Zapłacimy więcej za plastikowe opakowania

0
107
Reklama

Ustawa o systemie kaucyjnym trafiła już do wykazu prac sejmowych. Eksperci przewidują, że za produkty trzeba będzie zapłacić około 1-2zł więcej niż dotychczas.

Pierwsze wzmianki dotyczące wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce pojawiły się na początku tego roku. Rząd przyspiesza prace nad wprowadzeniem nowej opłaty – kaucji od plastikowych butelek. Projekt trafił do oficjalnego wykazu prac sejmowych.

Więcej za butelki

Resort klimatu i środowiska nie podaje jeszcze szczegółów projektu, m.in. tych dotyczących potencjalnie nowej opłaty. Jednak według wyliczeń, kaucja będzie wynosić minimum 50 groszy.

– Z sygnałów wysyłanych wcześniej przez Ministerstwo Klimatu wynika, że kaucja ma wynosić 1-2 zł od opakowania – podaje Biznes Radio Zet.

Koszt kaucji najprawdopodobniej będzie wliczony w cenę plastikowego opakowania. W przypadku wody butelkowanej mineralnej wzrost ceny produktu może być nawet dwukrotny.

Reklama

System kaucyjny opakowań z tworzyw sztucznych ma działać podobnie, jak zwrot szklanych butelek po piwie. Z jednym wyjątkiem – klient nie będzie musiał okazać paragonu, aby otrzymać pieniądze z opłaty z powrotem.

Celem wprowadzenia kaucji na plastikowe opakowanie jest zachęcenie konsumentów do oddawania do recyklingu większej ilości odpadów z tworzysz sztucznych. U naszych zachodnich sąsiadów system kaucyjny funkcjonuje z powodzeniem już od kilkunastu lat.

Czytaj również: Plastikowe jednorazówki znikają ze sklepów

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj