Reklama

Nadzwyczajna sesja w sprawie przyszłości lasów

Tylko Nadleśnictwo Chojnów nie było w stanie porozumieć się ze stroną społeczną i samorządowcami w sprawie wyłączenia lasów ważnych społecznie z regularnej gospodarki leśnej. Na dzisiaj zaplanowano nadzwyczajną sesję rady w gminie Brwinów, na której zapadną kluczowe decyzje co do wykorzystania lasów. Radni Gminy Michałowice i gmin okolicznych poparli w tej sprawie stronę społeczną.
Nadzwyczajna sesja w sprawie przyszłości lasów
Trwają kluczowe rozmowy w sprawie wykorzystania lasów w naszej okolicy.

Źródło: archiwum redakcji

W Warszawie odbyło się dotąd siedem spotkań z udziałem m.in. strony społecznej, samorządowców i leśników z czterech otaczających Warszawę nadleśnictw: Chojnów, Jabłonna, Celestynów, Drewnica. Najgoręcej dzieje się w Nadleśnictwie Chojnów, gdzie strony nadal nie doszły ze sobą do porozumienia. W skład tego nadleśnictwa wchodzą m.in. Las Komorowski, Las Młochowski czy Las Chlebowski, ważne punkty na mapie turystycznej okolic.

Projekt koalicji rządzącej

Spotkania są częścią projektu, mającego na celu realizację postulatu wyborczego koalicji rządzącej w Sejmie. Projekt ten zakłada wyłączenie z wycinki 20% najcenniejszych przyrodniczo i społecznie lasów w Polsce. Podobne spotkania odbywają się również w innych nadleśnictwach podwarszawskich oraz w innych polskich aglomeracjach. Głównym sporem jest tu kluczowe „20%” i jak je liczyć?

Pomimo prób zbudowania zgody pomiędzy stroną społeczną a Nadleśnictwem, nie doszło do porozumienia, więc do Ministerstwa Klimatu i Środowiska trafił protokół rozbieżności. Finalnie rząd zadecyduje o wielkości wyłączeń i ograniczeń w gospodarczym wykorzystaniu Lasów Chojnowskich. 

Gmina Brwinów popiera Nadleśnictwo Chojnów

Jedynie Gmina Brwinów zaprotestowała przeciwko postulatom strony społecznej (chcą oni wyłączenia całkowitej powierzchni lasu z gospodarki leśnej), argumentując swoje zdanie tym, że „takie działanie może przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego i dodatkowo postawić pod znakiem zapytania działalność istnienia Nadleśnictwa Chojnów”. W piśmie do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, podpisanym przez zastępcę Burmistrza Brwinowa Sławomira Walendowskiego, możemy przeczytać, że Gmina jednogłośnie popiera stanowisko Nadleśnictwa twierdząc, że rezygnacja z modyfikacji (wycinki większości dojrzałego drzewostanu, przy jedynie zmienionej metodzie pozyskiwania drewna) odetnie możliwość zaopatrzenia się w drewno opałowe.

Nadzwyczajna sesja rady miasta

Radni Gminy Michałowice, Powiatu Pruszkowskiego czy innych sąsiedzkich gmin poparli stanowisko strony społecznej. Teraz czas na Brwinów, gdzie w najbliższy wtorek 29 października o godzinie 17:00 zostanie zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miasta na której mają paść kluczowe ustalenia co do wykorzystania lasów należących do Nadleśnictwa Chojnów.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!
 
OBWIESZCZENIE Starosty Pruszkowskiego OBWIESZCZENIE Starosty Pruszkowskiego OBWIESZCZENIEStarosty Pruszkowskiegoo wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowejZgodnie z art. 11d ust. 5 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowaniai realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 311)  zawiadamiam, że na wniosek Burmistrza Gminy Brwinów zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dotyczącej rozbudowy dróg gminnych ul. Żytniej, ul. Moczydłowskiego i ul. 11 Listopada w Brwinowie. Inwestycja obejmuje następujące działki:Nieruchomości objęte linią rozgraniczającą inwestycji (pas drogowy): obręb 0004 w Brwinowie: działki nr ew.: 15/3, 15/7, 15/1, 15/6, 15/13, 15/5, 15/10, 15/15, 15/8, 15/2, 15/11, 15/9, 15/14, 15/4, 14, 3/21, 97/3, 25/1, 25/2, 16 (16/1, 16/2), 49 (49/1, 49/2), 38 (38/1, 38/2, 38/3), 13 (13/1, 13/2), 24 (24/1, 24/2). W odniesieniu do działek ulegających podziałowi – przed nawiasem podano numer działki przed podziałem, w nawiasie numery działek po podziale, numery działek objętych liniami rozgraniczającymi teren (nowy przebieg drogi) zostały oznaczone pogrubioną czcionką.Nieruchomości lub ich części, z których korzystanie będzie ograniczone:obręb 0004 w Brwinowie: działki nr ew.: 98/1, 98/2, 98/12, 52, 53, 38 (38/1, 38/2, 38/3), 24 (24/1, 24/2), 34/36, 34/35, 1/1, 1/2.W odniesieniu do działek ulegających podziałowi – przed nawiasem podano numer działki przed podziałem, w nawiasie numery działek po podziale, numery działek, z których korzystanie będzie ograniczone zostały podkreślone. Jednocześnie informuję o możliwości zapoznania się z aktami sprawy w godzinach pracy urzędu (poniedziałek 8:00-18:00, wtorek, środa i czwartek 8:00-16:00, piątek 8:00-14:00) w Wydziale Architektury Starostwa Powiatowego w Pruszkowie; ul. Drzymały 30, 05-800 Pruszków. Uprzejmie proszę telefonicznie (22 738 14 00, nr wewnętrzny 437) poinformować osobę prowadzącą sprawę (z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym) o planowanym terminie wizyty w celu zagwarantowania możliwości zapoznania się z aktami w wybranym terminie.  
Reklama