reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów ZUS skontroluje pracowników na zwolnieniu lekarskim

ZUS skontroluje pracowników na zwolnieniu lekarskim

0
zus, zwolnienie lekarskie, media społecznościowe, L4, zwolnienie L4, ubezpieczenie wypadkowe

ZUS będzie mógł zażądać zwrotu świadczenia chorobowego od pracowników, którzy podczas zwolnienia lekarskiego wykonywali czynności niezgodne z jego przeznaczeniem.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, które weszły w życie od 18 września, zaostrza dotychczasowe prawo. Daje pracownikom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych większe możliwości. Pracownicy, którzy na zwolnieniach lekarskich będą wyjeżdżać na wakacje lub wykonywać inne prace, muszą liczy się z poważnymi konsekwencjami.

Do tej pory w sprawie zwrotu świadczenia, decyzja należała do sądu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzymał podstawę prawną do wystąpienia z zażądaniem zwrotu środków od pracownika. To urzędnicy będą określać, czy pracownik nienależnie pobrał pieniądze z tytułu zwolnienia lekarskiego lub ubezpieczenia wypadkowego.

Kolejne uprawnienia już niedługo

Od 1 stycznia 2022 roku w życie wejdą kolejne przepisy rozszerzające uprawnienia ZUS. Będą dotyczyć zbierania danych i informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości oraz podstaw wymiaru.

Urzędnicy ZUS będą mogli sprawdzić media społecznościowe pracownika na zwolnieniu. W przypadku wykrycia nieprawidłowości mogą zwrócić się do biura podróży o zweryfikowanie, czy osoba pobierająca środki z tytułu L4 w danym czasie przebywała na wakacjach.

Czytaj również: Wypalenie zawodowe uznawane na L4

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version