Wypalanie traw – dramatyczne skutki

0
268
Reklama

Co roku występuje problem z wypalaniem traw. Mimo ostrzeżeń strażaków wiele osób nie rezygnuje z tego tragicznego w swych skutkach procederu. Osobom wypalającym trawy grożą dotkliwe kary, które nałożyć może także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy mogą nawet utracić dopłaty.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim przypomina, że pożary traw na nieużytkach, ze względu na charakter i rozmiar, angażują znaczną liczbę sił i środków ratowniczych. – Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 20 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt – przestrzegają strażacy.

Walczą z płomieniami

Z danych przekazanych nam przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim wynika, że W 2020 roku w związku z pożarami traw straż pożarna interweniowała na terenie powiatu grodziskiego 107 razy, w tym do 104 pożarów o powierzchni do 1 ha i 3 razy do pożarów powyżej 1 ha: 3. Największy pożar objął łącznie 3 ha trawy na nieużytkach rolnych. W jego gaszenie zaangażowanych było łącznie 6 zastępów straży pożarnej oraz 30 strażaków.

W tym roku od 1 do 15 kwietnia strażacy byli wzywani do 6 interwencji związanych ze skutkami wypalania traw. A sezon na ten proceder dopiero się rozpoczyna.

Czytaj także: Motocykle na start

Interwencja, która słono kosztuje

Wypalanie traw jest zabronione, a za nieprzestrzeganie prawa grożą dotkliwe kary. Może je nakładać również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W przypadku złamania zakazu wypalania gruntów rolnych ARiMR może nałożyć karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane przez niego płatności o 3 proc.

Reklama

– W zależności od stopnia winy, może zostać ona obniżona do 1 proc. bądź zwiększona do 5 proc. Jeszcze wyższe sankcje przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne – muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. – czytamy w komunikacie ARiMR. Agencja może również pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe wypalanie przez niego traw.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj