Reklama

Szczepienia dla seniorów

Szczepienia dla seniorów

Grodziski magistrat sfinansuje szczepienia przeciwko grypie mieszkańcom powyżej 65. roku życia.


Zbliża się sezon grypowy. W tym roku zaszczepienie się przeciwko chorobie wydaje się jeszcze ważniejsze niż zwykle – a to z uwagi na wirusa SARS-CoV-2. Oczywiście szczepienie na grypę nie uchroni nas przed COVID-19, może jednak zmniejszyć podatność na zachorowanie. – Należy mieć świadomość, że wirus grypy, wnikając do naszego układu oddechowego, powoduje uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych, a tym samym otwiera drogę innym patogenom (wirusom lub bakteriom). To tak, jakbyśmy zamknęli mieszkanie, ale klucz zostawili w zamku dla złodzieja, czyli dla patogenu. Można domniemywać, że z kolei wniknięcie wirusa SARS-CoV-2 do organizmu uczyni naszą podatność na grypę większą. Jest to jeszcze jeden powód do tego, aby zaszczepić się właśnie teraz przeciwko grypie – tłumaczy prof. dr hab. Jerzy Duszyński na stronie Polskiej Akademii Nauk. Naukowcy zwracają również uwagę, że szczepienie, choć nie zapewnia 100% odporności, ma decydujący wpływ na przebieg choroby. Osoby zaszczepione znacznie łagodniej przechodzą grypę i zdecydowanie rzadziej wymagają hospitalizacji. To ostatnie jest kluczowe w sytuacji, kiedy poziom zachorowań na COVID-19 znów rośnie. Jeśli sprawdzi się pesymistyczny scenariusz dotyczący tzw. drugiej fali, każde miejsce w szpitalu może mieć olbrzymie znaczenie, szczególnie dla osób z dolegliwościami układu oddechowego i obniżoną odpornością.

Choroby zakaźne są najbardziej niebezpieczne dla osób starszych, dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka na tym polu. Coraz więcej samorządów decyduje się finansować szczepienia dla najstarszych obywateli.

Miesiąc temu władze Grodziska Mazowieckiego zapowiedziały, że będą dążyć do zapewnienia seniorom z terenu gminy możliwości bezpłatnego zaszczepienia się przeciwko grypie. Nieodpłatne szczepienia mają być dostępne dla mieszkańców urodzonych nie później niż 31 grudnia 1955 r. Jak szacują urzędnicy, to ok. 2,6 tysiąca osób. Szczepienia mają zostać wykonane jeszcze w tym roku.

Niedawno urząd ogłosił konkurs na realizację tego zadania. Podmioty zainteresowane jego realizacją muszą zapewnić odpowiednie warunki szczepienia – zabiegi mają być przeprowadzane przez wyspecjalizowane pielęgniarki, pod nadzorem lekarza. Ponadto oferenci muszą zapewnić punkt szczepień i lodówkę do bezpiecznego przechowywania szczepionek.

Szczepienia powinny rozpocząć się zaraz po rozstrzygnięciu postępowania konkursowego.

Czytaj również: Szczepienia dla seniorów w gminie Michałowice


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!
 
Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim pilnie zatrudni: Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim pilnie zatrudni: Ogłoszenie  o  zatrudnieniu  Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim pilnie zatrudni: specjalistę do prowadzenia umów  z lekarzami rezydentami i stażystami podyplomowymi, w tym ich rozliczanie z NFZksięgową z doświadczeniem w służbie zdrowiainspektora ds. uzdatniania wodymgr farmacji ze specjalizacją z farmacji szpitalnej lub klinicznejspecjalistę ds. zamówień publicznych ze znajomością przepisów Ustawy-Prawo zamówień publicznych                                                                   opiekuna medycznegoinspektor ds. kadr       Oferty prosimy kierować na adres:05-825 Grodzisk Mazowiecki, ul. Daleka 11,e-mail: [email protected], (22) 755-91-53 lub te./fax. (22) 755-90-84z dopiskiem:,,Zgadzam się na przetwarzanie przez Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. św. Jana Pawła II z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim              (05-825), ul. Daleka 11  danych osobowych zawartych w moim CV lub w innych dokumentach dołączonych do CV (moje zgłoszenie rekrutacyjne), dla celów prowadzenia rekrutacji na stanowisko wskazane w ogłoszeniu o pracę.”Jeżeli kandydat chce, aby jego zgłoszenie wykorzystane było do celów rekrutacji niż wskazana w ogłoszeniu o pracę, może zamieścić również:,, Dodatkowo zgadzam się na przetwarzanie przez pracodawcę danych osobowych zawartych w moim zgłoszeniu rekrutacyjnym do celów przyszłych rekrutacji”Informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest na  stronie:szpitalzachodni.pl     (w zakładce praca)