Zbrodnie niemieckie w Pruszkowie

0
284
Reklama

Nadarza się okazja, aby poszerzyć wiedzę na temat lokalnej historii. 29 lutego w Muzeum Dulag 121 odbędzie się wykład dr. Pawła Kosińskiego „Zbrodnie niemieckie w Pruszkowie 1939-1945”.

Druga wojna światowa była dramatem milionów ludzi. W konflikcie zbrojnym uczestniczyło wiele państw, a największą ceną za walkę była śmierć żołnierzy, a także cywilów. Jedni umierali od kul, inni z głodu i wyczerpania. Polska doświadczyła bólu wojny ze strony dwóch mocarstw – Niemiec i Rosji. Okupanci często byli bezlitośni i bezwzględni.

Niemiecka okupacja Pruszkowa trwała ponad pięć lat, a rozpoczęła się 8 września 1939 roku. Żołnierze dopuścili się licznych zbrodni na mieszkańcach Pruszkowa oraz okolicznej ludności. Największą było wymordowanie pruszkowskich Żydów. O tamtych zdarzeniach, w ramach cyklu „Karty Historii”, opowie pracownik Biura Badań Historycznych IPN dr Paweł Kosiński. Głównym obszarem zainteresowań wspomnianego historyka są stosunki polsko-niemieckie w pierwszej połowie XX wieku.

29 lutego o godz. 15.00 w Muzeum Dulag 121 dr Kosiński wygłosi wykład pt. „Zbrodnie niemieckie w Pruszkowie 1939-1945”. To znakomita okazja, aby poznać lokalną historię. Często znamy fakty dotyczące globalnych i krajowych zdarzeń, a umykają nam te związane z naszymi małymi ojczyznami.

Reklama

 

Reklama