Zabierz podatek ze sobą

0
187
Reklama

Samorządy od lat zachęcają do rozliczania podatków w miejscu zamieszkania. Dlaczego nasz PIT jest tak ważny dla gminy czy powiatu?

Już tylko do końca miesiąca mamy czas na złożenie w urzędzie skarbowym naszej deklaracji podatkowej. To dobry moment, by pochylić się nad liczbami i sprawdzić, na co idą nasze pieniądze.

Rokrocznie samorządy prowadzą kampanię nakłaniającą mieszkańców do rozliczania podatków w urzędzie skarbowym właściwym miejscu zamieszkania. Dlaczego jest to tak ważne? Z naszego podatkowego tortu 38% trafia do gminy, w której się rozliczamy. W przypadku gminy Nadarzyn dochody z PIT stanowią nieco ponad jedną czwartą wszystkich dochodów. Rachunek jest zatem prosty: im więcej osób rozliczy swój podatek w danej gminie, tym wyższe będą dochody samorządu. A co za tym idzie – władze będą mogły zrealizować więcej inwestycji. Remonty dróg, rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, budowa nowych szkół czy rewitalizacja terenów zielonych – to wszystko jest możliwe właśnie dzięki wpływom z podatków.

Lokalne inwestycje

Nacisk na rozliczanie PIT w miejscu zamieszkania jest szczególnie widoczny w gminach należących do tzw. obwarzanka warszawskiego. Tu bowiem odsetek ludności napływowej jest bardzo wysoki . Za znaczącym wzrostem zaludnienia musi iść szybki rozwój infrastruktury. A na to potrzebne są pieniądze. O te zaś trudno, jeśli podatki nie „idą” za mieszkańcem i trafiają do gminy, z której do nas przyjechał.

Czytaj także: Motocykle na start

Rozliczanie PIT w miejscu zamieszkania to nie tylko korzyści finansowe dla samorządu, ale również dodatkowe przywileje dla mieszkańców. Podatnicy rozliczający się w Nadarzynie mogą liczyć m.in. na tańsze przejazdy komunikacją, zniżki na basen, a od niedawna również zapłacą o połowę mniej za testy w kierunku przeciwciał COVID-19. Rodziny, które w deklaracji podatkowej wskażą gminę jako miejsce zamieszkania, mają również pierwszeństwo w rekrutacji do żłobków, przedszkoli czy szkół. Jak więc widać, wystarczy w druku PIT wskazać aktualny adres zamieszkania i wybrać z listy pruszkowski urząd skarbowy. Dzięki temu nasze pieniądze faktycznie będą na nas pracować.

Reklama

Warto sprawdzić adres

Od niedawna urzędy skarbowe mają możliwość wyręczenia nas w rozliczeniu. Dzięki usłudze Twój e-PIT wiele osób może zapomnieć o konieczności rozliczenia – deklaracje PIT-37 i PIT-38 zostaną wygenerowane automatycznie przez system Ministerstwa Finansów. I choć mało kto lubi zajmować się podatkami i z ulgą ceduje ten obowiązek na urząd, mimo wszystko warto zalogować się w systemie i sprawdzić, czy w naszym druku uwzględniono właściwy adres i urząd skarbowy. Zajmie to tylko chwilę, a dzięki temu upewnimy się, że nasze podatki pójdą na naprawę drogi, którą dziś jeździmy do pracy. A nie ulicy w miejscowości, z której wyprowadziliśmy się 5 lat temu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj