Zabezpiecz rower przed złodziejem

0
205

Wraz z częstszym korzystaniem z rowerów wzrasta liczba kradzieży tych pojazdów. Niezabezpieczone jednoślady giną z różnych miejsc. Warto zadbać o ich właściwe zabezpieczenie naszych „dwóch kółek”. Grodziscy policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku.

Każdego roku w okresie wiosennym policjanci odbierają więcej zgłoszeń kradzieży rowerów. W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży informuje funkcjonariuszy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, przed własnym blokiem lub na dłużej na klatce schodowej, czy w piwnicy. W każdym przypadku pozostawienia roweru, zwłaszcza nowego lub droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie. Powiedzenie „okazja czyni złodzieja” jest wciąż aktualne.

Warto więc do zaparkowania roweru na krótszy czas wybierać miejsca monitorowane i bardziej uczęszczane. Do przechowywania roweru trzeba korzystać z pomieszczeń zamykanych, do których dostęp ma ograniczona liczba osób. Klatka schodowa czy stojak na zewnątrz nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Sam pojazd warto wyposażyć w kilka dodatkowych zabezpieczeń, z których należy korzystać nawet przy krótkim braku nadzoru nad rowerem. Część z dostępnych do tego celu klamer czy linek, wykonana jest niestety z materiałów słabej jakości, które bez problemu można pokonać podstawowymi narzędziami. Dlatego przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonych znajomych lub opinii fachowca. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie na gorącym uczynku.

O każdej podejrzanej sytuacji, gdzie może dochodzić do próby kradzieży roweru, należy natychmiast informować policjantów, dzwoniąc pod alarmowy numer telefonu 112 lub do konkretnej jednostki policji.

Źródło: KPP w Grodzisku Maz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj