reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów Wysoka inflacja. Raty kredytów mogą pójść w górę

Wysoka inflacja. Raty kredytów mogą pójść w górę

0
wyższe raty, wysoka inflacja, inflacja, wyższe raty kredytów, rata kredytów, raty kredytów, oblicz ratę kredytu, kalkulator kredytu
Zdj. Pexels.com

Wysoka inflacja sprawia, że kredytobiorcy coraz bardziej muszą liczyć się z podwyżką stóp procentowych. Oznaczałoby to większe koszty obsługi długów.

Inflacja w sierpniu wyniosła 5,4 proc. r/r. To powoduje, że rośnie prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych. Przypominamy, że od ponad roku stawka referencyjna wynosi 0,1 proc. O ile dla banków wyższe raty oznaczałyby wzrost zysków, o tyle klientom przyniosłoby większe koszty obsługi długu.

Gdybyśmy w 2020 roku wzięli kredyt na 300 tysięcy złotych, zaciągnięty na 25 lat przy oprocentowaniu bazującym na marży 2,3 proc. powiększonej o WIBOR 3M, jego rata miesięczna wyniosłaby 1345 złotych. Wzrost stóp procentowych o 2 pkt proc. skutkowałby wzrost raty kredytu o aż 320 złotych w skali miesiąca. Gdyby stopa wzrosła o 4 pkt proc. rata wzrosłaby o 680 złotych!

Ostatni przykład jest mało prawdopodobny. Musielibyśmy się cofnąć do wzrostu stóp procentowych sprzed dziewięciu lat. Patrząc jednak po galopującej inflacji, nie można tego wykluczać.

Rekordowa inflacja w Polsce może w końcu wymusić podwyżkę stóp. Ekonomiści przewidują, że może się to stać jeszcze w tym roku.

Wyższe stopy to również wyższy łączny koszt odsetek płaconych w całym okresie trwania umowy. Gdyby przy powyższym założeniu przez 25 lat stopy procentowe były tak niskie, jak teraz, to łączne odsetki zapłacone bankowi wyniosłyby ok. 100 tys. złotych. Gdyby przez ten sam okres stopy były wyższe tylko o 2 pkt proc., koszt odsetek sięgnąłby 200 tys. złotych.

Czytaj również: Zmiany w programie Dobry Start

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version