Wróg z komina

0
197

W społeczeństwie rośnie świadomość szkodliwości, jaką niesie z sobą smog. Gminy korzystają z różnych narzędzi, by zapewnić mieszkańcom czyste powietrze.

O złym wpływie smogu na nasze zdrowie mówi się od dawna. Samorządy dokładają wszelkich starań, by zredukować ilość szkodliwych pyłów unoszących się w powietrzu. Praktycznie w całej Polsce prowadzone są programy dofinansowania do wymiany systemu grzewczego. To jednak nie wszystko – niezwykle istotne jest też budowanie świadomości mieszkańców.

Właśnie z myślą o upowszechnianiu informacji o problemie narodziła się akcja „Mój dom nie dymi” Stowarzyszenia Podkowa Bez Smogu. Inicjatywa promuje ekologiczne, niskoemisyjne instalacje grzewcze. Mieszkańcy korzystający z przyjaznych środowisku rozwiązań mogą „pochwalić się” ekologiczną postawą i wywiesić błękitną tabliczkę MÓJ DOM NIE DYMI na swojej posesji. Akcja wpisuje się w szerszy projekt środowiskowy, który w ostatnim czasie jest realizowany pod nazwą „Podkowa Leśna = Human Smart Town”. Projekt otrzymał ponad milion złotych dotacji zewnętrznej. Zakłada m.in. uruchomienie monitoringu jakości powietrza, cykl szkoleń dla mieszkańców oraz wdrożenie rozwiązań związanych z oszczędzaniem wody (monitoring przepompowni ścieków, pilotażowy program zdalnego podlewania ogródków).

Walka ze smogiem trwa również w gminie Jaktorów. Od połowy stycznia pracownicy Urzędu Gminy kontrolują dym z kominów za pomocą drona wyposażonego w czujniki smogu. Dotychczas sprawdzono centrum Jaktorowa, Międzyborów i Sade Budy. Jak informują strażnicy, dotychczasowe kontrole nie wykryły śladów palenia niedozwolonych materiałów, takich jak plastik, guma czy lakierowane drewno. Urzędnicy nie spoczywają jednak na laurach i zapowiadają kontrole do końca sezonu grzewczego.