Wytną 2000 drzew

0
398

Warszawska Kolej Dojazdowa ogłosiła przetarg na wycinkę roślinności pod budowę drugiego toru. Między Grodziskiem a Podkową pod topór pójdą ponad 2000 drzew.

Niedawno spółka WKD przeprowadziła szczegółową inwentaryzację roślinności znajdującej się w pasie planowanego nowego toru. Wśród 2037 drzew przeznaczonych do wycięcia znajdziemy m.in. 537 dębów szypułkowych, 508 brzóz, 467 topoli i 208 robinii. Ponadto wyłoniona w przetargu firma będzie miała za zadanie wyciąć ponad 3300 m2 krzewów rosnących w pasie 5 metrów od torów. W ich miejsce nie zostaną wykonane nasadzenia zastępcze.

Aby utrudnienia związane z wycinką były możliwie najmniejsze, spółka oczekuje od wykonawcy prowadzenia prac tylko w weekendy, w godzinach 7.50-14.50. W tym czasie możemy spodziewać się ograniczeń w ruchu pociągów.

Wycinka i wywóz drewna mają ruszyć najwcześniej 2 stycznia i muszą się zakończyć do 28 lutego przyszłego roku. Termin jest nieprzekraczalny z uwagi na rozpoczynający się w marcu okres lęgowy, podczas którego nie wolno prowadzić tego typu prac. Później wykonawca będzie miał jeszcze miesiąc na uprzątnięcie terenu.

Wycinka to kolejny etap przygotowań do położenia nowego toru. Planowana już od dłuższego czasu inwestycja obejmie przebudowę liczącego 7,5 km długości odcinka między Podkową i Grodziskiem. Obok powstanie drugi tor, w związku z czym niezbędna będzie przebudowa istniejących przejazdów kolejowo-drogowych. Projekt inwestycji zakłada także przebudowę 11 istniejących oraz budowę 5 nowych peronów. W Podkowie zmieni się układ przystanku; pociągi relacji Podkowa – Milanówek oraz Podkowa – Grodzisk będą zatrzymywać się przy tych samych peronach dzięki nowemu rozjazdowi. Prace obejmą też modernizację dworców Podkowa Leśna Główna i Grodzisk Mazowiecki Radońska. Linia będzie przystosowana do prędkości 80 km/h. Jak zapowiadają władze spółki, inwestycja pozwoli na znaczne zwiększenie przepustowości linii, co przełoży się na krótszy czas przejazdów i większą liczbę składów.

Koszt inwestycji wyniesie 108 mln zł, a jej finał ma nastąpić pod koniec 2022 r.

Czytaj także: Umowa na Centrum Inicjatyw Kulturalnych podpisana

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj