reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów Zakaz petard i fajerwerków. Dla dobra zwierząt

Zakaz petard i fajerwerków. Dla dobra zwierząt

0
fajerwerki, petardy, zakaz fajerwerków, projekt ustawy, ustawa, sejm,
Zdj. unsplash.com

Katarzyna Maria Piekarska, posłanka z Koalicji Obywatelskiej napisała na Twitterze: „Koniec z cierpieniem zwierząt związanym z petardami i fajerwerkami”. Czy projekt ma szanse przejść?

Ustawa złożona w Sejmie zakłada wycofanie z prywatnego użytku petard hukowych oraz fajerwerków. Zakaz używania nie dotyczyłby tylko przedsiębiorców oraz jednostek naukowych.

– Zostawiamy możliwość, że fajerwerki będą mogły być odpalane przez firmy profesjonalne czy np. organizowane przez samorządy – mówi Piekarska.

Rady gminy, w myśl projektu, będą mogły określić 31 grudnia i 1 stycznia jako dni, w których nie będzie obowiązywał zakaz prywatnego użytku wyrobów pirotechnicznych.

Tutaj chodzi o zwierzęta

– Chodzi przede wszystkim o ograniczenie sprzedaży fajerwerków i petard osobom prywatnym. Liczymy na to, że dzięki temu będzie mniej fajerwerków i petard hukowych w okresie sylwestrowym – mówiła Piekarska dla Polsatnews.

Odpalane petardy, fajerwerki powodują ogromny stres zwierząt, a także wpływają na to, że zwierzęta budzą się z zimowego snu. Jak zaznaczała Piekarska, po Sylwestrze, bardzo często widać trupy ptaków, które leżą na ulicach.

Bardzo często zdarzają się sytuacje, że psy zrywają się ze smyczy lub uciekają z posesji właścicieli. Ucieczki zwierząt domowych mogą skończyć się tragicznie: potrąceniem przez samochód, pociąg.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej ma nadzieję, że ustawa zostanie szybko przyjęta. Jest mało kontrowersyjna politycznie. Jak zaznaczyła, problem petard był wielokrotnie podnoszony na posiedzeniach parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt, którego członkiem jest m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

– Jestem przekonana, że kot pana prezesa w trakcie fajerwerków też się denerwuje i boi – powiedziała współtwórczyni projektu.

Jak wspomina Katarzyna Piekarska, kwestia miłości do zwierząt nas łączy, inne rzeczy dzielą.

Czytaj również: Zmiany na kortach tenisowych w Granicy

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version