Zabytki z dotacją

0
115
Reklama

Sejmik Mazowsza przyznał dofinansowanie do renowacji ponad 130 zabytków na terenie województwa. W tym gronie znalazły się trzy obiekty z naszych terenów.

Od kilku lat sejmik wojewódzki prowadzi program dotacji na remonty historycznych obiektów z terenu Mazowsza. Tegoroczna pula środków na rewitalizację zabytków wynosi 11 milionów złotych. –  Znaczna część środków trafi na remonty i prace konserwatorskie w zabytkowych kościołach, ale także rewitalizację parków podworskich czy renowację kamienic. Wiele z tych inwestycji to prace ratunkowe, które są konieczne dla zachowania bezcennych elementów architektury – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło łącznie 198 wniosków na łączną kwotę 27 milionów złotych. Większość z nich złożyły parafie i samorządy. Ostatecznie na liście obiektów, które otrzymają dofinansowanie, znalazły się 134 mazowieckie zabytki.

Wśród obiektów, na których remonty udało się pozyskać finanse, znalazły się dwa zabytki z powiatu pruszkowskiego i jeden z powiatu grodziskiego. Wszystkie trzy wsparto jednakową kwotą 150 tysięcy złotych. Pierwszym z nich jest pałac Wierusz-Kowalskich w Brwinowie, gdzie dotacja zostanie przeznaczona na wymianę stolarki okiennej. Beneficjentem drugiego dofinansowania jest fundacja Logart, zajmująca się renowacją dworu Bacciarellich w Kaskach. Tu planowane jest odtworzenie więźby i pokrycia dachu. Środki posłużą też do naprawy stolarki okiennej i drzwiowej. Pieniądze trafią również do Pruszkowa, a konkretnie – na remont Pałacyku Sokoła.

– Mam nadzieję, że te obiekty znów pokażą swój blask. Że przyszłe pokolenia docenią to, co w tej chwili robimy. Potrzeby są ogromne. Sądzę, że te wnioski, które wpłynęły, to i tak jest kropla w morzu potrzeb. Mam nadzieję, że będziemy co roku rozwijali ten program i co roku kolejne obiekty będą otrzymywały dotacje i pokazywały swój blask – mówi radny sejmiku Piotr Kandyba.

Reklama

Czytaj także: Niebawem start pruszkowskiego budżetu obywatelskiego

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj