Wójt Nadarzyna interweniuje w sprawie rosnących cen gazu

0
59
Reklama

Wójt gminy Nadarzyn Dariusz Zwoliński zwrócił się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Prezesa Urzędu Regulacji Energii w sprawie podwyżce ceny gazu. „Czekamy na odpowiedź” – informuje włodarz.

W nadarzyńskim urzędzie wszyscy złapali się za głowy na wieść o rozstrzygnięciu przetargu na zakup paliwa gazowego dla gminnych budynków. Chodzi o urząd, przedszkola, hale sportowe, szkoły, ośrodki zdrowia czy strażnice OSP. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła spółka PGNiG Obrót Detaliczny. Stawka 35,380 gr/KWh może nie robi wrażenia w ujęciu jednostkowym. Gdy porównamy ją z obecną, 9,694, robi się nieciekawie. Jak szacuje Wójt Dariusz Zwoliński, w 2022 gmina zapłaci za gaz o 1,8 miliona złotych więcej niż w 2021 roku.

Sytuacja nie wygląda kolorowo, trzeba głębiej sięgnąć do kieszeni. Ceny gazu i benzyny są coraz wyższe. Gospodarstwa domowe to odczuwają, samorządy również liczą środki. Gmina Nadarzyn chce wyjaśnić sprawę, bo podwyżka wyraźnie wpłynie na plany samorządu. Wójt Zwoliński zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie sprawy do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Prezesa Urzędu Regulacji Energii.

– Nie ulega wątpliwości, że skala podwyżek ceny gazu odbije się na budżetach samorządów, które zwiększą wydatki bieżące kosztem zmniejszenia wydatków na inwestycje. Należy zwrócić uwagę, że samorządy nie wykorzystują gazu do prowadzonej działalności gospodarczej i uzyskiwania z tego zysku lecz do zabezpieczenia potrzeb lokalnej społeczności, ogrzania pomieszczeń placówek oświatowych, w których młodzież się wychowuje i kształci – napisał Dariusz Zwoliński.

Zapewnienie funkcjonowania placówek oświatowych czy innych budynków użyteczności publicznej to jedno z podstawowych zadań samorządów. Gmina będzie musiała płacić za gaz, ale czy taką cenę? Wójt Nadarzyna zaproponował możliwe rozwiązanie całej sytuacji.

Reklama

– Zwracam się z prośbą i zwrócenie uwagi i podjęcie działań, które skutkowałyby zakwalifikowaniem samorządów do odbiorców indywidualnych, a nie biznesowych. Zwracam się również z prośbą o weryfikację kosztów mających wpływ na tak drastyczne podwyżki tych mediów – zaapelował wójt gminy Nadarzyn. Nie pozostaje nic innego jak czekać na odpowiedź.

Czytaj również: Zmiany w organizacji pracy nadarzyńskiej przychodni

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj