Wodociągowcy chcą wyeliminować uciążliwości

0
243
Reklama

Awaria, brak wody w kranie, beczkowozy – mieszkańcy Pruszkowa i Piastowa doskonale znają ten obraz. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie zapewnia, że dokłada wszelkich starań, aby w przyszłości nie dochodziło do uciążliwości.

13 sierpnia 2020 roku. Awaria magistrali wodociągowej w Alejach Jerozolimskich na wysokości ul. Popularnej w Warszawie. Mieszkańcy Pruszkowa, Piastowa, Michałowic oraz stołecznych dzielnic Ursus i Włochy zostali bez wody. Wodociągowcy ruszyli do naprawiania awarii. Użytkownicy zostali bez wody na kilkanaście godzin. Ta sytuacja nie była niczym nowym dla mieszkańców Pruszkowa czy Piastowa. Awarie magistrali, brak wody w kranach, beczkowozy na ulicach to dobrze znany obraz.

Nie ma się co dziwić, że powtarzające się przypadki usterek niosących ze sobą konsekwencje dla codziennego funkcjonowania gospodarstw domowych irytują mieszkańców. MPWiK tłumaczy, że obecna magistrala – tzw. pasmo pruszkowskie – została wybudowana w latach 70. XX wieku i stanowi jedyny przesył wody dla wspomnianych wcześniej rejonów. Ponadto jest wyeksploatowana i w żaden sposób nie można zapobiec usterkom. Wodociągowcy zapewniają jednak, że nie pozostają bierni i zdają sobie sprawę z istniejącego problemu.

– Spółka, mając od lat świadomość uciążliwości dla mieszkańców wynikających z częstotliwości awarii, rozwój terenów do zamieszkania, w sposób systemowy buduje na obszarze aglomeracji warszawskiej kolejne magistrale mające za zadanie uniezależnianie się od jednego wyłącznie pasma przesyłu wody. W tym celu, szczególnie w ciągu ostatnich kilkunastu lat, położono nacisk na inwestycje wodociągowe dla rejonów Włoch, Ursusa oraz Pruszkowa, Piastowa i okolic. Mając to na uwadze, spółka w ostatnich latach pozyskała środki na wybudowanie nowych, niezależnych magistral – przedstawiają wodociągowcy.

Ma być lepiej

W październiku 2018 roku podpisano umowę na budowę drugostronnego zasilania w wodę pasma pruszkowskiego oraz połączenie magistrali wodociągowej w ul. Popularnej – Ryżowej z magistralą w ul. Dźwigowej – Chrościckiego. – Realizacja zadania umożliwi budowę kolejnego elementu drugostronnego zasilania w wodę dla mieszkańców dzielnicy Ursus w Warszawie oraz Pruszkowa i Piastowa, a także gminy Michałowice. Obecnie woda  dostarczana jest tu jedynie za pośrednictwem magistrali wodociągowej w Alejach Jerozolimskich oraz systemem magistral o mniejszych średnicach. Wartość zamówienia – 48,35 mln zł netto – podkreśla MPWiK.

Reklama

W związku z pracami kolejowymi trzeba było wprowadzić zmiany w przebiegu magistrali, co wpłynęło na wydłużenie terminu realizacji inwestycji. Wodociągowcy podjęli również kolejne zadanie. – W połowie 2018 roku została podpisana również umowa na budowę 11-kilometrowej magistrali wodociągowej bezpośrednio na terenie miast Piastów i Pruszków; wartość przedsięwzięcia wynosi blisko 28 mln zł netto. [Inwestycja] stanowi ważny element budowy systemu zapewnienia ciągłości dostaw wody na terenie pasma pruszkowskiego. Rozbudowa istniejącej sieci wodociągowej umożliwi także wzrost niezawodności pracy sieci. Przełoży się też na poprawę jakości wody poprzez utrzymanie wymaganego ciśnienia w dotychczas eksploatowanych magistralach – prezentuje spółka.

Pozostaje mieć nadzieję, że wspomniane inwestycje uda się zrealizować bez niespodziewanych problemów. Mieszkańcy Pruszkowa, Piastowa, gminy Michałowice oraz Ursusa i Włoch chcieliby zapomnieć o awariach wody i beczkowozach. Oby za jakiś czas były to tylko wspomnienia, o których będzie mówiło się przy okazji rodzinnych spotkań bądź opowiadało wnukom.

Czytaj również: Budowa dwóch wiaduktów

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj