Willa pod Bocianem zostanie przebudowana

0
239
Reklama

Krok do przebudowy Willi pod Bocianem w Pruszkowie. Władze powiatu podpisały umowę na wykonanie dokumentacji projektowej.

Willa pod Bocianem powstała w latach 30. XX wieku. Miała być domem rodziny Siemiatyczów, jednak wojna zmieniła wszystko. Willa trafiła w ręce nazistów, którzy przeznaczyli ją na siedzibę policji porządkowej. Odbywały się tu przesłuchania, a w piwnicach znajdowały się cele więzienne. Następnie budynek trafił do NKWD, potem komitetu miejskiego PPR. Po 1989 roku willa została zwrócona spadkobiercom, a ci sprzedali ją samorządowi.

Willa przy ul. Kraszewskiego ma wartość historyczną, ale i architektoniczną. Budynek znajduje się w rejestrze zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Obiekt stanowi dobrze zachowany przykład modernistycznej willi miejskiej w otoczeniu zieleni. Wśród jego walorów architektonicznych można wymienić m.in. addycyjnie zakomponowaną bryłę urozmaiconą ryzalitami, tarasem i balkonami. Spacerując ul. Kraszewskiego nie sposób nie zwrócić uwagi na tenże obiekt.

Obecnie w budynku mieści się Dzienny Dom „Senior+”. Obiekt, co podkreślają władze powiatu, ma być również siedzibą Centrum Dialogu Społecznego. Bez wątpienia budynek ma swoje walory, jednak upływający czas sprawia, że konieczny jest remont. Powiat podjął działania w tym kierunku. Na początek konieczne jest przygotowanie dokumentacji projektowej dotyczącej rozbudowy, która obejmie zewnętrzną windę dla niepełnosprawnych oraz remontu elewacji i dachu. Prace obejmą również kwestie związane ze zmianą sposobu użytkowania pierwszego piętra i poddasza.

Warto dodać, że remont dotknie również ogrodzenie i ogród. Odtworzona zostanie m.in. fontanna. Władze powiatu podpisały umowę na wykonanie projektu. – Kolejna inwestycja przed nami! – podkreśla starosta Krzysztof Rymuza.

Reklama

Czytaj także: Podziękowania dla powiatu

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj