reklama

Walczą ze smogiem

0
Gmina Michałowice planuje zająć się działaniami antysmogowymi. Na początek samorząd szuka firmy, która będzie wspierała mieszkańców w pozyskiwaniu dofinansowania na wymianę źródeł ciepła.
Fot. Małgorzata Pachecka

Gmina Michałowice planuje zająć się działaniami antysmogowymi. Na początek samorząd szuka firmy, która będzie wspierała mieszkańców w pozyskiwaniu dofinansowania na wymianę źródeł ciepła.

Samorządy podejmują wiele działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Gmina Michałowice chce przygotować odpowiednie zaplecze dla mieszkańców. W związku z tym samorząd poszukuje firmy, która zajmie się świadczeniem usług konsultacyjno-doradczych wraz z inwentaryzacją źródeł energii. Działanie prowadzone jest pod nazwą „Wdrażanie działań antysmogowych – program pilotażowy”. – Ruszył przetarg, wyczekiwany, na bardzo innowacyjne działania antysmogowe, w skrócie: szukamy wykonawcy, który będzie mobilizował mieszkańców do wymiany pieców i termoizolacji. Będzie też poszukiwał dofinansowań ze źródeł gminnych, państwowych i europejskich. Kto zna takich ekoekspertów niech poleca nasze zaproszenie do przetargu! – wyjaśnia wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka.

Głównym celem jest zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza poprzez likwidację źródeł ciepła na paliwo stałe i zastąpienie ich nowymi i zerowej lub niskiej emisji. Druga kwestia to sprawdzenie prawidłowości założeń programu działań antysmogowych na ograniczonej liczbie beneficjentów. Ma to służyć dopracowaniu szczegółowych warunków jego prowadzenia w przyszłości. Co istotne, pierwszorzędne jest pozyskiwanie finansowania z programów zewnętrznych, w drugiej kolejności z gminnych.

Działania termomodernizacyjne podzielono na trzy grupy tematyczne. Pierwsza obejmie wymianę źródeł ciepła na paliwa stałe na kotły spełniające wymagania ekoprojektu. Kolejna zakłada termoizolację przegród budowlanych, natomiast trzecia – instalację odnawialnych źródeł energii. Firma ma realizować usługę przez 2 lata. Obecnie gmina szuka wykonawcy, który zajmie się fachowym doradztwem i profesjonalną obsługą programu.

Czytaj również: Gminne sadzenie krokusów w Michałowicach

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version