II Grodziski Festiwal Permakultury

II Grodziski Festiwal Permakultury – spotkajmy się w rytmie natury
Stowarzyszenie Moc Korzeni zaprasza na II Grodziski Festiwal Permakultury, który odbędzie się 17 i 18 maja 2025 roku w malowniczym Dworku Adama Chełmońskiego w Adamowiźnie. To wyjątkowe, dwudniowe wydarzenie o charakterze edukacyjno-kulturalnym łączy wykłady, warsztaty i wydarzenia artystyczne, promując wiedzę z zakresu permakultury, ekologii i zrównoważonego stylu życia.
Festiwal to nie tylko okazja do zdobywania wiedzy, ale przede wszystkim przestrzeń do budowania wspólnoty i świadomości ekologicznej. Poprzez interdyscyplinarne podejście do tematyki głębokiej ekologii, wydarzenie ma na celu inspirowanie do bardziej odpowiedzialnego i harmonijnego życia w zgodzie z naturą. Program kierowany jest do uczestników w każdym wieku – dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów – i ma na celu łączenie pokoleń wokół troski o przyszłość naszej planety.
Podczas Festiwalu uczestnicy będą mogli wziąć udział w szerokim wachlarzu aktywności: od wykładów i warsztatów praktycznych, przez grę terenową i spacer botaniczny, aż po artystyczne działania inspirowane naturą. Każdy punkt programu opiera się na idei holistycznego postrzegania świata i współzależności między człowiekiem a przyrodą.
Pierwsza edycja Festiwalu, która odbyła się 11 i 12 maja 2024 roku, spotkała się z ogromnym uznaniem. Stowarzyszenie Moc Korzeni zostało wyróżnione Perłą Mazowsza w kategorii Energia i Natura. To dla nas potwierdzenie, że tematyka permakultury i zrównoważonego rozwoju rezonuje z lokalną społecznością.
II Grodziski Festiwal Permakultury to zaproszenie do wspólnego działania, refleksji i świętowania życia w harmonii z naturą. Wierzymy, że dzięki edukacji, współpracy i otwartości możemy realnie wpłynąć na jakość życia – tu i teraz oraz w przyszłości.
Do zobaczenia w Adamowiźnie!
I Program II Grodziskiego Festiwalu Permakultury
Dworek Adama Chełmońskiego w Adamowiźnie
Sobota 17 maja 2025
12:00 Joga na trawie (weźcie swoje maty) - Kasia Olszewska
13:00 Łukasz Nowacki - Permakulturowa mantra czystej wody
14:00 dr Kasper Jakubowski - Mikrolasy Miyawaki – jak małe lasy zmieniają miejską przestrzeń?
15:00 dr Joanna Albin - Ogród leśny – własne jedzenie w czasach chronicznej suszy
16:00 Wojciech Januszczyk - Tworząc - niszczymy. Ogród to nie raj
17:15 Spacer botaniczny – Katarzyna Pruzińska
13:00-17:00 Wystawa prac lokalnych artystów, kiermasz produktów lokalnych i naturalnych, kręgi rozmów, otwarte stanowiska warsztatowe dla młodszych i starszych, pokazy z udzielania pierwszej pomocy przez harcerzy, zdrowe jedzenie i dobra atmosfera.
Niedziela 18 maja 2025
Dworek Adama Chełmońskiego w Adamowiźnie
12:00 Joga na trawie (weźcie swoje maty) - Kasia Olszewska
12:30 – 16:00 Gra terenowa
12:00 Małgorzata Lorenz - Koniec z nudnymi grządkami
13:00 prof. dr hab. Ewelina Hallmann - Dlaczego warto wybierać i spożywać żywność ekologiczną?
14:00 dr Adam Barcikowski - Płynne podstawy istnienia: czy woda jest surowcem?
15:00 Agnieszka Korniluk - O zwierzęciu, które zapomniało, że jest częścią natury
16:15 Biały śpiew
17:00 Karolina Skrzyńska z zespołem – koncert
12:00-18:30 Wystawa prac lokalnych artystów, kiermasz produktów lokalnych i naturalnych, kręgi rozmów, otwarte stanowiska warsztatowe dla młodszych i starszych, pokazy z udzielania pierwszej pomocy przez harcerzy, zdrowe jedzenie i dobra atmosfera
Zapisy na warsztaty i grę terenową proszę kierować na adres [email protected] w tytule proszę podać nazwę warsztatu/gry oraz imię i nazwisko Będą również warsztaty bez zapisów
- Duże kwiaty z krepiny – prowadzi Aneta Bidzińska (sobota, dla dzieci i dorosłych, do 10 osób)
- Bezpieczeństwo żywnościowe – prowadzi Marta Zwolińska-Budniok z Po co to Eko (sobota, dla dorosłych, do 12 osób)
- Mozaika bioróżnorodności – prowadzi Katarzyna Banul-Wójcikowska z Instytutu Strategii Żywnościowych Grunt (niedziela, dla dorosłych, do 14 osób)
- Gra terenowa organizowana przez ZHP Hufiec z Grodziska Mazowieckiego.
Na warsztaty z wypalania (pirografem), które poprowadzi Izabela Żylińska, przewidujemy łopatki kuchenne do kuchni. Zachęcamy jednak do przyniesienia swoich drewnianych rzeczy typu pudełko, szkatułka, plaster/kawałek drewna – cokolwiek drewnianego na czym wypalicie ładny wzór pod okiem ekspertki.
Główny organizator – stowarzyszenie Moc Korzeni 605 420 384
Zadanie publiczne pt. Natura Naturalnie jest współfinansowane z budżetu gminy Grodzisk Mazowiecki w wysokości 10 000,00 zł
Jeśli podoba się wam to co robimy, chcecie i możecie nas wesprzeć, byśmy mogli realizować ciekawe przedsięwzięcia, bylibyśmy niezmiernie wdzięczni za wsparcie finansowe na nasze konto z dopiskiem „Darowizna”. 2, 5, 10 zł też się liczy
PKO BP 90 1020 1055 0000 9602 0586 8007