Zmarł powstaniec warszawski ppłk Henryk Filipski

0
35
Reklama

W wieku 101 lat zmarł mieszkaniec Nadarzyna ppłk Henryk Filipski ps. Jeremi, który był uczestnikiem powstania warszawski.

Henryk Filipski urodził się 30 kwietnia 1920 roku w Warszawie. Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowej Organizacji Wojskowej, Związku Walki Zbrojnej, a później Armii Krajowej. Jako podchorąży Korpusu Bezpieczeństwa I Obwodu Śródmieście-Północ brał czynny udział w powstaniu warszawskim. 5 sierpnia 1944 roku został ciężko ranny odłamkiem granatnika. – Dostaliśmy z granatnika czy z moździerza pod nogi. Jednemu koledze zostały odcięte obydwie nogi, drugi dostał w tętnicę, no i ja zostałem ranny w nogi i jeszcze odłamek mam. Byłem zalany krwią. Leciała mi krew z prawej strony, z ucha i uważali, że już jestem nieżywy. Chcieli mnie pochować, ale ktoś zauważył, że się jeszcze ruszam. To był piąty dzień Powstania – wspominał swoje doświadczenia wojenne, które można znaleźć w Archiwum Historii Mówionej (www.1944.pl).

Z końcem powstania pan Henryk wraz rodzicami trafił do niemieckiego obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, skąd cała rodzina została przewieziona na roboty przymusowe do niemieckiej miejscowości Borken.

Po wojnie Henryk Filipski zamieszkał w Nadarzynie, z którym związał się do końca swojego życia. Został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej oraz Warszawskim Krzyżem Powstańczym. Mimo sędziwego wieku, nigdy nie zaprzestał społecznej działalności na rzecz upamiętnienia bohaterów powstania warszawskiego, Żołnierzy Niezłomnych i ofiar Zbrodni Katyńskiej – Pan Henryk do końca był osobą niezwykle aktywną i dziarską, pomimo swoich 101 lat życia zawsze chętnie spotykał się zwłaszcza z młodymi ludźmi i dzielił się swoimi wspomnieniami. Odchodzą na wieczną służbę ostatni świadkowie wojennych losów naszej Ojczyzny – w osobistym pożegnaniu wspominał podpułkownika wójt gminy Nadarzyn Dariusz Zwoliński.

Odejście ppłk. Filipskiego jest ogromną stratą dla lokalnej społeczności i Polski. – To wielka strata dla Powiatu Pruszkowskiego i nie tylko. Odszedł wielki Człowiek – w wieku 101 lat zmarł płk Henryk Filipski ps. Jeremi, żołnierz NOW, NSZ i Powstania Warszawskiego. Rodzinie i Najbliższym składam wyrazy najgłębszego współczucia. Cześć Jego Pamięci! – napisał starosta pruszkowski Krzysztof Rymuza.

Reklama

Tego samego dnia zmarł również mjr Józef Rusak. – W wieku 101 lat odeszli dziś na Wieczną Wartę mjr Józef Rusak, ps. Bylina, żołnierz V Wileńskiej Bryg. AK. Żołnierz Wyklęty. Przyjaciel 4 Warmińsko-Mazurskiej WOT i ppłk Henryk Filipski, ps. Jeremi, żołnierz NOW/NSZ, ranny w Powstaniu Warszawskim. Mieszkaniec Nadarzyna. Cześć Ich Pamięci! – napisał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Uroczystości pogrzebowe ppłk. Henryka Filipskiego z udziałem wojskowej asysty honorowej odbyły się 30 września 2021 roku w kościele Świętego Klemensa w Nadarzynie. Podczas uroczystości list od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał szef gabinetu politycznego MON Łukasz Kudlicki.

Czytaj również: Grodziski park zyska patronkę

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj