41, obejmującego powiaty grodziski i pruszkowski, dostał się Michał Kamiński (PSL), na którego zagłosowało 58,47% wyborców.
W powiecie pruszkowskim zwyciężył PiS z wynikiem 35,79%. Na drugim miejscu uplasowała się KO, na którą zagłosowało 30,84% wyborców. Podium zamyka SLD, którą wybrało 14,02% głosujących.
Frekwencja wyniosła tu 74,27%, zaś najwięcej wyborców poszło do urn w gminie Michałowice – aż 80,64%. Najniższą frekwencję odnotowano w Pruszkowie – 72,08%.
W powiecie grodziskim Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 37,93% głosów, Koalicja – 28,6%, zaś Lewica – 13,89%. Warto tu również odnotować wynik PSL, znacznie odstający od średniej zarówno w okręgu jak i w kraju – 11,21%. Tu do urn poszło 70,41% uprawnionych. W Podkowie Leśnej padł ogólnopolski rekord frekwencji – aż 80,97%. Najsłabiej na tym polu wypadła gmina Baranów, gdzie zagłosowało 61,44%.
Kto wygrał, kto przegrał?
Wyniki wyborów pokazują, że w nadchodzącej kadencji nie powinniśmy spodziewać się znaczących zmian. Na pewno jednym ze zwycięzców niedzielnych wyborów jest zjednoczona pod sztandarem SLD lewica, której 4 lata temu nie udało się wprowadzić do Parlamentu ani jednego reprezentanta, a teraz udało jej się zdobyć 49 mandatów w Sejmie oraz 2 miejsca w Senacie. Dużym przegranym w tegorocznych wyborach jest z kolei Koalicja Obywatelska, która w tej kadencji straci 21 mandatów poselskich. Można się spodziewać, że wkrótce w kuluarach rozpoczną się rozmowy o nawiązaniu współpracy między KO, lewą stroną sceny politycznej i odbijającym coraz bardziej w prawo PSL. Biorąc jednak pod uwagę samodzielną większość głównego triumfatora, czyli Prawa i Sprawiedliwości, partie opozycyjne w Sejmie prawdopodobnie wciąż będą skazane na niemoc.
Napisz komentarz
Komentarze