reklama
Strona główna Aktualności Żabia Wola pozyskała pieniądze na renowację kościoła w Skułach

Żabia Wola pozyskała pieniądze na renowację kościoła w Skułach

0
zabytki gminy Żabia Wola, parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Skułach, gmina Żabia Wola, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
zabiawola.pl/ fot. Piotr Kopeć

Gmina Żabia Wola pozyskała prawie 1,2 mln zł dotacji na renowację zabytkowego kościoła w Skułach. Świątynia to jedna z nielicznych budowli z okresu XVII wieku na terenie Polski.

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Skułach to prawdziwa perełka wśród drewnianych obiektów sakralnych znajdujących się na Mazowszu. Obiekt wpisany jest do rejestru Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W kościele znajduje się m.in. zabytkowy ołtarz główny, dwa rokokowe ołtarze boczne, barokowa ambona i chrzcielnica. To tu można zobaczyć organy z miechami nożnymi z 1939 roku wykonane przez Z. Kamińskiego. Na terenie kościoła stoi ponadto zegar słoneczny z marmurowym blatem, pochodzący z XVIII wieku.

Są pieniądze

Świątynia wymaga remontu, podobnie jak i inne elementy wyposażenia wokół budynku. W 2020 roku urzędnicy gminy Żabia Wola złożyli wniosek o dofinansowanie projektu: „Renowacja kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz dzwonnicy w Skułach, jako przykład ochrony dziedzictwa kulturowego na Mazowszu”. Gmina właśnie otrzymała informację o uzyskanym dofinansowaniu w kwocie 999,5 tys. zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

W tym roku pracownicy żabiowolskiego urzędu gminy ubiegali się o kolejne dofinansowanie. Złożyli wniosek do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

– Z tego źródła przyznano nam 180 tys. zł. Łączna wartość dofinansowania to 1 179 500 zł. Potrzeby opiewają jednak na kwotę ok. 1,5 mln zł. Zakładamy, że wkład własny będzie pochodził częściowo od mieszkańców – parafian z terenu parafii w Skułach, oraz z dotacji wojewody mazowieckiego, o którą to dotację gmina zawnioskowała w maju bieżącego roku – informuje Piotr Rybka, wójt gminy Żabia Wola.

Czytaj także: Autobusy elektryczne wyjadą na ulice Grodziska Mazowieckiego

Zgoda buduje

Jaki zakres prac zostanie wykonany? – Planujemy wymianę pokrycia dachowego wraz z orynnowaniem, konserwację okien oraz drzwi drewnianych zewnętrznych, naprawę wykończenia podmurówki kamiennej z likwidacją ubytków, wykonanie opaski wokół kościoła z obrzeżem granitowym, wymianę schodów wraz z podestem. Jeśli środki finansowe okażą się wystarczające, przeprowadzimy również prace wokół budynku kościoła, tj. wymianę bramy, konserwację figur apostołów oraz konserwację podstawy zegara słonecznego i innych elementów wyposażenia parkowego – tłumaczy Piotr Rybka. – Tak ogromny sukces jest możliwy dzięki naszej współpracy z proboszczem parafii w Skułach, ks. Sławomirem Bogdanowiczem – dodaje wójt Żabiej Woli.

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version