reklama
Strona główna Aktualności Akt. Baranów Wypalenie zawodowe uznawane na L4

Wypalenie zawodowe uznawane na L4

0
wypalenie zawodowe, l4, zwolnienie chorobowe, zwolnienie z pracy, zwolnienie l4,
Zdjęcie autorstwa Pavel Danilyuk z Pexels

Od 1 stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe będzie uznawane za chorobę, na którą pracownik będzie mógł otrzymać L4. 

Syndrom wypalenia zawodowego to z pewnością kolejna choroba cywilizacyjna. Objawy mogą być tak silne, że nie pozwalają na codzienne wykonywanie zawodowych obowiązków, a brak działań powoduje, że pracownik popełnia coraz więcej błędów.

W czerwcu 2019 roku WHO wpisało wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD).

Według badania Kronos Incorporated i Future Workplace na wypalenie zawodowe mają wpływ następujące czynniki:

  • nieadekwatne wynagrodzenie,
  • przeciążenie pracą,
  • nadgodziny,
  • nieefektywne zarządzenie w firmie,
  • brak związku między rolą pracownika, a strategią firmy,
  • niska kultura pracy.

Wypalenie zawodowe najczęściej dotyka osoby pracujące w zawodach wymagających bliskich kontaktów interpersonalnych takich jak: psycholodzy, psychiatrzy, lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, pracownicy społeczni, policjanci i urzędnicy. Jednak tak naprawdę, wypalenie zawodowe może dotknąć każdego z nas.

O czym pamiętać na zwolnieniu lekarskim?

Polacy coraz częściej przebywają na zwolnieniu chorobowym L4. W okresie od stycznia do maja 2021 roku łącznie na L4 pracownicy przebywali 116,3 mln dnia. W tym czasie łączna wartość zasiłków sięgnęła 11,2 mld złotych.

Warto pamiętać, że podczas zwolnienia nie można wykonywać pracy zarobkowej. Jeśli zmieni się adres pobytu, jaki jest wskazany na zwolnieniu, należy poinformować o tym ZUS oraz pracodawcę. Za złamanie przepisów dotyczących zwolnienia chorobowego grozi utrata zasiłku, a nawet zwolnienie dyscyplinarne.

Lekarz wypisze L4, jak zdiagnozuje chorobę

Nowy dopisek do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób to na pewno dobra wiadomość dla pracowników i nieco gorsza dla pracodawców. Istnieje ryzyko nadużyć, które ma kontrolować i wykrywać ZUS.

Trudno również przewidzieć, czy lekarze chętnie będą wystawiać zwolnienie z tytułu wypalenia zawodowego, mogą być w tym ostrożni.

Istnieje możliwość, że zdiagnozowane wypalenie zawodowe spowoduje, że zwolnienie L4 będzie zawierało dopisek pozwalający pracownikowi na wychodzenie z domu na spacer, zakupy itd. Dzisiaj podobne adnotacje znajdują się przy np. zdiagnozowanej depresji.

Czytaj również: Kiedy koniec ze zmianą czasu?

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version