Wycinanki Wielkanocne - warsztaty w ramach cyklu Rodzinne Niedziele z Historią w Muzeum Dulag 121

W niedzielę, 13 kwietnia, o godz. 14:00 zapraszamy na warsztaty w ramach cyklu Rodzinne Niedziele z Historią w Muzeum Dulag 121 poświęcone tradycyjnym wycinankom wielkanocnym.
W programie: warsztaty z Martą Karalus-Kuszczak historyczką sztuki i animatorką kultury
historia wycinanek ludowych
zwyczaje i tradycje etnograficznych regionów Polski
nauka wycinania lelui, gwiazdy, kwadratu oraz firanki na okno.
Zapraszamy dzieci z rodzicami i dziadkami od 7 roku życia.
niedziela, 13 kwietnia
14:00-16:00
Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8a
wstęp wolny
Zapisy przez Evena, liczba miejsc ograniczona: https://app.evenea.pl/event/878214-37/
Aby stworzyć niezwykłą wycinankę wystarczą papier, nożyczki i wyobraźnia. Wycinanie z papieru jest bowiem proste i może sprawiać wielką frajdę.
Czasem jednak niełatwo znaleźć pomysł, dlatego sięgniemy do sprawdzonych wycinankowych wzorów artystek ludowych. One to w dawnych czasach przed świętami, ozdabiały wycinankami swoje chaty.
Inspirując się wycinankami z różnych etnograficznych regionów Polski zaprosimy dzieci i dorosłych do wycięcia lelui, gwiazdy, kwadratu oraz firanki na okno.
Wszystkie te formy będą zawierały motywy związane z wiosną i nadchodzącą Wielkanocą, a więc kwitnące drzewa, kwiaty, ptaki, zające, kogutki, jajka.
Warsztat skierowany jest do rodzin czyli dorosły opiekun i dziecko od 7 lat. Młodsze dzieci mogą uczestniczyć jeśli posługują się nożyczkami.
Prowadząca Marta Karalus-Kuszczak - wycinanką zajmuje się z pasji, zamiłowania i wielkiej przyjemności, jaką sprawia jej praca z papierem i nożyczkami. Z wykształcenia jest historyczką sztuki, z wieloletnim doświadczeniem w muzealnictwie. Obecnie zajmuje się edukacją kulturową i animacją wydarzeń w Miejskim Ośrodku Kultury. Od ponad 8 lat wycina z papieru. Ma doświadczenie w prowadzeniu warsztatów wycinankowych dla różnych grup wiekowych w ośrodkach kultury, bibliotekach, podczas festiwali (Slot Art Festival, Grajdół Festiwal), w miejscach kultury alternatywnej (Latarnia na Wenei). Zgłębia historię wycinania z papieru i pokazuje swoje prace w social mediach.
Zapraszamy!