Raszyn dożynkową stolicą regionu

Barwny korowód, najpiękniejsze wieńce dożynkowe, tradycyjny obrzęd dzielenia się chlebem, a wieczorem koncerty gwiazd. W niedzielę (30 sierpnia) Raszyn stanie się dożynkową stolicą regionu. To właśnie tutaj odbędą się Dożynki Województwa Mazowieckiego i Archidiecezji Warszawskiej.
Raszyn dożynkową stolicą regionu
Po części obrzędowej i oficjalnej dożynki zmienią się w wielkie, muzyczne święto

Źródło: Chat GPT

Tegoroczne wojewódzkie święto plonów odbędzie się na terenie Parku im. Magdaleny Abakanowicz oraz Centrum Sportu Raszyn. Będzie to dzień łączący to, co w dożynkach najważniejsze – podziękowanie za pracę rolników i tegoroczne zbiory – z prezentacją regionalnych tradycji, muzyką i wspólną zabawą.

– Dożynki Województwa Mazowieckiego są świętem, podczas którego wyrażamy wdzięczność rolnikom za ich codzienną pracę, wytrwałość i odpowiedzialność. To dzięki ich zaangażowaniu na naszych stołach nie brakuje chleba i produktów najwyższej jakości. Raszyn stanie się w tym roku miejscem spotkania mieszkańców całego Mazowsza i wspólnego pielęgnowania tradycji. Zachęcam wszystkich do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Najpierw tradycja

Dożynkowy dzień rozpocznie się już o godz. 9:00. Wtedy uformowany zostanie uroczysty korowód, a jednocześnie rozpocznie się ocena wieńców zgłoszonych do Mazowieckiego Konkursu na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy.

Wieńce od pokoleń są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli święta plonów. Misternie przygotowywane z kłosów zbóż, kwiatów i innych darów ziemi pokazują nie tylko przywiązanie do tradycji, ale również ogrom pracy i pomysłowość ich twórców.

O godz. 10:30 korowód wyruszy na miejsce głównych uroczystości. Pół godziny później, o godz. 11:00, rozpocznie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity warszawskiego Adriana Galbasa.

Jednym z najbardziej symbolicznych momentów dożynek będzie zaplanowana na godz. 13:20 ceremonia dzielenia się chlebem – gest przypominający o szacunku dla ziemi, plonów i ludzi, dzięki którym chleb każdego dnia trafia na nasze stoły.

O godz. 14:00 przyjdzie czas na wręczenie nagród i wyróżnień w konkursach, w tym na uhonorowanie autorów najpiękniejszych dożynkowych wieńców.

Od lokalnych artystów po wielkie gwiazdy

Po części obrzędowej i oficjalnej dożynki zmienią się w wielkie muzyczne święto. Od godz. 15:00 na dużej scenie prezentować się będą lokalni artyści z powiatu pruszkowskiego.

Prawdziwie koncertowy wieczór rozpocznie się o godz. 18:00 występem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Natomiast o godz. 20:00 scenę przejmie Natalia Nykiel – jedna z najbardziej charakterystycznych wokalistek młodego pokolenia, znana z nowoczesnego, elektronicznego brzmienia.

Na zakończenie organizatorzy szykują solidną dawkę tanecznej energii. O godz. 21:30 rozpocznie się finał z udziałem Tribbsa, producenta i DJ-a, którego utwory od lat goszczą na listach przebojów i największych imprezach.

Święto dla całych rodzin

Dożynki to jednak znacznie więcej niż koncerty. To przede wszystkim okazja do spotkania mieszkańców z różnych części województwa, poznania regionalnych tradycji i wspólnego świętowania zakończenia żniw.

Raszyn na jeden dzień stanie się miejscem, w którym spotkają się dwa światy – ten mocno zakorzeniony w tradycji oraz współczesna muzyka i rozrywka. Od dożynkowych wieńców i korowodu, poprzez dzielenie się chlebem, aż po wieczorne koncerty – program został przygotowany tak, aby każdy znalazł w nim coś dla siebie.

Organizatorem wydarzenia jest samorząd województwa mazowieckiego. Współorganizatorami są Archidiecezja Warszawska, Powiat Pruszkowski, Gmina Raszyn, Centrum Kultury Raszyn oraz Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. „Przegląd Regionalny” patronuje temu wydarzeniu medialnie.

 

Czytaj też:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!
 
Reklama
Obserwuj Przegląd Regionalny na Facebooku
Reklama