Wniosek o organizację konkursu na projekt muralu upamiętniającego Irenę Horban

0
42
Reklama

Wiceprzewodniczący rady powiatu pruszkowskiego Artur Świercz zgłosił wniosek o upamiętnienie śp. Ireny Horban. Proponuje przeprowadzenie konkursu na projekt muralu.

Irena Horban, która dla wielu mieszkańców Pruszkowa była wzorem i inspiracją, zmarła 25 lipca br. Była wychowawcą wielu pokoleń, niezwykle aktywną osobą, której postawa wielokrotnie była nagradzana i doceniana. Dla mieszkańców była wyjątkową postacią. O takich osobach mówi się krótko – autorytet.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego Artur Świercz wyszedł z inicjatywą upamiętnienia Ireny Horban. Skierował do przewodniczącego Rafała Sieradzkiego wniosek o organizację konkursu na projekt muralu poświęconego honorowej mieszkance Pruszkowa. Podejmując się spisania w słowa swojego pomysłu oraz szukając potencjalnego miejsca realizacji, zasugerowałbym zagospodarowanie ściany przy wjeździe na teren Szpitala Powiatowego przy Alei Armii Krajowej w Pruszkowie – napisał we wniosku Artur Świercz. – Jestem przekonany, że pomysł ten zyska aprobatę Zarządu oraz Radnych i uda się w ten piękny nowoczesny sposób uhonorować wspaniałą postać jaką była śp. Pani Irena Horban – dodał.

Wyjątkowa postać

W 1939 roku Irena Horban, z domu Szymańska, została przyjęta do gimnazjum im. T. Zana. Od najmłodszych lat była związana z harcerstwem. Przeżyła trudne wojenne czasy, w czasie których pomagała ludności warszawskiej przetrzymywanej w obozie Dulag 121. Horban pracowała również jako sanitariuszka w szpitalu powstańczym. W 1975 roku rozpoczęła pracę w liceum im. T. Zana. Przez całe życie była niezwykle aktywna, dbała o pamięć historyczną i angażowała się w sprawy Pruszkowa. Przez dwie kadencja pełniła funkcję radnej, była również wiceprzewodniczącą rady.

Otrzymała Medal Pro Memoria, została także uhonorowana odznaką honorową ,,Działacza opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanej z powodów politycznych”, Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i wieloma innymi. W 2018 roku została Honorowym Obywatelem Miasta Pruszkowa.

Reklama

Czytaj również: W Pruszkowie ma powstać plac miejski

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj