Z myślą o czystym powietrzu

0
308

Zła jakość powietrza to temat rzeka. Piastów podjął działania, które mają ograniczyć ilość zanieczyszczeń. Czy przyniosą one efekty?

Każdy z nas chciałby oddychać świeżym powietrzem, żyć w otoczeniu zieleni, a co za tym idzie – dobrze się czuć i tryskać energią. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Często stacje pomiarowe wskazują, że jakość powietrza jest zła. Powód? Emisja spalin samochodowych do atmosfery, słabej jakości opał używany w gospodarstwach domowych, duże zapotrzebowanie na energię w budynkach. W ostatnim czasie świadomość społeczna w zakresie troski o środowisko rośnie. Zdajemy sobie sprawę z zagrożenia jakim jest smog i jego wpływu na zdrowie.

Rozwiązania proekologiczne są promowane, jednak nadal potrzebny jest czas, aby je wdrożyć. Również w przypadku inwestycji prowadzonych przez samorządy nic nie dzieje się od razu. Z problemem złej jakości powietrza zmaga się również Piastów, który w ostatnim czasie podjął działania mające zaprocentować w przyszłości. Z pewnością istotnym krokiem jest termomodernizacja budynków użyteczności publicznej. Na ten cel miasto pozyskało blisko 8 mln zł. W ośmiu budynkach przeprowadzono zmiany dotyczące charakterystyki energetycznej. Niektóre zostały ocieplone, wykonano izolacje termiczne, wprowadzono oświetlenie lampami LED czy też wymieniono okna i drzwi. Działania te objęły: Szkołę Podstawową nr 1 im. Stanisława Staszica, Szkołę Podstawową nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego, Szkołę Podstawową nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie, Szkołę Podstawową nr 5 im. Zbigniewa Gęsickiego, Przedszkole Miejskie nr 4, wielorodzinny budynek komunalny przy ul. Tuwima 4 czy też Urząd Miejski. Prowadzone są jeszcze prace związane z modernizacją Miejskiego Ośrodka Kultury. Z kolei do końca czerwca 2020 r. planowane są remonty 11 wielorodzinnych budynków komunalnych.

Poprawie jakości powietrza ma służyć także parking „Parkuj i Jedź” w ul. J. Hallera, który liczy 62 miejsca postojowe. Dzięki temu mieszkańcy mogą zostawić pojazdy i przesiąść się do środków komunikacji publicznej. Warto dodać, że od 2018 r. można za darmo podróżować autobusami P-1 i P-2. Do działań na rzecz poprawy stanu powietrza należy zaliczyć również: system wypożyczalni rowerów i skuterów miejskich, wybudowane ścieżki rowerowe, wykorzystanie drona do monitorowania spalin w budynkach jednorodzinnych czy rozwój terenów zielonych.

Pomysłów jest zdecydowanie więcej, ale co z nich wyjdzie, pokaże przyszłość. Z pewnością należy śledzić poczynania samorządu, gdyż w dłuższej perspektywie mogą wpłynąć na jakość powietrza, a obecnie mogą ułatwić, w pewnych obszarach, życie mieszkańcom.